US MARKETZavírá za: 3 h 0 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Technická analýza: Silnější koruna zlevňuje nákupy zlata

Cena zlata v českých korunách v prvním lednovém týdnu klesla na nejnižší úroveň od loňského října. Podstatný podíl na zlevňování kovu v posledních týdnech má posilující česká měna, která těží z růstu úrokových sazeb ČNB.

Z technického hlediska jsem ke grafu zlata v českých korunách v polovině prosince uváděl: "Zlato dosud brání hranici 40 000 Kč za unci, ale pokud by neudrželo současnou trendovou linii, její proražení níže by poslalo cenu do spodní poloviny letošního obchodního pásma, což je v rozpětí 39 000 až 37 500 za unci."
V pátek 7. ledna po zveřejnění statistik z trhu práce v USA spadla korunová cena zlata do středu uváděného pásma. Kolem současné ceny by zlato v korunách mělo najít podporu, jelikož v pásmu 37 700 až 38 700 se podle profilu objemu obchodů nachází hlavní oblast distribuce. Zde bylo od roku 2020 uskutečněno největší množství obchodů. Další významnější oblastí z hlediska objemu je až pásmo 43 000 až 44 000 Kč za unci, které zatím tvoří dlouhodobou rezistenci.

Zlato graf denní v CZK

Cena v amerických dolarech otestovala minulý pátek horní hranu gapu, kterou trh za sebou nechal po prosincovém zasedání FOMC. K tomu jsem tehdy uváděl: "V některých případech se stává, že než trh pokračuje směrem, kterým vyrazil (tedy nahoru), jde nejprve vyplnit uvedený opening gap. Mělo by se jednat o rychlý retest ceny. Zajisté nechceme, aby trh zůstal kolem této ceny stagnovat."

Trvalo to o něco déle, ale trh si nakonec pro tuto mezeru došel. Nyní přichází býčí test. Uzavření ceny zlata pod pátečním minimem 1 781 USD by mohlo zlato poslat k 1 752 USD na unci, kde – pokud je moje identifikace správná – vznikl nový primární cyklus. Propad pod tuto cenu by znamenal, že se primární cyklus změnil na medvědí, což by pro zlato nebylo dobré, jelikož primární cyklus je teprve ve své rané fázi (momentálně ve 4. týdnu), a to by znamenalo další několikatýdenní pokles. Do té doby však vycházím z toho, že zlato naváže na předchozí býčí primární cyklus a pokusí se prolomit jeho tehdejší vrchol na 1 877 USD za unci.

Zlato graf denní v USD_únorový futures

Na druhou stranu je obdivuhodné, jak zlato odolává negativním vnějším vlivům, které tradičně tlačí jeho cenu dolů. Jedná se o cenu 10letých amerických dluhopisů, jejichž kurz "zkolaboval" od začátku roku na nejnižší úroveň od prosince 2019 (zrcadlově vzrostly výnosy těchto bondů). Dalším protivětrem pro zlato je posilující americký dolar. Ten je vůči euru nejsilnější od června 2020 a oproti japonskému jenu se americká měna dostala na nejvyšší hodnotu od ledna 2017.

A v neposlední řadě ani akcie těžařů zlata (index GDX, VanEck Gold Miners) zatím nevyslaly přesvědčivější býčí signál. Jejich kurz je těsně nad minimem z poloviny prosince a konce září loňského roku, což je poslední silná technická podpora, která se na grafu vytvořila průlomem vzhůru v dubnu 2020.

Index GDX

Z té lepší stránky stojí za komentář, že trh se zlatem není spekulativně "přepálený". NET pozice Managed Money jsou aktuálně na průměru loňského roku a v dlouhodobějším horizontu jsou spíše podprůměrné. A tradičně největší spekulanti na pokles na trhu, kteří spadají do kategorie "velké 4", nadále snižují své koncentrované SHORT pozice, které jsou nyní nejnižší od června 2019, kdy se cena zlata pohybovala kolem 1 350 USD za unci a kdy se právě rozjížděla velká rally, jež o rok později vynesla cenu zlata na historické maximum.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika