Jak může (ne)důslednost vymáhání protiíránských sankcí zamíchat kartami v kartelu OPEC

Zvláštní pověřenec Bílého domu pro globální energetickou bezpečnost Amos Hochstein nedávno prohlásil, že Spojené státy začnou s přísnějším vymáháním protiíránských sankcí s cílem omezit produkci íránské ropy. Země nyní ke globální produkci suroviny přispívá čtyřmi procenty a na produkci kartelu OPEC má podíl kolem 13 %. Experti z BTU Analytics ze skupiny FactSet nabízejí tři scénáře dalšího vývoje produkce íránské ropy v závislosti na míře vymáhání sankcí ze strany USA.
Po jednostranném vypovězení mezinárodní jaderné dohody s Íránem ze strany administrativy Donalda Trumpa produkce íránské ropy z průměru 3,6 milionu barelů denně z období 2000-2018 spadla do léta 2020 na 1,9 milionu barelů denně. Od té doby však do letošního října opět narostla na 3,1 milionu barelů denně, mimo jiné díky vyšším prodejům zemím na východě.
Důsledné vymáhání sankcí
Pokud by Spojené státy přistoupily k důslednějšímu vymáhání sankcí, mohlo by z trhu zmizet 1-1,5 milionu barelů ropy denně. Aby se trh následně vrátil do rovnováhy, musely by ostatní těžaři produkci suroviny zvýšit. Více ropy by na trh mohlo téct mimo jiné z Venezuely poté, co současná americká administrativa povolila společnosti Chevron návrat do této země, nebo ze Saúdské Arábie, která je největším producentem v rámci kartelu OPEC.
Vymáhání sankcí "naoko"
V rámci "PR aktivit" mohou být zadrženy některé tankery převážející íránskou ropu, avšak bez vytváření silnějšího tlaku na omezování přeprodejů suroviny proudící z Íránu mimo jiné do Číny. Zadržení tankerů navíc nutně neznamená odčerpání této suroviny z trhu. Třeba v srpnu 2023 Spojené státy ze zadrženého tankeru vyčerpaly 447 tisíc barelů ropy, čímž de facto jen změnily cílovou destinaci suroviny. Těžba ropy v Íránu by při tomto scénáři zůstala zhruba stabilní na úrovni 3,1 milionu barelů denně.
Ledabylé vymáhání sankcí
Pokud by vymáhání sankcí bylo stejně laxní, případně ještě laxnější než dosud, mohl by Írán v letech 2024-2025 zvýšit produkci ropy o půl milionu až milion barelů denně až na asi čtyři miliony barelů denně. Spojené státy by v tomto případě musely takřka úplně ignorovat dodávky ropy z Íránu například právě do Číny a následné přeprodeje suroviny do dalších zemí.
Analytici z BTU Analytics vnímají jako nejpravděpodobnější jen minimální změny v míře vymáhání sankcí. Zároveň ovšem podle nich Teherán nebude mít prostor k výraznějšímu zvyšování těžby, protože růst produkce íránské suroviny by vytvářel tlak na snižování těžby ostatními členy OPEC.
Návrh rozpočtu Íránu na roky 2024 a 2025 počítá s nižším vývozem ropy a nižšími prodejními cenami suroviny, což podle BTU Analytics naznačuje připravování se Teheránu na možnost přísnějšího vymáhání sankcí, omezení vývozu suroviny a vyšší spotřebu ropy na domácím trhu.
Zdroj: FactSet