Komodity mají letos našlápnuto k růstu, bez rizik by to ale nebyl trh

Očekáváme, že všeobecný vzestup cen komodit, díky němuž Bloomberg Commodity Index v posledním čtvrtletí roku 2020 posílil o 10 %, bude pokračovat i letos. V prospěch komodit hovoří hned několik faktorů.
Tenčící se nabídka a globální trhy zaplavené penězi přinesou vlnu spekulací a růst poptávky po něčem, co by mělo odolat inflaci. Když k tomu přidáme výhledové oslabení dolaru, oživení globální poptávky v ekonomice díky postupné vakcinaci proti covidu-19 a obavy z dalších rozmarů počasí, začínají se před námi rýsovat složky dalšího komoditního supercyklu.
Jednou z hlavních překážek vzestupu cen komodit byla v posledním desetiletí široká dostupnost surovin. Nadprodukce udržovala (zejména v posledních šesti letech) komoditní sektor v takzvaném contangu, kdy se suroviny obchodovaly na spotovém trhu levněji než na trhu s futures. Nyní se ale v tomto směru výrazně mění situace, v čele změny zatím kráčí zemědělský sektor, kde klíčové plodiny výrazně posílily kvůli rostoucí poptávce a špatnému počasí snižujícímu produkci.
Investor, který se chce účastnit dění na trhu s komoditami, má možnost volit například ETF nebo CFD (rozdílové smlouvy) na hlavní indexy. Graf ukazuje složení dvou významných komoditních indexů, jimiž se řídí řada ETF. Index S&P GSCI sleduje ceny 24 komoditních futures a Bloomberg Commodity Index 23 futures ve třech hlavních sektorech – v energetice, kovech a zemědělství.
Kdo preferuje energetiku, investuje do ETF sledujících index S&P GSCI, který je orientovaný právě na energie (54 %). Příkladem jsou fondy s tickery GSG a GSP. Obecné ochrany proti inflaci a kladného výnosu rolování v zemědělství dosáhneme asi nejlépe s pomocí Bloomberg Commodity Indexu, který je diverzifikovanější a nezaměřuje se tolik na energetiku (tickery CMOD nebo DJP).
Ropa
Ceny barelu se zvedly výrazně nad 50 USD za barel. Přispělo k tomu omezení těžby (Saúdská Arábie) a optimismus ohledně vývoje ekonomiky díky očkování proti covidu-19. Pokud v prvním čtvrtletí výrazně neklesne poptávka po pohonných hmotách, je šance letos vidět ještě vyšší ceny barelu. Globální poptávka po ropě je ale stále zhruba 6 milionů barelů za den pod úrovní před pandemií, a tak podle nás výrazné zvýšení cen ropy nehrozí dříve než v letech 2022-2023.
Zlato a stříbro
Reálné výnosy bezpečných dluhopisů zůstávají hluboko v záporu, cesta nejmenšího odporu je tedy pro drahé kovy v době uvolněné měnové politiky otevřena jasně směrem výše. Rizikem je oživení ekonomiky, nicméně vlády utrácejí a pravděpodobnost inflace roste, což by mělo podporovat poptávku po klasickém inflačním zajištění. Pro zlato vyhlížíme cenu 2 200 USD za unci a pro stříbro až 35 USD za unci.
Zemědělské plodiny
Pokud to počasí dovolí, mělo by letos dojít k výrazné reakci pěstitelů, a tedy ke zvýšení nabídky. V posledních šesti měsících totiž ceny značně vzrostly. Ropným a těžařským společnostem někdy trvá roky, než dokážou na vyšší ceny zareagovat zvýšením produkce, ale zemědělci to zvládají do příští sklizně. Kukuřice a sójové boby dosáhly počátkem letošního roku sedmiletých cenových maxim, další růst cen v případě přízně počasí patrně omezí rychlá reakce amerických pěstitelů klíčových plodin. Pro růst naopak hovoří nepředvídatelné rozmary počasí, silná poptávka z Číny a slabý dolar.