US MARKETZavírá za: 5 h 31 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jiří Tyleček (XTB) pod palbou otázek: Ustupuje energetická krize? Cenové limity mají zbavit lidi strachu, unesou je ale akcionáři ČEZ?

Cenové stropy zavedené na energetické komodity budí velký zájem. Analytik z XTB Jiří Tyleček rozebírá, zda jde česká vláda správným směrem, jaká rizika jsou v různých navrhovaných opatřeních skryta a jaké dopady mohou mít omezení cen na akcionáře společnosti ČEZ.

Česká vláda nastavila cenové limity na ceny elektřiny a plynu. Je to krok správným směrem?

Opatření míří správným směrem. Domácnosti i firmy je potřeba v krizové době podpořit a je nutné zbavit lidi strachu z budoucnosti. Ještě není jasná definitivní forma podpory, k přijetí balíku změn je potřeba i změnit legislativu.

Cenové stropy pro elektřinu a plyn ale zároveň znamenají bianco šek hozený do státní pokladny. Nebojíte se vysokého dluhu?

Pokud se situace na trhu s energiemi uklidní, měl by stát od subvencí ustupovat, to je jasné. Zkušenosti ukazují, že rušení dávek je velice politicky citlivé. Riziko, že si zaděláme na hluboké rozpočtové schodky do dalších let, je velké a mám z něj obavy.

Řada ekonomů navíc varuje, že jakékoli zastropování cen může vyvolat nebezpečnou situaci v podobě náhlého nedostatku daného produktu. Jsou tyto obavy namístě? A jsou s těmito opatřeními spojena i další rizika?

Zastropování cen je netržní opatření, která mívají vysoké náklady. Krátkodobě může být jeho zavedení přínosné v extrémních situacích, ale v dlouhodobém horizontu se jedná o cestu do pekel. Strop může krizi prodloužit, dokonce ji i ve svém důsledku zhoršit. Vláda musí být hodně opatrná.

Jak moc může ovlivnit zastropování ceny elektřiny hospodaření firmy ČEZ a kurz jejích akcií?

To je dobrá otázka, ale bohužel na ni ještě neexistuje jednoznačná odpověď. Stále není jisté, jak velkou dojnou krávu si stát z ČEZ udělá. Podle informací z minulého týdne by evropské řešení zastropování cen u výrobců zároveň mělo znamenat nemožnost zavést dodatečné zdanění (takzvanou windfall tax). Strop na úrovni 180 EUR/MWh na elektřinu vyrobenou bez plynu je stále mnohem výše, než za kolik má ČEZ prodanou elektřinu na letošní i příští rok. A retroaktivní zdanění za rok 2022 není jisté. Zatím se zdá, že dopad na hospodaření ČEZ bude pravděpodobně menší, než se čekalo. Ale dokud nebude vše černé na bílém, jistota neexistuje.

Myslíte si tedy, že stále může fungovat cena akcií ČEZ jako proxy (a pro investory vlastně i celkem šikovné zajištění) na všeobecný růst cen energií?

Akcie ČEZ v uplynulých měsících hodně ztrácely kvůli nejistotě ohledně státních zásahů do energetiky. Já sám jsem se akciemi ČEZ zajistil proti růstu cen energií již loni na podzim. Nedopadl jsem sice tak špatně jako sedláci u Chlumce, ale troufnu si tvrdit, že bez připravované regulace by jejich současná hodnota byla vyšší o desítky procent. V našem on-line vysílání na téma energetické krize (20. září od 18 hodin) se hostů rád zeptám, zda má podle nich stále smysl držet akcie ČEZ, nebo je lepší se jich zbavit.

Jak by se mohla situace na trhu s energiemi vyvíjet v zimě?

Spoléhám na to, že se vyhneme kritickému scénáři hromadného "vypínání" průmyslu, i když krachů firem zřejmě přibude. Krizi se sice podaří překonat, ale za energie budeme dále platit vysoké částky jak na fakturách od dodavatelů, tak skrze nárůst deficitu státního rozpočtu.

Zdroj: X-Trade Brokers

Akcie ČRČeská ekonomikaČeská republikaČEZElektřinaEnergetikaKomodityRozhovor
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa