Zlato a stříbro pod drobnohledem: Kam zamíří ceny rozkmitané před zasedáním FOMC?
Několik posledních obchodních dnů na trhu se zlatem se mohlo jevit jako docela nudných, ovšem minulý pátek před zveřejněním dat o květnové inflaci v USA se trh rozhýbal. Cena zlata nejprve klesla na 3týdenní minimum, aby se následně vytočila a uzavírala na 5týdenním maximu. Důvodem byl růst květnové míry inflace v USA na 8,6 %, nejvyšší úroveň od roku 1981. V pondělí 13. června ale nastal opačný průběh, zlato již nedokázalo odolat sílícímu dolaru a agresivně rostoucím výnosům amerických vládních dluhopisů a trh společně s akciemi i kryptoměnami zamířil opět strmě níže na několikatýdenní minimum.
V posledních zprávách jsem spekuloval o tom, v jaké fázi primárního cyklu se trhy se zlatem a stříbrem nacházejí. Tento týden by mohla přijít pádná odpověď. Momentálně se zdá, že oba trhy jsou od poloviny května v nových primárních cyklech, jež vstupují do 4. týdnů. Klíčové pro tento náhled je, aby cena zlata neklesla pod 1 785 USD za unci a cena stříbra nespadla pod 20,50 USD za unci.
Samozřejmě není jisté, zda budou mít tyto cykly býčí průběh, ale pokud se zlatu podaří prorazit a zavřít nad pátečním vrcholem (a ideálně i po 5. týdnu), situace bude jasnější, jelikož by došlo k prolomení několikatýdenní rezistence a také k potvrzení býčího cyklu. V medvědích cyklech totiž trvá zpětný růst zpravidla pouze 2 až (maximálně) 5 týdnů. A také předchozí 3 primární cykly měly býčí průběh, kdy konečná cena v rámci cyklu byla vždy výše než cena počáteční.
V první polovině května došlo navíc k velké meziroční býčí i mezitýdenní divergenci mezi trhy se zlatem a stříbrem. Zlato testovalo v pondělí 16. května nejnižší cenu letošního roku, zatímco cena stříbra klesla v pátek 13. května nejníže od července 2020. Trh se stříbrem tak téměř vyplnil neproobchodovanou oblast z léta 2020 a tato zóna je nyní extrémně silnou podporou.
Po dramatickém měsíčním výprodeji (od polovina dubna do poloviny května) se cena zlata hodně uklidnila. Zúžené Bollingerovo pásmo ukazuje, jak výrazně klesla volatilita. Cena zlata se však nyní rozkmitává mezi horní a spodní hranou písma, a to dokonce v rámci jednoho dne, takže trh hledá směr. Možná jej najde v polovině týdne po zasedání měnového výboru Fedu.
Na burze COMEX došlo v týdnu do 7. června k dalšímu vylepšení COT struktury býčím směrem.Net SHORT pozice komerčních obchodníků klesly na 199 886 kontraktů. Pouze 4krát za poslední 3 roky klesly prodejní pozice commercials pod 200 000 kontraktů. Cena zlata je tak z tohoto hlediska "připravena" na případný růst. Podobně je na tom trh se stříbrem, jehož struktura je již několik týdnů silně býčí, což se může bezesporu také projevit růstem ceny.
Je nicméně potřeba zdůraznit, že struktury COT nejsou nástrojem pro přesné časování trhu, neboť i býčí struktura může dočasně ústit v nižší ceny a naopak. Jde ale o to, že pokud se prodejní (net SHORT) pozice commercials nebo nákupní pozice (net LONG) Managed Money dostanou na extrémní úrovně, tedy jako v současnosti, naznačuje to, že se dosavadní směr vývoje ceny chýlí ke konci a lze čekat brzký obrat.
A na závěr ještě podrobněji ke struktuře COT na trhu se zlatem. Na něm drží "velká čtyřka" na SHORT straně, kterou tradičně zastupují 4 největší obchodníci z kategorie commercials, nejnižší prodejní (SHORT) pozice za poslední 3 roky. A "velká osmička" drží nejnižší SHORT pozice za poslední téměř 2 roky.
Dokonce i kategorie Raptors (menší obchodní banky) je stále net LONG, i když o něco méně než při minimu v polovině května. Kategorie Raptors je ale známá tím, že "řeže" rychlé zisky, takže část svých pozic při růstu ceny zlata ze 1 790 na 1 860 USD za unci zajisté uzavřela. Uváděná data tak naznačují, že i velcí obchodníci z kategorie commercials vyklidili co nejvíce prodejní stranu, což bývá předzvěst růstu ceny kovu.
Cena zlata v českých korunách se snaží také prorazit výše. Minulý pátek se (při posílení dolaru) kurz zlata vyšplhal až k úrovni 44 000 Kč za unci, pondělní pokles jej ale stáhl níže. Nicméně cena zlata v korunách se během předchozích 19 dnů doslova "zabetonovala" na 42 000 Kč za unci jako na silné hladině podpory.
VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.
Aktuality
