Expertka: Těchto 9 digitálních tokenů navázaných na ethereum je cestou, jak se podílet na nastupujícím trendu decentralizovaných financí

Aya Kantorovich z kryptoměnové tradingové platformy FalconX je přesvědčená, že má ethereum navzdory produktu posílení v posledních měsících stále velký růstový potenciál. A faktory, které by mu měly prospívat, mohou hnát výše mimo jiné i hodnotu devíti digitálních tokenů. Ty tak mohou být minimálně zajímavým, byť nepochybně velice rizikovým kořením portfolia.
Revoluce ve finančním světě pokračuje. Pár let po nástupu finančně-technologických společností (FinTech) je tu decentralizace financí (DeFi) jako takových, kterou pohánějí mimo jiné i stále populárnější kryptoměny a s nimi spojené platformy. Digitální prostředí umožňuje obejít mnohé klasické bankovní a další finanční služby, jako jsou třeba půjčování si peněz mezi lidmi nebo dodávání likvidity finančním trhům za určitý poplatek.
"Být na místě bank, celkem bych se třásla o budoucnost," říká Aya Kantorovich z kryptotradingové platformy FalconX. "Finanční domy se ale snaží na různé oblasti DeFi reagovat ve svých nabídkách, řada aplikací z DeFi funguje i pro banky. Jasně to ale ukazuje, že banky, vědí, že by jinak mohly takzvaně zůstat na ocet."
Kantorovich má na starosti institucionální investory. Podle ní zájem o DeFi výrazně vzrostl v uplynulých osmi měsících, do té doby hrál prim především samotný blockchain a na něj navázané technologie a systémy v čele s bitcoinem.
Rostoucí zájem o decentralizované finance je také důvodem, proč tak agresivně stoupá cena etherea. Právě DeFi aplikace a platformy totiž zhusta běží na etherové síti. "Ethereum má proto podle mě stále obrovský potenciál. U bitcoinu jsme viděli, co způsobila začínající zájem velkých firem o něj. V případě etherea je tento proces na úplném počátku, veřejnost se teprve seznamuje s tím, jak ověřování, platby a různé další mechanismy na platformě etherea fungují. Mělo by to přitom jít rychleji než v případě bitcoinu, který v kryptosféře do značené míry prošlapal první cestičky," usuzuje Aya Kantorovich.
Odmítá přímo hádat budoucí cenu etherea, ale neváhá ukázat na jednotlivé DeFi coiny, které by z rostoucí popularity a využitelnosti etherea měly těžit. Zmiňuje přitom bez výjimky tokeny, které mají již nyní tržní kapitalizaci alespoň 2 miliardy USD. Konkrétně jde o:
- Uniswap (UNI),
- Flow (FLOW),
- Aave (AAVE),
- Synthetic Network Token (SNX),
- Maker (MKR),
- Yearn Finance (YFI),
- Compound (COMP),
- SushiSwap (SUSHI),
- Universal Market Access (UMA).
Každý z uvedených tokenů byl vytvořen pro specifickou službu. Například platforma Uniswap umožňuje vytvářet zásoby likvidity pro obchodníky, Compound je zase platforma zaměřená na půjčky.
"Osobně jednoznačně preferuji tokeny, které mají konkrétní využití. I proto vnímám velice optimisticky oblast těchto blue chip DeFi tokenů, protože se zaměřují na to, jak z určitých typů transakcí vynechat prostředníky, kteří si za ně tradičně vždy nechávali platit, ať je to úvěrování, správa investic, úpis tokenů, vytváření likvidity na trzích nebo jiné. Lidé by díky nim měli být schopní nejen ušetřit jako zákazníci, ale také vydělat jako investoři," uzavírá Aya Kantorovich z platformy FalconX.
Zdroj: Business Insider