Čtyři hlavní důvody, proč zdražují komodity

Ceny komodit v letošním roce rostou. Ne ceny všech komodit, ale mnohé z těch nejsledovanějších ano (ropa, zlato). Oproti maximům z roku 2022 naopak výrazně zlevnil zemní plyn a levnější jako celek jsou také potraviny, oproti období před pandemií jsou ale jejich ceny stále výrazně vyšší. Faktorů působících na ceny komodit je řada, čtyři jsou ale zásadní.
Ceny komodit tlačí výše vzmáhající se růst americké ekonomiky, příspěvek Číny je oproti tomu zatím skromnější. Významnými faktory jsou také geopolitická nejistota, postpandemická roztříštěnost globálního obchodu a silná poptávka po energiích související s rozvojem umělé inteligence. Komoditní index je (zejména díky levnějšímu plynu a energiím jako celku) sice hluboko pod maximem z roku 2022, ale od začátku roku znatelně roste.
Nebýt velké váhy energií, index cen komodit by rostl výrazněji.
Ceny ropy letos rostou.
Naproti tomu elektřina je zpět na předpandemické cenové hladině. Podobně jsou na tom zemní plyn nebo uhlí.
Již několik měsíců prudce rostou ceny některých "menších" komodit, například pomerančového koncentrátu nebo kakaa. V indexu potravinářských komodit ale nejsou zastoupeny.
Pro index důležité kukuřice a sójové boby zlevňují, stejně jako cukr nebo pšenice.
Naopak v posledních týdnech prudce zdražila rýže a také káva, vysoké jsou nadále i ceny masa.
Ceny potravin z maxim z období pandemie již výrazně klesly, pokračuje ale jejich dlouhodobý růst.
Z hlediska vývoje ekonomiky působí "slibně" zdražování mědi. Podobně rostou v posledních týdnech i ceny hliníku nebo železné rudy.
Rizikem je ovšem další vlna vyšší inflace. Na historické maximum zdražilo zlato, tradiční "ochrana proti ztrátě hodnoty peněz. Všechny čtyři zmíněné kovy mají velkou váhu v indexech.
Zdroj: Apollo Global Management