US MARKETOtevírá za: 5 h 57 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Karel Nováček (WOOD & Company): Dluhopisy jsou důležitá součást portfolia, chybět by ale neměl ani blockchain

Jak se bývalá světová tenisová osmička dostala od tenisu k investicím? Jak se změnil její pohled na investiční portfolio v posledních letech? A do čeho investuje? Na tyto a další otázky odpovídal Karel Nováček, který v polovině 90. let odložil tenisovou raketu, později se začal věnovat financím v americké bance Morgan Stanley a v současnosti působí jako obchodní manažer ve společnosti WOOD & Company.

Po ukončení tenisové kariéry jste se vrhnul do světa financí. Co vás k tomu vedlo?

Svět financí mě lákal již během mé tenisové kariéry, kdy jsem byl klientem Morgan Stanley. Zlom přišel, když se do komunity, kde jsem na Floridě bydlel, přistěhoval regionální šéf této banky. Po několika rozhovorech mi nabídl, abych se stal členem jeho týmu. Poměrně rychle jsem tuto jedinečnou nabídku přijal. Morgan Stanley mi následně zaplatila vzdělání, získal jsem potřebné licence a stal se členem celé finanční rodiny. Měl jsem skvělého kouče, který mi hned na začátku ukázal směr. Řekl mi, že se musím kompletně přerodit ze sportovce, ale ponechat si vnímání ze sportovního světa. Když mě donutil sbalit všechny vystavené poháry, začal jsem si zvykat na svou novou roli.

Jak vám to šlo?

Od prvního momentu mě to bavilo. Neříkám, že to bylo lehké, ale byla to nová etapa. Ze sportu jsem již byl vyhořelý a toto byl nový náboj. Cíle nastavené na první rok (získané prostředky, počet klientů, počet plánů a tak dále) jsem výrazně překročil a podařilo se mi to i druhý rok. Po prvním roce v Morgan Stanley v New Yorku jsem získal ocenění nováček roku. Ve velkých finančních skupinách musíte dosáhnout cílů během prvních dvou let, protože když se to nepovede, je jisté, že na ně nedosáhnete ve třetím ani čtvrtém roce. Počet poradců se razantně sníží a zůstanou jen jedno nebo dvě procenta těch nejlepších.

Investoval jste již během své tenisové kariéry?

Profesionálním tenisem jsem vydělal poměrně dost peněz, o které jsem se musel starat. Pokud se ale chcete ponořit do financí, musíte mít čas. A čas byl komodita, kterou jsem vedle tenisu neměl. Potřeboval jsem se soustředit na sport, a proto jsem investoval pouze do dluhopisů. Byl jsem hodně konzervativní, sofistikovanější portfolio jsem si vytvořil až po skončení tenisové kariéry.

Do jakých dluhopisů jste investoval?

Bohatí lidé se většinou chtějí nějakým způsobem vyhnout daním. Florida nemá státní daň, má pouze federální daň, a proto bylo výhodné nakupovat municipální dluhopisy osvobozené od daně.

U Morgan Stanley jste byl až do roku 2010. Co vás vedlo k návratu do České republiky?

Zemřel mi tatínek, nemám žádné sourozence a maminka na tom byla špatně. Nejprve jsem si vzal osobní volno. Můj pobyt se ale prodloužil, a tak jsem zkontaktoval ředitele UniCredit Bank a začal opět pracovat jako investiční poradce. Po několika letech jsem chtěl zkusit něco jiného a čtyři roky jsem se zabýval akvizicemi ve zdravotnictví. Tento obor je ale spíše o politice, a navíc mi chyběla interakce s klienty. Tak jsem se opět vrátil do investičního světa a nastoupil do WOOD & Company.

Liší se svět financí ve Spojených státech a v Česku?

Ve Spojených státech je ohromné množství investičních produktů a lidé jsou daleko více zvyklí investovat. Nebylo pro mě úplně jednoduché zorientovat se v tom množství nástrojů. Proto jsem se začal zaměřovat na dluhopisy. Své zkušenosti z amerického trhu s bondy jsem si pak přinesl do Česka. Dluhopisům rozumím, a proto se jim věnuji i nyní. Mým klientům navíc dluhopisy vyhovují.

Předpokládám, že máte klienty z tenisového prostředí.

Na začátku kariéry ve financích jsem měl významnou část klientů z oblasti sportu. Člověk ale dospívá a dostává se i do jiných profesních okruhů. Velkou část mých klientů dnes tvoří firmy. Pro budování klientské základny jsou přitom velice důležité reference, profesionálové dokáží velice dobře ohodnotit vaši práci a reference poskytnout.

Co jste si do financí vzal ze sportu?

V první řadě výhry a prohry, ze kterých se poučíte a jdete dále. Ve financích je to stejné. Jsou časy, kdy všechno funguje a daří se, mohou ale nastat i těžké časy, kdy přicházejí na řadu jiné strategie. V neposlední řadě jsou důležité dravost, vášeň a disciplína, která jsou i nedílnou součástí sportu. Podobně to vnímali i v Morgan Stanley.

Tenis je především individuální sport. Jak je to podle vás v investování?

Finance rozhodně nejsou individuální. Je to týmová práce, protože někoho reprezentuji, máme tým kolegů, kteří vytvářejí investiční produkty, a společnost zajišťuje důležité zázemí. Velice profesionální zázemí WOOD & Company podpořené výkonem se pozitivně odráží na vztahu s klienty.

Jak klientům skládáte portfolia?

Vždy je to o klientovi, každý má svá specifika (věk, rodina, práce a tak dále). Musíte umět naslouchat, vědět, odkud pocházejí, co je zajímá, co chtějí a jaké mají vize. V portfoliu pak mají svou roli akcie, dluhopisy, hotovost, někdy komodity (zlato, stříbro a další) a například i riskantnější investiční certifikáty.

Jaké konkrétní produkty doporučujete v současnosti?

Za jeden z nejlepších produktů z dílny WOOD & Company považuji nemovitostní fondy, podfond Office a Retail, do kterých investuji i já sám. Od svého vzniku nabízejí dvouciferný procentuální výnos a postupně se rozšiřují. V současnosti akvírujeme budovu v Polsku a další budou následovat. Toto jsou fondy kvalifikovaných investorů, tedy s investicí od jednoho milionu korun. Pokud se někdo nekvalifikuje na realitní podfondy, případně to potenciálně vnímá jako rizikovější, může investovat do dluhopisů. Podle mě jsou korporátní dluhopisy velice dobrý investiční nástroj. Ve WOOD & Company navíc historicky nedošlo ani k jednomu defaultu, jistina i s úroky byla vždy splacena. Možností jsou například dluhopisy WOOD Retail, které jsou ale v eurech a někteří klienti z korun do eur nechtějí přecházet. V současné době chystáme také třetí emisi dluhopisů pojišťovny Direct.

A jak se díváte na kryptoměny, potažmo blockchain?

Blockchain by podle mého názoru měl mít v portfoliu určitý podíl (zhruba 2-4 %), protože přináší zajímavé zhodnocení. Část mých klientů již projevila zájem o nový produkt WOOD & Company Blockchain+.

Změnil se váš přístup ke skládání portfolií během posledních let, kdy proběhla pandemie covidu-19, vyhrotila se geopolitická situace a zažily jsme prudký vzestup inflace?

Podobné faktory jsem ve své dosavadní kariéře ve financích ještě nezažil. Nervozita, kterou vyvolávají konflikty, se odráží na náladě klientů i na jejich byznysu. Portfolia jsou nyní samozřejmě defenzivnější. Na druhou stranu se ve stejné době ukazují příležitosti, a to například v blockchainu, kryptoměnách nebo některých akciových titulech. Věřím, že tvrdá práce, kterou dělá WOOD & Company, ponese ještě větší ovoce.

A jak vypadá vaše osobní investiční portfolio?

Vedle nemovitostí zahrnuje zhruba polovinu akcií a polovinu dluhopisů. Přizpůsobuji investice svému věku, a protože už nejsem žádná ranní rosa, podíl akcií se snižuje. Nepsané pravidlo zní, že když je někomu 40, měl by mít 40 % dluhopisů a 60 % akcií, v 60 letech pak 60 % dluhopisů a 40 % akcií. Toho se držím.

Hrajete ještě tenis?

Hraji, bohužel ale nemám čas na trénování. Jsem prezidentem prvorepublikového klubu Tenis Bubeneč, který jsme během pandemie zrekonstruovali. Oficiálně jsme otevřeli letos 5. června, máme nové kurty i zázemí a sháníme nové členy. Chceme, aby tam znovu začal fungovat tenisový život. Podobných míst, jako je toto, v Praze není mnoho.

Ať se daří, to by mohl být další tenisový úspěch. Máte naopak nějaký životní neúspěch, který vás formoval?

Neúspěch s velkým N si do života nenesu, ale těch malých byly tisíce. Z desítek či stovek malých neúspěchů ale vzniká jeden úspěch, bez neúspěchů by to nešlo. Učíme se a posouváme díky tomu, že zjistíme, že některé věcí se dají dělat lépe. Platí to o vztazích, práci nebo o vlastním zdraví. Doba je složitá. Je důležité mít se k čemu vracet, mít vzpomínky a zážitky. V těch vidím velkou hodnotu. Vzpomínat na něco hezkého, nebo si naopak vzpomenout na něco nehezkého, je důležitá součást života. Vzpomínky nám nikdo nevezme.

Dluhopisový trhFiremní dluhopisyInvesticeInvestiční alternativyInvestiční portfolioInvestiční tipyKryptoměnyRealitní trhRozhovorWOOD & Company
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa