US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,66 %
KB-0,20 %
Erste+0,45 %

Proč se Čína rozhodla definitivně zaříznout bitcoin?

Čína bitcoin v posledních měsících rozhodně nešetřila. Poté, co Peking ze země vypráskal těžaře, oznámily úřady, že začínají považovat všechny operace s kryptoměnami za nezákonné, a pohrozily tvrdým postihem všem, kdo budou nové pořádky ignorovat. Ptáte se, kde se v říši středu vzala ta kryptoměnová nevraživost?

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
5. 10. 2021 | 17:02
Bitcoin

Čína byla dlouho rájem těžařů bitcoinu a dalších kryptoměn. Asi největší koncentrace těžebních zařízení byla ve Vnitřním Mongolsku vyhlášeném velmi levnou elektřinou. Nyní však Čína prochází energetickou krizí, která v kombinaci s ambiciózním plánem země stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální udělala z těžby kryptoměn špinavý byznys, pro který není za a vlastně ani před Velkou čínskou zdí místo. V roce 2009 připadalo na Čínu 75 % energie spotřebované v celém světě na těžbu bitcoinu. Na jaře 2021 podíl spadl pod 50 % a nová čísla by měla potvrdil další prudký pokles. Podle odhadů již v Číně skončilo více než 90 % dřívější celkové těžební kapacity.

Nejčastěji zmiňovaným zdrojem nenávisti Pekingu vůči kryptoměnám je ovšem snaha vlády získat větší kontrolu nad ekonomikou. Pokud se bitcoin chvástal, že je decentralizovaný a nezávislý na autoritách, ba dokonce tvrdil, že transakce jím provedené jsou nevystopovatelné, v Číně přestřelil. Přidejte k tomu ještě plán země na vytvoření "konkurence" v podobě digitálního jüanu a smrtící koktejl je na světě.

Aby toho ale nebylo málo, je tu ještě problém zvaný korelace. Ještě docela nedávno se kurz bitcoinu osedlaného jen IT nadšenci vyvíjel, jak se mu zamanulo. To se ostatně stalo jedním z argumentů, proč by investici do něj měli zvážit také tradiční investoři, pro které do té doby představoval největší vzrušení nákup zlatého slitku. Ano, nyní je směřování kurzu bitcoinu z velké části určováno vývojem cen akcií, ale co kdyby se role obrátily? Čínská centrální banka měla nepochybně dávno spočítáno, že ta trocha inovace za riziko rozvratu akciových burz v důsledku vylití se možné paniky z kryptoměnového koryta nestojí.

Důvodů, proč dává Čína bitcoinu sbohem, by se jistě dalo najít nespočet. A žádný nelze odmítnout, na každém šprochu pravdy trochu. Jedno je ale jisté, vše špatné je k něčemu dobré. Investoři si teď minimálně mohou být jistí, že strýček Si a jeho věrní již kryptoměnám další kudlu do zad nevrazí.

Zdroj: state.com

BitcoinČínaInvestiční alternativyKryptoměny
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně