Začíná po amerických volbách korekce ceny zlata?

Před americkými volbami, jež byly považovány za rizikovou událost pro trhy, pokračoval vzestup ceny zlata na nová maxima. Na deeskalaci situace na Blízkém východě v tu dobu trh nereagoval, a tak byly rekordy na trhu se zlatem chápány jako důsledek snahy části investorů zajistit se před možnými povolebními turbulencemi a nejasnostmi. Přesvědčivé republikánské vítězství tyto obavy ale rozehnalo, na což ve středu ceny zlata i stříbra reagovaly poklesem o zhruba tři, respektive pět procent.
Rally na trhu se zlatem byla letos výjimečně silná, což znamenalo, že v případě překvapivého výsledku prezidentských voleb v USA mohlo dojít na trhu k výraznému pohybu. A ačkoli sázkaři měli na Trumpovu výhru vsazeny velké peníze a výnosy vládních dluhopisů USA v očekávání republikánova vítězství a s tím souvisejícího většího rizika růstu inflace rostly (což dlouhodobě relativně omezuje atraktivitu ukládání peněz do drahých kovů), pro část trhu bylo vyznění voleb překvapením (minimálně ona zmíněná přesvědčivost republikánské výhry v boji o Bílý dům i v kongresových volbách).
A kde byl výrazný růst v důsledku (mimo jiné) obav z amerického politického vývoje, tam je při jejich odeznění prostor pro korekci. Což může být právě případ trhu se zlatem, kterému například stratég Ole Hansen ze Saxo Bank předpovídal v případě volebního překvapení pokles ceny o 100 a více dolarů na unci.
"Když byl Donald Trump zvolen prezidentem před osmi lety, cena zlata následně za šest týdnů klesla o zhruba 17 %. Současný roční cyklus na trhu se zlatem je extrémně 'přetažený', nyní běží již třináctý měsíc. Od října loňského roku trh roste bez výraznějšího zakolísání a net SHORT pozice komerčních obchodníků na burze COMEX nedávno dosáhly čtvrté nejvyšší úrovně v historii. Hladina 2 800 USD za unci by tedy mohla být na nějakou dobu důležitým maximem a středeční pokles ceny zlata by mohl být začátkem dlouho očekávané korekce směrem k pásmu 2 530 až 2 350 USD za unci," uvedl Jan Železník ze společnosti ZLATÉ REZERVY.
Růst cen zlata a stříbra navíc v poslední době neprovázela žádná euforie. Kovy zdražovaly proto, že investoři hledali bezpečná aktiva v obavách z finanční nestability. Kvůli geopolitickému napětí narostla poptávka po spolehlivých investicích, poptávku po zlatě ze strany centrálních bank pak motivuje proces dedolarizace a čínští investoři hledají bezpečný přístav v době problémů na realitním trhu a kvůli nízkému úročení svých úspor. "V posledních týdnech čínská poptávka polevila. Prémie za zlato na šanghajské burze byla od září do října dokonce záporná," doplnil Železník.
S poklesem sazeb centrálních bank by pak měly postupně klesat náklady ušlé příležitosti spojené s držením neúročených investic, jako jsou právě drahé kovy (teoreticky klesající výnosy dluhopisů jsou menší konkurencí).
Je ale otázka, jak dlouho budou drahé kovy zlevňovat. Uvolnění politické nejistoty v USA odezní a s plánovanými opatřeními Trumpovy nové administrativy (zvýšení cel a prohloubení rozpočtových schodků spojené se snížením daní) mohou opět převážit argumenty pro nákup zlata a stříbra.
Trh počítá s tím, že Fed v listopadu opět sníží sazby, tentokrát o 25 bazických bodů, čímž dále podpoří mimo jiné poptávku po ETF investujících do zlata. Zájem o ně začal po několikaletém poklesu růst až letos koncem jara.
Ole Hansen ze Saxo Bank vyhlížel v případě scénáře, který se výsledkem amerických voleb naplnil, pokles ceny unce zlata o více než 100 USD. Ve středu zlato odepsalo přes 3 % a zhruba 90 USD na unci. Hansen vyhlížel hladinu podpory na 2 685 USD za unci (ta byla proražena) a případný hlubší pokles podmiňoval poklesem ceny pod 2 600 USD za unci, po kterém by své pozice začaly likvidovat některé velké hedgeové fondy. Ty před volbami držely na trhu s futures LONG pozice v objemu zhruba 24 milionů uncí.
"Podle našeho indexu byla cena zlata v českých korunách na konci října téměř 50 % nad jeho inflační cenou. To může znamenat několik věcí – buď se blíží další kolo vysoké inflace a trh se zlatem to již zahrnul do ceny (stejně jako v letech 2019-2022), nebo cena v krátkodobém horizontu skutečně 'přestřelila' v důsledku souběhu mnoha faktorů, a tak je logická alespoň částečná korekce. Bavíme se o ceně 57 000 až 53 000 Kč za unci, v krajním případě až 49 000 Kč za unci," popsal Železník.
Z dlouhodobého hlediska ale podle něj trh se zlatem ještě nenaplnil potenciál vyplývající z jeho dlouhodobého osmiletého cyklu. "Trh nyní završil teprve druhý rok tohoto cyklu. Historicky vrchol osmiletého cyklu nenastával dříve než v jeho třetím roce, v průměru pak cena dosáhla vrcholu v pátém roce cyklu a v některých případech až v sedmém roce," uzavřel pro Investiční web Jan Železník.
Zdroj: Saxo Bank