US MARKETOtevírá za: 12 h 40 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Světové ceny kávy klesají, vašeho šálku se to ale tak docela netýká

Káva patří k nejvíce konzumovaným nápojům na světě, na osobu připadá asi 42,6 litru za rok. Čaje sice každý člověk na světě v průměru vypije 85 litrů za rok, ale na ně se spotřebuje méně čaje než na kávy na zmíněných bezmála 43 litrů nápoje za rok. Prodej kávy byl v posledních letech podpořen rozmachem specializovaných kaváren, které rozvíjejí novou kávovou kulturu a chuť na kvalitnější černý mok.

Na světovém trhu cena kávy za poslední rok klesla zhruba o čtvrtinu z 2,28 USD za libru v březnu 2022 na přibližně 1,70 USD na konci března 2023. Na světových komoditních trzích začala cena arabiky po růstu během pandemie klesat z vysokých 2,60 USD za libru v únoru 2022 a nyní se obchoduje kolem 1,90 USD. To je nadále historicky vysoká úroveň kvůli obavám ze zatím omezené nabídky. Goldman Sachs, Rabobank a Fitch předpověděly, že cena arabiky po prudkém poklesu v říjnu loňského roku bude letos dále klesat.

Tento pokles ale nemusíte pocítit, když si dáte své oblíbené ranní cappuccino. Zrnková káva tvoří jen zlomek ceny nápoje pro konečného spotřebitele, protože tlak na náklady vyvolávají i ceny energií a práce. To je další faktor, který v současnosti stlačuje spotřebitelské výdaje. Akutní je tento problém v Evropské unii, kde spotřebitelé vypijí celosvětově nejvíce kávy a spotřebují asi třetinu globální produkce. Růst poptávky po kvalitnějších kávových zrnech (arabice) také tlačí na růst cen – zatímco celková poptávka po kávě celosvětově klesla, poptávka po kvalitní kávě roste.

Futures kontrakt na dodání 100 liber kávy "C"

Futures kontrakt na dodání 100 liber kávy "C"

Průměrný Němec dá ročně za kávu 285 USD, Ital 222 USD. Německo je největším dovozcem zelených kávových zrn v Evropě a představuje 34 % veškerého evropského dovozu kávy pocházejícího přímo z producentských zemí. Největším dodavatelem zelené kávy do Německa je s 39 % celkového přímého dovozu Brazílie, následují Vietnam a Honduras.

Masový rozvoj evropského trhu s kávou se od 60. let 20. století odvíjel v několika vlnách. První byla popularizace konzumace kávy, po níž následoval posun ke kvalitnější kávě a rozvoj kavárenských podniků včetně velkých řetězců, jako je třeba Starbucks. Třetí vlna se pak vyznačovala rostoucí poptávkou po vysoce kvalitní kávě.

Východoevropští spotřebitelé si v posledních letech oblíbili kvalitní kávu. Ačkoli spotřeba nápoje je stále výrazně nižší než v západní Evropě, počet specializovaných kaváren v Polsku, České republice nebo Rumunsku rychle roste. Celosvětově se očekává, že trh se speciální kávou vzroste ze zhruba 54 miliard USD v roce 2021 na 153 miliard USD v roce 2030.

Evropa nyní zažívá čtvrtou "kávovou vlnu", kterou by bylo možné popsat výrazem vzdělávání se o kávě. Stále sofistikovanější trhy se zaměřují na vlastnosti kávových zrn a vliv přípravy kávy na kvalitu její chuti (níže pro odlehčení již starší reklama na "normální kafe", nic se zkrátka nemá přehánět). To vede ke vzniku specializovaných kaváren, které nabízejí náročným zákazníkům rozsáhlou nabídku druhů a způsobů přípravy kávy. Jsme také svědky rozmachu kávového průmyslu pro domácnosti, kdy jsou k dispozici stále dokonalejší domácí kávovary.

Zdroj: eToro

KávaKomodityPotravinySoft komodity
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa