Překladiště ropy v Cushingu je skoro "na dně". Co to může udělat s cenou černého zlata?

Skladovací zařízení v americkém překladišti ropy Cushing zejí prázdnotou, což je situace historicky doprovázená vysokými cenami komodity. Začátek listopadu přinesl mírný odraz ceny severoamerické ropy WTI, ta však ani tak nízký stav zásob nereflektuje. Podle odborníků navíc mírně vzestupný trend souvisí spíše se zvýšeným geopolitickým napětím.
Ještě v červnu překladiště hlásilo zásoby kolem 43 milionů barelů, od té doby se ale jejich objem propadl téměř na polovinu. Kapacita překladiště je zhruba 98 milionů barelů a obecně se udává, že k provozuschopnému stavu potřebují být skladovací zařízení zaplněná minimálně z 10-20 %.
"Pokud zásoby klesnou na příliš nízké úrovně, stává se zbylá surovina nepoužitelnou, protože její kvalita na dně zásobníků kvůli obsahu vody a sedimentů nevyhovuje pro zpracování," vysvětluje Carl Larry, konzultant společnosti Wood Mackenzie pro energetiku.
Podle analytiků k propadu zásob přispěly vedle silného vývozu mimo USA i vysoká poptávka ze strany domácích rafinerií a nižší ceny suroviny s dodáním v budoucnu než na spotovém trhu. Část trhu věří, že zásoby v překladišti se brzy zvýší díky sezónním odstávkám v rafineriích, někteří experti však varují, že odstávky mohou tentokrát trvat kratší dobu, protože se rafinerie budou chtít svézt na vlně silné poptávky po pohonných hmotách.
"Když v roce 2014 zásoby suroviny v Cushingu naposledy klesly pod 20 milionů barelů, její ceny prudce narostly, v důsledku čehož do ropného hubu začalo téct více suroviny z pánve Permian a naopak z něj méně suroviny odtékalo do rafinerií v oblasti Gulf Coast. Zda se tento scénář zopakuje, se můžeme dozvědět již brzy," dodává Carl Larry.
Zdroj: FactSet