US MARKETOtevírá za: 6 h 32 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Světová rada pro zlato: Žlutý kov zůstává fundamentálně silný, druhé pololetí nabízí prostor pro růst jeho ceny

Zlato na úrovně ze začátku roku ztrácí téměř pět procent, fundamentálně ale zůstává silné. Pravděpodobnost dřívějšího růstu úrokových sazeb velkých centrálních bank je pro žlutý kov negativní zprávou, nezamýšlené důsledky dlouhodobě uvolněných měnových politik by ale nadále měly být pro cenu zlata podporou. Podle Světové rady pro zlato budou kovu v druhé polovině letošního roku hrát do karet faktory jako vyšší inflace a s ní spojené znehodnocování peněz. Šíření nových variant koronaviru může snížit mezi spotřebiteli zájem o zlaté šperky, na druhou stranu mohou lidé kupovat slitky a mince jako formu pojistky svých úspor.

Analytik Světové rady pro zlato Krishan Gopaul upozorňuje také na potřebu diverzifikace investičních portfolií, přičemž zdůrazňuje, že význam diverzifikace roste s tím, jak se zvyšuje ocenění rizikových aktiv v čele s akciemi, a to v nominálním i relativním vyjádření. Žlutý kov bude podle Světové rady pro zlato v portfoliích nadále fungovat jako stabilizátor jejich hodnoty a jako pojistka proti potenciálním výprodejům na burzách. Tyto faktory by měly podporovat hlavně poptávku po burzovně obchodovaných fondech investujících do zlata.

Solidní poptávku po kovu lze nadále podle Světové rady pro zlato očekávat v technologickém sektoru, a to mimo jiné vlivem přetrvávajícího zvýšeného zájmu o počítače, mobilní telefony a další elektronická zařízení v souvislosti se změnami v chování spotřebitelů v oblasti trávení volného času a pokračováním krizového trendu práce z domova.

Světová rada pro zlato upozorňuje i na štědré vládní programy v rámci boje proti koronavirové krizi, které ještě umocnily nezamýšlené důsledky uvolněných měnových politik centrálních bank. Celkově tak podle ní lze očekávat pokračování pozitivního trendu, do něhož zlato vstoupilo koncem června poté, co jeho cena klesla z úrovní kolem 1 900 USD za trojskou unci až k 1 750 USD za trojskou unci. Současné ceny zlata kolem 1 820 USD za trojskou unci jsou podle expertů Světové rady pro zlato stále zajímavé, a lze proto očekávat, že budou k nákupům kovu lákat jak drobné, tak institucionální investory.

Klíčové faktory ovlivňující vývoj ceny zlata v prvním pololetí roku 2021, zdroj: WGC

Klíčové faktory ovlivňující vývoj ceny zlata v prvním pololetí roku 2021, zdroj: WGC

Zdroj: World Gold Council

Bezpečné investiceDiverzifikace investicInvestiční alternativyKomodityVýhled na rok 2021Vzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa