Velká data potřebují hodně energie. Bude zemní plyn motorem umělé inteligence?

ExxonMobil a Chevron, dvě největší ropné společnosti v USA, vstupují do hry o dodávky energie potřebné pro datová centra, jež zajišťují provoz a rozvoj modelů umělé inteligence. Obě firmy přitom sázejí na zemní plyn jako na rychlé a spolehlivé řešení, jež by mohlo uspokojit rostoucí poptávku technologických gigantů po energii.
ExxonMobil nedávno oznámil plány na výstavbu plynové elektrárny, jejíž emise chce snižovat pomocí technologie zachycování a ukládání uhlíku (CCS). To by podle odhadů mělo snížit uhlíkovou stopu provozu až o 90 %.
Zemní plyn má jako zdroj energie podle ExxonMobilu výhodu oproti jádru. Jaderná energetika se přitom v poslední době těší investicím ze strany firem jako Google, Amazon nebo Microsoft, jejich plány v této oblasti jsou ale velice časově náročné na vývoj a implementaci. Malé jaderné reaktory, do kterých technologické giganty vkládají naděje, pravděpodobně nebudou komerčně využitelné dříve než v další dekádě. Podle šéfa ExxonMobilu Darrena Woodse je právě proto zemní plyn v současnosti nejrychlejší cestou k uspokojení energetických potřeb odvětví takzvané umělé inteligence.
Projekt ExxonMobilu by fungoval nezávisle na celé energetické síti. Společnost zároveň buduje rozsáhlou síť potrubí na pobřeží Mexického zálivu, která má sloužit k transportu CO₂ od různých průmyslových zákazníků firmy do trvalých úložišť. Společnost odhaduje, že projekty zaměřené na dekarbonizaci datových center by mohly do roku 2050 zajišťovat až pětinu jí zachycovaného uhlíku napříč všemi oblastmi podnikání.
Podobným směrem se vydává také firma Chevron. Ta disponuje rozsáhlými pozemky, technologickým vybavením a zkušenostmi v oblasti těžby zemního plynu. Podle Jeffa Gustavsona, šéfa divize nové energetiky Chevronu, je firma připravená na roli dodavatele energie pro datová centra.
Energetické potřeby oboru umělé inteligence překračují současné možnosti obnovitelných zdrojů, jako jsou vítr a slunce. Datová centra potřebují spolehlivý a soustavný přísun energie, což ostatně motivuje velké technologické společnosti k hledání nových cest. Fosilní paliva, zejména zemní plyn s nízkou uhlíkovou stopou, by mohla být minimálně v nejbližších letech spolehlivým řešením.
ExxonMobil přitom neplánuje vstupovat do sektoru výroby elektřiny natrvalo. Chce se soustředit na dodávky dekarbonizovaného zemního plynu a na zachycování emisí spojených s provozem datových center. Darren Woods zdůrazňuje, že dlouhodobým cílem je pomoci s přechodem na udržitelnější energetiku a podpořit rozvoj technologií v době, kdy umělá inteligence zásadně (z)mění svět.
Zdroj: Bloomberg, CNBC