Technická analýza: Zlatý nádech se zarazil o 50denní průměr

Zlato se v uplynulém týdnu dostalo na nejvyšší úroveň od začátku března a připsalo si zhodnocení o 0,7 %. Také cena stříbra rostla, její týdenní nárůst dosáhl 1,1 %.
Od dvojitého dna, které se vytvořilo 8. a 31. března na 1 676, respektive 1 677 USD za unci, se cena zlata dokázala zvednout o 80 dolarů. Minulý týden jsem psal, že pokud se zlatu podaří prorazit poslední významnější vrchol z 18. března na 1 755 USD (ideálně nad 1 760 USD) a zavřít nad ním v rámci týdne, mohl by to být signál, že se několikaměsíční sestupný trend začíná otáčet.
Zlato se dostalo do uváděného pásma, neboť spotová cena 1 758,50 USD byla maximem posledního týdne. V pátek však přišel rychlý výprodej a zlato nakonec v rámci týdne nad uvedenými hodnotami neuzavřelo. Cena se dotkla přesně 50denního průměru, který je aktuálně na 1 758,67 USD. V následujících dvou týdnech se bude rozhodovat o tom, zda zlato vyšle jasnější býčí signál, který by trh posunul k 1 800 USD za unci, nebo zda trh bude nadále konsolidovat a korigovat zpět k 1 720 až 1 700 USD za unci.
Poslední COT report z burzy COMEX (k 6. 4. 2021) nabídl překvapivá data. Zlato v reportovaném týdnu sice zdražilo, ale za nízkých denních objemů. Přesto došlo k poměrně velkým změnám ve struktuře pozic. V minulých reportech jsem uváděl, jak jsou net LONG pozice nekomerčních obchodníků z kategorie managed money (MM) v blízkosti nuly a jak taková situace zpravidla v minulosti vyvolala opětovné nákupy ze strany MM a následný růst ceny zlata (vyjma druhé poloviny roku 2018). Také tentokrát začali MM opět agresivně nakupovat, v reportovaném týdnu se jednalo o 23 400 kontraktů (2,34 milionu uncí zlata). Jejich návrat na nákupní stranu trhu může znamenat, že se trend na trhu s kovem přetáčí a že dna již bylo dosaženo.
Hlavní protistranou MM nebyl nikdo jiný než komerční obchodníci, jejichž net SHORT pozice vzrostly o 21 100 kontraktů (2,11 milionu uncí). Z toho jsem nebyl úplně nadšený, jelikož celé březnové vylepšení struktury COT, kdy net SHORT pozice komerčních obchodníků postupně mírně klesaly, bylo eliminováno v jednom týdnu agresivními prodeji. Jejich net SHORT pozice jsou zpět nad 200 tisíci kontraktů.
Z jedné týdenní změny nicméně nelze vyvozovat dlouhodobější náhled. Z celkové perspektivy je struktura COT nadále solidně býčí, neboť celkové net SHORT pozice komerčních obchodníků jsou stále zhruba na poloviční úrovni (214 799 kontraktů) oproti stavu před rokem (zhruba 390 000 kontraktů). Agresivitu jejich prodejů je ale potřeba sledovat.
Zlato v českých korunách se od loňského listopadu také nachází pod hlavními klouzavými průměry. Kurz se však postupně tlačí na 50denní průměr, přičemž pozvolné proobchodování tohoto průměru by mohlo vynést korunovou cenu zlata k průměru 200dennímu. Prvním krokem by bylo zdolání silné rezistence 39 000 Kč za unci. Do té doby je kurz uzamčen v pásmu, jehož horní hranu tvoří uváděná rezistence a spodní cena 37 000 Kč za unci.
Stříbro se v posledním týdnu dostalo přes sestupnou rezistenční linii, která se vytvořila vrcholem na 30 USD z 1. 2. a následně dalšími dvěma vrcholy 25. 2. a 18. 3. Je možné, že na trhu se stříbrem bylo v poslední březnový den dosaženo primárního dna, jelikož se jednalo o nejnižší cenu v letošním roce, z níž se kurz odrazil o 7,5 % výše. Stříbro zároveň utvořilo vnitřně tržní býčí divergenci se zlatem.
VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.
Aktuality
