Zlatý býk žije, cenový sprint žlutého kovu se letos ale asi opakovat nebude

Zlato má za sebou, pokud jde o zhodnocení v amerických dolarech, vynikající rok. Cenu tlačila vzhůru jak pokračující silná poptávka ze strany centrálních bank, tak přetrvávající solidní útraty spotřebitelů za zlaté šperky nebo nákupy kovu ve slitcích a ve formě mincí. Světová rada pro zlato věří, že býčí trend s rokem 2025 neskončí. Tempo růstu ceny kovu by podle ní ale mělo být podstatně mírnější.
Také na trhu se zlatem bude podle rady v roce 2025 klíčovým faktorem začátek druhého prezidentského období Donalda Trumpa. Konkrétně to, zda staronový šéf Bílého domu naplní výhrůžky stran cel, která ekonomové hodnotí jako (potenciálně) významnou brzdu mezinárodního obchodu a celé ekonomiky.
Slabší hospodářská expanze - v případě uplatňování politiky cel jako univerzálního vynucovacího prostředku - by měla utlumit poptávku spotřebitelů po zlatých špercích nebo zájem sběratelů o mince, ale současně by cla coby proinflační faktor měla podpořit zájem investorů o zlato coby aktivum s pověstí protiinflační pojistky.
Zásadní bude podle rady také politika americké centrální banky. Nižší úrokové sazby (teoreticky) srážejí výnosy pevně úročených aktiv, a tedy snižují jejich atraktivitu v očích investorů hledajících na trzích relativní bezpečí, z čehož zlato běžně těží. Podle projekce zveřejněné na závěr prosincového jednání měnové autority USA ale členové měnového výboru Fedu aktuálně vyhlížejí pro rok 2025 pokles sazeb jen o padesát bazických bodů, takže efekt uvolňování měnové politiky by měl být omezený.
Samotné centrální banky nicméně podle rady budou pokračovat ve zvýšených nákupech kovu. Čistými kupci jsou centrální banky od druhého čtvrtletí 2009, od roku 2022 je zájem některých měnových autorit zesílen snahami o zmírnění expozice vůči americkému dolaru poté, co Spojené státy zmrazily ruské dolarové rezervy v reakci na invazi země na Ukrajinu.
V rámci regionů zůstává zlatu nakloněná Indie (spotřebitelé i investoři), zatímco poptávka v Číně zůstává utlumená kvůli pokračujícím problémům ekonomiky, hlavně v souvislosti s krizí v realitním odvětví. Případné ožití čínské ekonomiky by tak pro zlato představovalo výrazně pozitivní faktor, Světová rada pro zlato ale tento scénář vnímá jako relativně málo pravděpodobný.
Zdroj: World Gold Council