Drahá ropa: Tento graf vás (ne)uklidní
Ceny ropy v posledních týdnech prudce narostly kvůli válce na Ukrajině a na ni reagujícím opatřením včetně embarga některých zemí na dovoz ruské ropy. 130 USD za barel přitom nemusí být konečná, někteří analytici varují i před cenami o desítky dolarů vyššími. Takových varování už v minulosti bylo, řeknete si možná, a nenaplnila se. To by vás ale nemělo nijak zvlášť uklidňovat.
Snaha o uklidnění je fajn věc. A vidíme ji, pokud jde o drahou ropu nebo pohonné hmoty, v mnoha podobách. Tak třeba za benzín a naftu jsme přece u čerpacích stanic relativně k úrovni mezd již platili podstatně více. Ano, to je pravda. Barel ropy již stál kolem 150 USD, ale hodně rychle pak nestál ani 40 USD. Ano, v době finanční krize a následné recese se stihlo i to. A v neposlední řadě současné dolary (a koruny, eura, jeny a další měny), ve kterých ceny ropy počítáme, přece nejsou to, co bývaly kdysi, takže aktuální ceny barelu vlastně nejsou tak šílené. Nepochybně také pravda.
Graf o (dolarovou, tedy americkou) inflaci upravené ceny barelu ropy ukazuje, že současné úrovně ještě opravdu nejsou rekordní. Bezva, co si z toho ale vlastně vzít za útěchu, tedy kromě toho, že v minulosti již svět (nakonec) zvládl i jiné cenové šoky na trhu s černým zlatem? Současné zdražování ropy bude totiž v každém případě významnou překážkou pro hospodářský růst a problémem pro riziková aktiva v čele s akciemi. Nejde navíc jen o energetiku, prudce rostou také ceny kovů a zemědělských plodin.
Tak jako lidi pod palbou na Ukrajině příliš neuklidní vědomí, že za druhé světové války na tom byli mnozí ještě hůře, příspěvek trhu s komoditami k současnému celkovému makroekonomickému prostředí nelze bagatelizovat připomínkami velkých ropných krizí minulosti a výpočty "reálných" cen ropy v současných penězích. Dražší suroviny cítíme tady a teď ve svých peněženkách.