US MARKETOtevírá za: 1 h 51 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Ropa od roku 2011: Docela nuda, ale nenechme se mýlit

Ropa Brent se navzdory nejistým časům obchodovala v posledních letech v relativně stálém rozmezí. A cena by měla být stabilní i v budoucnu. V nejbližších několika letech očekáváme cenu ropy Brent v rozmezí 90 až 125 USD za barel.

Ole S. Hansen
Ole S. Hansen
18. 12. 2012 | 17:00
Ropa

Během uplynulých dvou let se ropa Brent stala hlavním měřítkem pro většinu obchodu s ropou a je stále častěji zastoupena v portfoliích investorů. Nedávno byla zvýšena její váha o jeden procentní bod ve dvou nejdůležitějších komoditních indexech (S&P GSCI a DJ-UBS), v obou případech na úkor ropy WTI. Ta má sice stále největší váhu, ale v posledních letech se hodně propadla.

Geopolitická rizika vs. slabá ekonomika

Růsty ceny ropy byly způsobeny důležitými událostmi, například válkou v Libyi v roce 2011 nebo sankcemi proti Íránu kvůli jeho jadernému programu na začátku roku 2012. Menší dopad měly například okrajové výpadky produkce v Súdánu, Nigérii, Sýrii a v Severním moři.

Proti těmto obávám z narušení nabídky ropy stojí malý nárůst globální poptávky, protože světová ekonomika stále roste pomalým tempem. Recese v Evropě a jiných oblastech působí jako protiváha růstu ceny ropy, což má za následek několik větších a menších korekcí.

Druhý graf ukazuje rozložení objemů obchodů nejblíže splatných kontraktů od ledna 2011. Je vidět provázanost s průměrnými cenami. Téměř 9 % všech obchodů bylo v rozmezí 110 až 111 USD a celých 54 % kontraktů bylo v intervalu mezi 106 a 115 USD.

Levý konec grafu je protáhlejší než pravý. Jako vysvětlení se kromě jiných nabízí aktivita spekulativních traderů a hedgeových fondů. Spekulanti reagují na pohyby trhu buď zvýšením, nebo snížením své expozice. Toto ilustrují dva vrcholy v horním grafu, které byly následované větším nebo menším výprodejem. Obchodníci byli totiž nuceni vystupovat ze svých ztrátových pozic. Během takového uzavírání dlouhých pozic se cena často dostane na úroveň, která není fundamentálně podložená.

Horší ropa je dražší než ta kvalitnější. Kdo na tom vydělá?

Horší ropa je dražší než ta kvalitnější. Kdo na tom vydělá?

Zdroj: Saxo Bank

RopaRopa BrentVýhled na rok 2013
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa