Trh s ropou je stále (zajímavým) místem pro investory, je ale potřeba vybírat

Zásoby ropy docházejí, prim proto budou hrát alternativní paliva a zdroje energie. Výhled jasný a jednoduchý. Nebo to tak přímočaré není?
Nástup elektromobility jako významný, ale pozvolný trend
Podle výročního výhledu elektromobility agentury Bloomberg bude v roce 2030 stále pouze zhruba 8 % aut na elektřinu. Celkově má být na světě okolo 1,4 miliardy osobních vozů, což znamená přírůstek asi 200 milionů oproti současnému stavu. Aut s motory spalujícími benzín nebo naftu má být nadále okolo 1,3 miliardy, tedy každoročně zhruba o 0,7 % více. Spalovací motor není mrtvý a s ním zatím neumírá ani trh s ropou.
Vedle celkového počtu osobních automobilů a další osobní přepravy (autobusů a dalších), které se na spotřebě ropy podílejí zhruba 60 %, je navíc na světě obrovské množství užitkových a přepravních velkých vozidel, mimo jiné v průmyslu. A v těchto oblastech mají spalovací motory jasně dominantní pozici.
Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme preferovat jiné typy pohonů, ale jako investoři bychom toto měli brát na vědomí. Ropný trh bude i v dalších mnoha letech, možná desetiletích, hrát ve světové ekonomice zásadní roli.
Příklon k levnější produkci
Je také dobré vědět, že si ropné společnosti riziko přechodu k elektromobilně a čistší energetice uvědomují. A jistě nebudou (jistě ne všechny) pasivně čekat na to, až je z trhu vytlačí provozovatelé solárních a větrných parků. Vedle dlouhodobé transformace lze proto předpokládat větší příklon k těžbě v mělčích vrstvách, kterou je možné i rychleji a s menšími náklady přerušovat či ukončovat, na úkor těžby z hloubkových vrtů v oceánech.
Někteří těžaři z břidlic v USA jsou i proto poměrně opatrní ve svých výhledech. Scott Sheffield, ředitel a spoluzakladatel Pioneer Natural Resources, která je největším hráčem v oblasti Spraberry v texaské pánvi Permian, nedávno uvedl, že nepředpokládá výraznější navyšování objemů těžby než o 5 % ročně, ani kdyby barel ropy stál 100 USD a suroviny byl globální nedostatek. Podobně se vyjadřují i představitelé dalších amerických těžařů z břidlic.
Stagnace tradiční těžby
Globální produkce ropy mimo břidlicové oblasti prakticky stagnuje od roku 2015. Nárůst světové nabídky suroviny tak táhly společnosti, které jsou mnohdy na hraně, ba za hranou rentability. Pokud tedy těžba v tradičních ložiscích neporoste a producenti z břidlic budou opatrní i při výraznějších růstech cen barelu, globální nabídka ropy může překvapit svou slabostí.
Přeměna světové energetiky bude pokračovat, stejně jako příklon k elektromobilitě. Jako relativně méně riziková investice v rámci ropného odvětví se proto jeví projekty zaměřené na krátkodobější cíle, zejména ty založené na mělkých vrtech v pobřežních vodách. Z tohoto trendu by mohly těžit zejména akcie firem, které v rámci těchto těžebních aktivit nabízejí související služby.
Zdroj: Deloitte