Co se letos také (ne)může stát: Ztráta akcií v USA, stále demokratický americký Senát a bitcoin pod 30 000 USD
Je dobré nemít na paměti jen hlavní scénáře, ale zamyslet se i nad těmi méně pravděpodobnými. Nálada na trzích je ve stínu očekávaného zpřísňování měnové politiky Fedu nervózní a seznam možných překvapení je pořádně dlouhý. Společnost Invesco ukázala na možné pozitivní i negativní události, které mají podle jejích analytiků alespoň 30% pravděpodobnost.
Americký akciový index S&P 500 uzavře rok se ztrátou
V posledních třech letech dosáhl index S&P 500 celkových výnosů včetně dividend 26,4 %, 18,4 % a 28,3 %. Od roku 1915 se pouze devětkrát stalo, že celkové výnosy přesáhly 15 % tři roky po sobě. Tyto případy však byly seskupeny do čtyř období, někdy tedy trh zažil i 4 nebo 5 let 15% výnosů za sebou. To může dávat naději pro rok 2022, ale americké akcie jsou nyní drahé. Historie naznačuje, že výnosy indexu S&P 500 v nadcházejících 10 letech budou slabé. Pro letošní rok je pak jednoznačnou brzdou akciového optimismu očekávané zpřísňování měnové politiky v USA.
Výnos 10letých amerických státních dluhopisů stoupne nad 2,5 %
Americké 10leté vládní dluhopisy v únoru již ztratily natolik, že jejich výnos stoupl nad 2 %. Ambicióznějším odhadem je úroveň 2,5 %. Jakkoli to donedávna byla téměř nepředstavitelná úroveň, vzhledem k souvislostem pro finanční trhy má význam se nad dalším růstem výnosů zamyslet. Na růst výnosů mohou dále tlačit silný hospodářský růst, pokračující inflace, zvyšování sazeb a snižování bilance Fedu (odprodej dluhopisů).
Odvětví turismu a volného času se vzchopí díky "velkému otevření"
Pokud bylo nějaké odvětví postiženo pandemií, byl to cestovní ruch a volný čas. Tento sektor za poslední tři roky (2019-2021) výrazně zaostal za globálním indexem, hůře na tom byla jen energetika. Koronavirová varianta omikron se zatím jeví jako ta, se kterou bude svět schopen postupně začít "žít normálně", byť nadále s virem. Cestování a volnočasové aktivity by z toho nepochybně výrazně těžily.
Senát USA zůstane demokratický
Zdá se téměř samozřejmé, že po volbách v polovině volebního období (8. listopadu) bude Kongres USA většinově republikánský. Prezident Joe Biden je nyní nejméně populárním prezidentem po 2. světové válce (s výjimkou Donalda Trumpa), což je obvykle spolehlivý indikátor odklonu Kongresu od strany úřadujícího prezidenta. Volby do Senátu jsou však těžko předvídatelné, neboť ze 100 křesel je k dispozici pouze 34 (z toho 20 je v současnosti republikánských a 14 demokratických, přičemž pět republikánů odchází do důchodu oproti pouze jednomu demokratovi). Osm křesel, která nejsou považována za relativně bezpečná pro stávající strany, je v současnosti rozděleno rovnoměrně mezi obě strany. Vzhledem k tomu, že republikánům stačí k převzetí kontroly nad Senátem z těchto osmi křesel získat pět, jeví se jejich většina v Senátu jako pravděpodobná. Prostor pro překvapení tu ale je. Republikánská Sněmovna reprezentantů a demokratický Senát by přitom prezidentu Bidenovi sice samozřejmě ztížily život, ale ne tak výrazně, jako kdyby republikáni ovládli celý Kongres.
V Austrálii dojde ke změně vlády i přístupu k emisím
Konzervativní vláda Scotta Morrisona stanovila cíl nulových čistých emisí do roku 2050, ale podle analytiků ze společnosti Invesco aktuální trendy neumožní dosáhnout nulových emisí CO2 dříve než v roce 2080. Austrálie čelí velké kritice za to, že se odmítá plně zapojit do řešení problematiky změny klimatu. Jako velký producent uhlí má zájem na odkládání opatření vedoucích k jeho menší spotřebě (podle dat BP připadalo v roce 2020 na Austrálii 14 % světových zásob uhlí a 6 % jeho produkce). Průzkumy veřejného mínění však naznačují, že v jarních volbách dojde ke změně vlády na labouristickou. Labouristická strana Anthonyho Albaneseho se zavázala snížit emise do roku 2030 o 43 % (ve srovnání s úrovní z roku 2005) oproti 26-28% snížení, k němuž se upsala vláda Tonyho Abbotta v roce 2015, a 35% předpovědi (nikoli závazku) současné vlády. Změna přístupu k tomuto tématu by mohla Austrálii vrátit do hlavního proudu vyspělého světa, i když bude zajímavé sledovat, jaký to bude mít dopad na vývoz uhlí do Číny (a na vztahy s Čínou jako takové).
Bitcoin hlavní pod 30 000 USD
Masový marketing bitcoinu připomíná aktivitu burzovních makléřů v období před krachem v roce 1929. Letos již cena klesla pod 34 000 USD, přišel ale odraz výrazně nad 40 000 USD. Pokles i tak stále zhruba odpovídá modelové trajektorii pádu ceny po vrcholu tržní mánie.
Jemu odpovídá právě pád k 34 000 USD, není proto vyloženě přitažené za vlasy vyhlížet i cenu pod 30 000 USD.
Cena emisních povolenek v EU stoupne nad 100 EUR/t
Změna klimatu je externalitou a zpracování problému prostřednictvím cenových mechanismů hraje velkou roli při omezování takové externality. Jedním z takových řešení je systém povolenek na emise oxidu uhličitého v EU, přičemž emisní povolenky lze kupovat a prodávat, a nechat tak na trhu, aby našel nejefektivnější způsob snižování emisí (počet povolenek se časem snižuje). Vzhledem k tomu, že se svět zaměřuje na zmírnění změn klimatu a světová ekonomika možná později v letošním roce zrychlí, pokud dojde k velkému otevření hospodářství, existuje velká šance, že v určité fázi roku 2022 může cena povolenky v EU překročit 100 EUR/t. Ostatně v únoru se této hladině již významně přiblížila.
Argentina vyhraje fotbalové mistrovství světa
Mistrovství světa ve fotbale se hraje netypicky až v prosinci (aby se hráči i diváci vyhnuli největšímu parnu během katarského léta). Sázkové kanceláře favorizují pětinásobné šampiony z Brazílie a úřadující mistry z Francie. Složení základních skupin zatím není jasné, protože o zbývajících účastnících turnaje rozhodne březnové playoff, a tak není možné zmapovat teoretické cesty jednotlivých týmů do finále. Analytici z britské Invesco nicméně věří, že Argentina a Anglie mají solidní šance, a aby se vyhnuli obvinění ze zaujatosti, zvolili jako favorita MS Argentinu.
Zdroj: Invesco