US MARKETOtevírá za: 11 h 50 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

V čem tkví nebezpečí lásky, strachu a chamtivosti na trzích

Láska, strach a chamtivost dokážou s lidmi udělat nepředstavitelné, na trzích pak obvykle vedou ke zvýšené volatilitě. A čím intenzivněji investoři dění na trzích prožívají, tím výraznější výkyvy cen bývají.

Zřejmě nejlépe to v současnosti ilustruje bitcoin. Mezi prosincem 2017 a prosincem 2018 jeho cena spadla téměř o 80 %. Od března 2020 do ledna 2021 přidal 800 % a začátek února byl zatím ve znamení dalšího růstu.

Bitcoin je pětkrát volatilnější než zlato a devětkrát volatilnější než americký akciový index S&P 500. S kolísáním kurzu bitcoinu přitom kolísají i emoce s ním spojené. Když kurz roste, jsou slyšet ti, kdo hlásají, že jde o revoluční platební či investiční nástroj a podobně. Když kurz zamíří dolů, dostávají se ke slovu ti, kdo jej označují za obří bublinu.

Volatilita zlata bitcoinu a indexu S&P 500

Volatilita bitcoinu je jedním z důkazů toho, že největším nepřítelem investorů jsou si oni sami, lépe řečeno jejich emoce. Investoři mají tendenci (bitcoin) střídavě kupovat a prodávat s tím, jak kurz roste a klesá. Často přitom jejich pokusy končí nezdarem.

Jak přitom ukazuje pohled na následující graf, jsou-li dlouhodobými býky, jsou pokusy o časování trhu hnané emocemi zbytečným rizikem, prostor by měla dostat spíše strategie "kup a drž".

Kurz bitcoinu
Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"

Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"

Zdroj: Osprey Funds

BitcoinČasování trhuInvestiční strategieKryptoměnyKup a držPonaučení pro investoryPravidla a doporučení pro investováníVolatilita
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa