US MARKETOtevírá za: 6 h 21 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

O dražší ropě, inflaci a pomalejším růstu ekonomiky

Rostoucí ceny ropy přiživují obavy z nového růstu inflace a zpomalení západních ekonomik. Čím déle budou ceny barelu vysoké, tím závažnější budou hospodářské důsledky.

Ceny ropy se minulý týden dostaly na desetiměsíční maximum v důsledku obav z nedostatku suroviny na trhu po nečekaném prodloužení omezení dodávek ze strany Saúdské Arábie a Ruska. Naděje na odklad dalšího zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu a vyšší poptávka po pohonných hmotách ze strany Číny jen podpořily růst cen černého zlata. Futures na ropu zdražily od konce června o více než 25 %. Snížení produkce tak tlačí na trh s ropou navzdory pomalejšímu než očekávanému hospodářskému oživení v Číně a zvýšené produkci suroviny v USA.

Snížení produkce OPEC+

V dubnu klíčové země produkující ropu včetně Ruska sdružené ve skupině OPEC+ oznámily snížení produkce, které navrhly prodloužit do roku 2024. Cílem je údajně podpoření stability trhu. Saúdská Arábie a Rusko však nově dále snížily produkci nad rámec širší dohody OPEC+. Saúdská Arábie oznámila snížení produkce o milion barelů ropy denně od července, zatímco Rusko začalo snižovat denní produkci o 0,3 milionu barelů denně. Trh čekal, že obě země prodlouží omezení dodávek do října, redukce se ale prodlouží až do konce letošního roku. To vyvolalo obavy, že poptávka v nadcházejícím čtvrtletí převýší nabídku a ceny mohou explodovat.

Ropa Brent

zdroj: Trading Economics

Čína jako (anti)žolík

Očekává se, že opatření přijatá čínskou vládou na podporu slábnoucí ekonomiky země zvýší poptávku po ropě. Nejnovější údaje ukazují, že dovoz ropy do Číny v srpnu vzrostl meziročně o 30,9 %. Rafinérie údajně vytvářejí zásoby a zvyšují objemy zpracované suroviny, aby mohly těžit z vyšších zisků z vývozu pohonných hmot. Průzkum soukromého sektoru v zemi ukazuje, že snahy vlády již měly určitý vliv na ekonomiku, když se v srpnu zlepšila aktivita továren a domácí poptávka a zvedla se zaměstnanost.

Americký dolar a státní rezervy ropy USA

Americký dolar posiluje a je na více než půlročním maximu. Trh předpokládá, že Fed v září ponechá úrokové sazby na stávající úrovni. Odložení zvýšení sazeb by podpořilo ekonomiku a zvýšilo poptávku po pohonných hmotách. Nejnovější ekonomické údaje USA přitom uklidnily obavy investorů z blížící se recese. K růstu se navíc vrátila také evropská ekonomika, přestože inflace ve druhém čtvrtletí nadále klesala.

Tlak na růst cen ropy je zesilován také stavem zásob suroviny v USA, a to včetně SPR (strategic petroleum reserve). V současnosti jsou zásoby ropy v USA na nejnižší úrovni za několik desetiletí a očekává se, že se budou dále snižovat. Rekordní poptávka, snižování nabídky ze strany producentů a rostoucí náklady na skladování vedou k vyššímu čerpání zásob. SPR v USA jsou nyní zhruba na polovině oproti stavu před pandemií.

Strategické ropné rezervy USA

Ropa přiživuje inflaci

Růst cen ropy komplikuje Fedu dosažení 2% inflačního cíle, protože v srpnu zřejmě přispěl k růstu celkové inflace. A přestože jádrová inflace (očištěná o ceny potravin a energií) má tendenci klesat, ekonomové se obávají, že vyšší ceny energií by mohly zvýšit vstupní náklady dodavatelů zboží a služeb, což by vedlo firmy k víceméně plošnému zdražování.

Růst cen ropy od přelomu června a července vyvolal tlak na růst cen benzínu, což pravděpodobně vedlo k výraznému zvýšení inflace za srpen. Je možné, že se vyšší ceny paliv promítnou do vyšších cen potravin, stravovacích služeb a zboží, které se přepravuje nákladními automobily. Vyšší náklady na letecké palivo se pak mohou propsat do vyšších cen letenek. Začátkem tohoto týdne kupříkladu United Airlines varovaly před vyššími náklady na pohonné hmoty ve třetím čtvrtletí.

Analytici z Wall Street začínají hovořit o ceně barelu 100 USD, pokud bude současná dynamika na trhu s ropou pokračovat. Vyšší ceny pohonných hmot nahlodávají rozpočty společností a spotřebitelů, zvyšují inflační očekávání a celkově zpomalují ekonomický růst. Čím déle bude cena ropy na této úrovni, tím vážnější budou její dopady na ekonomiku a inflaci. Akcie z energetického sektoru pak na tento vývoj reagují pozitivně, za poslední tři měsíce jde v USA se ziskem 11 % o nejvýkonnější odvětví na burze.

Zdroj: BH Securities

Ekonomické a politické hrozbyInflaceKomodityPohonné hmotyRopaRopa BrentRopa WTI
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa