Kontrariánský výhled pro korunu na rok 2019
|

Kontrariánský výhled pro korunu na rok 2019

V rozporu s prognózami ČNB česká koruna v letošním roce ne a ne výrazněji posílit vůči euru, má naopak tendenci mírně slábnout. Od začátku roku se kurz pohybuje v úzkém pásmu 25-26 EUR/CZK, a to víceméně bez jasného trendu. V polovině listopadu byla koruna nejslabší od července, když se kurz pohyboval těsně okolo 26 EUR/CZK. Co od české měny čekat v roce 2019?

Forex (FX) EUR/CZK Česká koruna Výhled na rok 2019

Česká národní banka i ve své poslední makroekonomické prognóze očekává, že dojde k výraznému posílení koruny. Na konci příštího roku by se měla obchodovat na úrovni 24,40 EUR/CZK, což by odpovídalo výraznému posílení (zhruba +6,3 %). Fundamentální makroekonomický model prognostického týmu ČNB počítá s tím, že posílení koruny bude zajištěno:

  • kladným a dále rostoucím úrokovým diferenciálem (ČNB bude sazby pravděpodobně dále zvyšovat, zatímco ECB bude držet sazby na nule minimálně do léta 2019);
  • rychlejším tempem růstu české ekonomiky (reálná konvergence).

Na rozdíl od ČNB a drtivé většiny trhu se domníváme, že koruna bude pravděpodobně dále mírně oslabovat, v lepším případě že její kurz vůči euru zůstane stabilní. K tomuto výhledu nás vede několik důvodů:

  • Letos se jasně ukázalo, že na obchodování na devizovém trhu mají výše zmíněné fundamentální faktory, implikující posilující korunu, zanedbatelný dopad.
  • Podle našeho názoru působí silnější faktory globálního významu, jejichž vliv na českou měnu převažuje. Daly by se stručně shrnout jako zvýšená globální averze k riziku.

Odklon od rizika byl letos způsoben zpomalujícím růstem světové ekonomiky, především té v Číně, dále sílící obchodní válkou mezi USA a Čínou, obavami z tvrdého a neřízeného brexitu, argentinskou a tureckou měnovou krizí, obavami z vývoje italského rozpočtu a v neposlední řadě rostoucími úrokovými sazbami v USA, které zejména na rozvíjejících se trzích způsobily citelné zpřísnění měnových podmínek.

Z pohledu mezinárodních investorů česká koruna stále patří do koše s nálepkou emerging markets. Rozvíjející se trhy jako celek přitom na růst rizikové averze reagují negativně.

Domníváme se, že tyto faktory budou s minimálně stejnou intenzitou působit i v roce 2019, přičemž existuje nezanedbatelné riziko, že tržní stres dále zesílí, a to zejména vlivem intenzivnějších italských dluhových a rozpočtových starostí. Na rozdíl od ČNB a většiny trhu si proto myslíme, že koruna bude oslabovat a na konci příštího roku by se mohl její kurz pohybovat okolo 26,50 EUR/CZK.