Jak může blockchain změnit služby trade finance

Uzavřením nové obchodní smlouvy to pro většinu společností teprve začíná. Vyřešit je potřeba mimo jiné to, jak se pojistit proti riziku neplnění kontraktu ze strany obchodního partnera. S tím je obvykle spojena značná administrativní zátěž. Revoluci by v této oblasti mohla spustit technologie blockchainu.
Levně koupit, draze prodat a pozdě platit faktury, zní známé doporučení pro podnikatele. Většina firem i drobných živnostníků se minimálně jeho závěrečnou částí příkladně řídí. Právě pro tyto případy jsou určené služby trade finance.
Banky v rámci trade finance nabízejí zajišťovací instrumenty, které garantují, že klienti získají příslušné finanční prostředky i tehdy, když obchodní partner přestane plnit své závazky.
Řada firem by bez trade finance nemohla existovat, to však nic nemění na tom, že vztahy nastavené v rámci těchto služeb jsou relativně složité a ani termíny pro realizaci jednotlivých úkonů či vyplácení prostředků nejsou z nejkratších. Standardně se do kontraktu mezi dodavatelem a odběratelem zapojují dva finanční domy (jeden na straně dodavatele, druhý na straně odběratele), takže schéma obchodního vztahu se zapojením trade finance vypadá následovně.
Je zřejmé, že s rostoucím počtem subjektů zapojených do kontraktu se zvyšuje i jeho právní složitost. Nabízí se proto otázka, zda nelze vztahy mezi obchodními partnery zjednodušit. Odpověď je jednoduchá. Lze.
Společnost B9lab, která se zaměřuje na využití technologie blockchainu, již před dvěma lety na hackatonu pořádaném francouzským finančním domem BNP Paribas představila návrh toho, jak obchodní kontrakty zajišťovat pomocí blockchainu. Návrh B9lab je založený na takzvaných smart kontraktech, které jsou jednou z možností využití blochchainu.
Princip návrhu programátorů z B9lab je jednoduchý. Smart kontrakt je nastavený tak, že se platba odběratele za zboží automaticky odešle ve chvíli, kdy dodavatel potvrdí jeho expedici, případně že zboží na straně dodavatele je vyexpedováno až ve chvíli, kdy odběratel provede platbu.
Změnou oproti stávajícímu stavu je nemožnost smart kontrakt obejít, tedy nemožnost na straně odběratele vyčkávat s odesláním platby za objednané nebo již odebrané zboží.
Nejčastěji se ve spojení se smart kontrakty ve světě kryptoměn hovoří o ethereu, stejně tak by ale se speciální smart kryptoměnou mohly přijít i samy banky, které by si tak v trade finance udržely svůj podíl na trhu.
Zdroj: World Economic Forum, B9lab