9 potenciálních šedých labutí roku 2018

První týden nového roku je za námi a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by nás čekaly zásadní změny. Ve vzduchu však visí hned několik témat, která by mohla svět svést z nastoupené cesty.
1. Pokračování "amazonifikace" inflace
Setrvávání americké inflace na relativně nízkých úrovních je podle řady odborníků mimo jiné důsledkem nástupu nových technologií a obchodních platforem. Obchodníci jako Amazon nebo Alibaba, kteří již nabízejí prakticky veškeré zboží, cloud computing i outsourcing, stlačují ceny zboží a služeb, čímž výrazně brzdí růst inflace. A tento vývoj ještě nemusí být u konce.
2. Cílování inflace ke 2 % vyjde z módy
Velká část významných centrálních bank cíluje meziroční inflaci ke 2 %. Když ale budete pátrat po tom, kde se vzala právě 2 %, odpověď zřejmě nenajdete. Centrální banky by podle některých ekonomů mohly své cíle přehodnotit. Důvodů lze najít několik, mezi ty hlavní ale patří fakt, že se ty současné nedaří plnit, a také pokračující stárnutí světové populace.
3. Vznik Spojených států evropských
Ještě před pár lety to vypadalo, že budou brzy zasypány všechny menší i větší příkopy mezi jednotlivými zeměmi starého kontinentu. Teď se však zdá, jako kdyby Evropská unie zamrzla. Evropští politici stojí před velkou výzvou, pokud se nechtějí dívat na další drolení EU, musejí oprášit slovo integrace a začít tvrdě pracovat na vzniku skutečně jednotné Evropy.
4. Odvolání brexitu
Jednání mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií pokračují a čas do odchodu Británie z EU se blíží. Spolu s tím ale pomalu roste i počet těch, kteří si rozvod Londýna a Bruselu nepřejí. Spekuluje se už dokonce o možnosti vypsání nového referenda, které by mohlo brexit zastavit.
5. Bitcoin začne ovlivňovat ostatní trhy
Popularita bitcoinu a dalších kryptoměn prudce roste, zatím jde ale stále o okrajovou záležitost, která nemá velký vliv na to, co se děje na akciových, měnových či dluhopisových trzích. To by se ale mohlo změnit. Představení bitcoinových futures a ETF může být pomyslnou jiskrou, jež zažehne velký požár.
6. Korekce cen nemovitostí
Nízké úrokové sazby centrálních bank v posledních letech srážely náklady na půjčky, a to včetně hypotečních úvěrů. V důsledku toho si hypotéku mohl vzít prakticky každý. Situace se ovšem pomalu obrací a růst sazeb doléhá i na hypoteční trh. Nelze přitom vyloučit, že se zdražování hypoték promítne i do cen nemovitostí.
7. Absolutní chaos na Blízkém východě
Blízký a Střední východ zůstává nejnestabilnějším světovým regionem. V posledních dnech geopolitickou nejistotu zvyšuje dění v Íránu, kde do ulic vyšli lidé nespokojení s ekonomickou situací a svou životní úrovní. Pokud by se přitom situace v Íránu vymkla kontrole a tamní režim padl, svět by zřejmě ještě nostalgicky vzpomínal na syrskou válku.
8. Bank of Japan zkusí helicopter money
Boj japonské centrální banky proti nepříznivé ekonomické situaci v zemi pokračuje, úspěchy jsou ale spíše nevýznamné. Pokud šéf Bank of Japan Haruhiko Kuroda nepřijde s nějakým spásným nápadem, nelze vyloučit ani to, že sáhne k takzvaným helicopter money, tedy k přímé distribuci peněz mezi spotřebitele a podniky.
9. Sci-fi filmy se stanou realitou
Snímky jako Matrix, Terminátor nebo třeba Já, robot by se nejen podle Elona Muska mohly již brzy zbavit označení sci-fi a stát se dokumenty o současné době. Umělá inteligence, robotizace, drony, digitalizace, to vše by se ve výsledku mohlo obrátit proti lidem. Stačí si uvědomit, co všechno dnes řídí počítače, a představit si, co by se světem udělal útok na klíčové komunikační sítě.
Zdroj: Nomura