Vzácné a průmyslové kovy jako proxy sázka na zářnou budoucnost zelené energetiky

Západ ve snaze bojovat se změnou klimatu pokračuje v rozvoji zelené či minimálně zelenější energetiky. Jedním ze základních stavebních kamenů transformace výroby energie jsou vzácné a průmyslové kovy. Investiční společnost Sprott specializující se na komoditní trhy v této souvislosti přišla se seznamem surovin, které díky svému významu v procesu energetické transformace nabízejí - ať už samy o sobě, nebo prostřednictvím akcií těžebních firem a zpracovatelů - potenciálně zajímavý investiční příběh.
Sprott tyto suroviny rozděluje do tří základních skupin - s využitím při výrobě elektromobilů, v rozvoji výroby energie ze slunce a větru a při výrobě energie v jaderných elektrárnách.
Nejvýrazněji by měla růst poptávka po lithiu, které se využívá při výrobě baterií pro elektromobily. V nich nacházejí využití i kobalt, grafit, nikl nebo mangan.
Stříbro by se mělo svézt na vlně posilování výroby solárních panelů a uran bude nadále nacházet využití v jaderných elektrárnách. Růst by měla i poptávka po mědi, jejíž spotřeba je v zelené energetice ve srovnání s tou starou a "špinavou" až šestkrát vyšší.
Vzácné kovy jako neodym, praseodym, dysprosium nebo terbium by se pak měly těšit zájmu díky využití při výrobě magnetů používaných v elektromobilech nebo v turbínách větrných elektráren.
Zdroj: Sprott