8 grafů, které shrnují tržní rok 2022

Rok 2022 se do tržního almanachu zapíše jako jeden z nejsložitějších v poválečné době. Vysoká volatilita na akciových i dluhopisových trzích, nevídané inflační tlaky, prudký obrat v měnových politikách velkých centrálních bank a hrozba hospodářské recese. To je jen výběr témat, která definovala uplynulé měsíce. Následujících osm grafů ilustruje to nejdůležitější.
1. Inflace
Spotřebitelské ceny v západních ekonomikách rostly v uplynulém roce nejvyšším tempem za několik desetiletí. Analytici růst inflace přičítají kombinaci faktorů - dlouhodobě uvolněné měnové politice centrálních bank, fiskálním stimulům v době koronavirové pandemie, problémům v dodavatelských řetězcích vyvolaným pandemií a v neposlední řadě důsledkům ruské invaze na Ukrajinu. Centrální banky v reakci na rychlý růst cen začaly zvyšovat úrokové sazby, což postupně nese ovoce (inflace v posledních měsících klesá).
2. Úrokové sazby
Americká centrální banka ještě loni na jaře čekala, že zvyšování úrokových sazeb bude velice pozvolné, jeho začátek odhadovala na rok 2023. Její vyhlídky se ale rychle změnily. Aktuálně je základní úroková sazba Fedu v pásmu 4,25-4,5 % a podle všeho to ještě není vrchol. Ten by se měl nacházet nad pěti procenty.
3. Hospodářská recese
Americká ekonomika letos v prvním a druhém čtvrtletí klesla, čímž se dostala do technické recese. Ve Spojených státech ale začátek a konec recese oficiálně určuje výbor Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER), který ji definuje jako "výrazný pokles ekonomické aktivity po celé zemi, který trvá déle než několik měsíců a je běžným způsobem viditelný ve výrobě, zaměstnanosti, reálných příjmech a dalších indikátorech". A NBER mlčí. Vyhráno ovšem ještě Amerika nemá.
4. Dluhopisový trh
Prudký růst úrokových sazeb ve Spojených státech nadělal spoustu starostí také investorům na dluhopisovém trhu. S tím, jak v reakci na utahování měnové politiky Fedu rostly výnosy bondů, opačným směrem mířily jejich ceny. Rok 2022 je dokonce z hlediska vývoje ceny amerických dluhopisů s přehledem nejhorší od roku 1977.
5. Energetický sektor
Deset z jedenácti hlavních sektorů v rámci akciového indexu S&P 500 rok 2022 zakončí kolem nuly nebo hluboko pod ní. Ten jedenáctý, energetika, naopak v uplynulých měsících zazářil. Prudký růst cen energetických surovin ukončil dekádu trvající "podvýkonnost" akcií energetických podniků a udělal z přehlíženého odvětví jasného vítěze.
6. Americký dolar
Americký dolar je mezi měnami rozvinutých trhů jasným vítězem uplynulých měsíců. Investorům do amerických akcií ale posilování dolaru mnoho radosti nedělá, americkým podnikům totiž silný dolar snižuje příjmy ze zahraničí, což podle analytiků letos byl jeden z katalyzátorů poklesu na americkém akciovém trhu.
7. Technologické akcie
Akcie technologických společností na americkém trhu dlouhou dobu zářily a byly s přehledem nejvýkonnější. Volit mezi růstovými a defenzivními tituly tak nevyžadovalo dlouhé rozhodování. Právě technologické firmy jsou však mimořádně citlivé na vývoj úrokových sazeb. Utahování měnové politiky americké centrální banky se tak výrazně podepsalo na jejich cenách.
8. Kryptoměny
Rok 2021 byl pro kryptoměny požehnáním, rok 2022 naopak sestupem do pekla. K poklesu kurzů prakticky všech kryptoměn se na konci roku přidaly ještě problémy kryptoměnových burz završené krachem společnosti FTX. Nejpopulárnější kryptoměna, pokud se ve zbývajících prosincových dnech nestane nic zásadního, uzavře rok 2022 se ztrátou kolem 60 %. Na historické maximum nad 67 000 USD aktuálně bitcoin ztrácí dokonce asi 75 %.
Zdroj: Means to a Trend