US MARKETOtevírá za: 47 h 11 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Zlato: V druhém čtvrtletí dále táhly slitky a mince, ožila poptávka po špercích a zájem byl také o ETF

Poptávka po zlatě dosáhla v letošním druhém čtvrtletí podle zprávy Světové rady pro zlato 955,1 tuny. Proti loňskému druhému kvartálu tak klesla o procento. Za celé první pololetí se poptávka po žlutém kovu vlivem slabšího prvního kvartálu snížila meziročně o 10 % na 1 833,1 tuny. V období od dubna do června ožila poptávka po zlatých špercích, kterou loni zasáhla pandemie covidu-19, nadále silná byla poptávka po zlatých slitcích a mincích a mírný příliv prostředků zaznamenaly také zlaté ETF.

Poptávka po zlatých špercích dosáhla v druhém čtvrtletí 390,7 tuny a za celé první pololetí činila 873,7 tuny. Údaj za prvních šest měsíců roku je solidní, avšak 17 % pod průměrem z let 2015-2019. Světová rada pro zlato to vysvětluje přetrvávající nejistotou lidí v některých částech světa v souvislosti s pandemií.

Poptávka po zlatých slitcích a mincích dosáhla v druhém kvartálu 243,8 tuny, a meziročně tak narostla o 56 %. Šlo už o čtvrtý kvartál silného meziročního růstu, přičemž nejvýrazněji tentokrát výsledek podpořil thajský trh. Za celé první pololetí dosáhla poptávka po zlatých slitcích a mincích 594 tun, a byla tak nejsilnější od roku 2013.

Burzovně obchodované fondy investující do zlata zaznamenaly ve čtvrtletí příliv prostředků v ekvivalentu 40,7 tuny, přičemž peníze do fondů posílali především investoři v západním světě, konkrétně ve Spojených státech, Německu a Francii. V pololetní bilanci ovšem převážil silný odliv prostředků z prvního kvartálu. Od ledna do června tak zaznamenaly zlaté ETF čistý odliv prostředků v ekvivalentu 129,3 tuny. Šlo přitom o první odliv prostředků v prvním pololetí od roku 2014.

Centrální banky v druhém čtvrtletí pokračovaly v nakupování kovu, celkem do svých sejfů přidaly 199,9 tuny zlata, což čisté nákupy za první pololetí dostalo na 333,2 tuny. Tento údaj je o 39 % vyšší než 5letý průměr za první pololetí a o 29 % vyšší než 10letý průměr za prvních šest měsíců roku. V druhém kvartálu zlato nejvíce kupovaly centrální banky Thajska, Maďarska a Brazílie.

Poptávka po žlutém kovu v technologickém sektoru byla v druhém čtvrtletí meziročně vyšší o 18 % a dosáhla 80 tun. Za prvních šest měsíců roku dosáhly čisté nákupy kovu v technologickém odvětví 161 tun, a nepatrně tak překonaly údaj z prvního pololetí předpandemického roku 2019.

Průměrná cena zlata byla v druhém čtvrtletí 1 816,50 USD za trojskou unci, meziročně tak byla o 6 % vyšší. V druhém čtvrtletí se zlato zhodnotilo o 4,3 %.

Struktura poptávky po zlatě v čase

Struktura poptávky po zlatě v čase

Světová rada pro zlato: Žlutý kov zůstává fundamentálně silný, druhé pololetí nabízí prostor pro růst jeho ceny

Světová rada pro zlato: Žlutý kov zůstává fundamentálně silný, druhé pololetí nabízí prostor pro růst jeho ceny

Zdroj: World Gold Council

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika