US MARKETOtevírá za: 0 h 16 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jakub Hlavenka (2Bminer): Těžba bitcoinu jako zdroj pasivního příjmu není jen pro vyvolené, začít může každý

Původní byznys Jakuba Hlavenky srazila na kolena pandemie, on to ale nevzdal a realizuje plán B. A nutno dodat, že velice nadějně se rozjíždějící. S kolegou Michalem Bílkem založili 2Bminer a po celém světě prodávají výkonné počítače, na kterých lze těžit bitcoin. Sám Hlavenka nečekal, že po pár měsících bude uzavírat obchody například se šejkem z dynastie vládnoucí v Dubaji. Stroje 2Bminer ale nejsou doménou nejbohatších (či kvalifikovaných) investorů, jejich pořízení a s nimi spojený komplexní servis z nich díky 2Bminer dělá možnost, nad kterou se mohou vážně zamyslet i drobnější investoři a spekulanti. Proč investovat do stroje na těžbu místo samotného bitcoinu, v čem tkví rizika takového záměru a jak je to se spotřebou energie?

Pavel Kohár
Pavel Kohár
15. 1. 2024 | 13:15
Bitcoin

Můžete stručně popsat obchodní model 2Bminer?

Při těžbě kryptoměn se zisk tvoří na třech místech. Jedním je stroj samotný, druhým je energie a třetím těžba. Naše společnost realizuje zisk z těžby, bereme si 20 % výnosů z miningu. Marži máme i na strojích, ale ta jen pokrývá dopravu, cla, logistiku a případné opravy, protože garantujeme tříletý servis.

V čem byla díra na trhu, kterou jste zaplnili?

Každý se v kryptu nevyzná a ti, co věděli, že lze také těžit, považovali těžbu za nepřekonatelný problém. Koupit stroj, najít levný hosting a starat se o to všechno je totiž složité. Ve chvíli, kdy jsme přišli s all-in-one řešením, kdy se o vše postaráme (včetně nákupu, hostingu a zajištění levné energie), trefili jsme přesně to, co klienti hledali. Postaráme se o stroj, neseme záruku, garantujeme takzvaný UpTime (minimální průměrný čas v roce, po který musejí stroje těžit, jinak má klient právo na kompenzace). Tím jsme si klienty celkem rozmazlili, navykli si na vysoký standard. Úroveň servisu, který zákazníkům poskytujeme, je naší velkou konkurenční výhodou. Druhou je pak náš vlastní software, který budujeme od základu. Klientům dává kompletní informace 24/7 na všech platformách včetně veškeré historie od momentu zakoupení stroje.

Proč by měl někdo namísto samotného bitcoinu investovat do stroje na těžbu?

Argumentů je hned několik. První z nich je psychologický, protože když nakoupím stroj, tak mi chodí příjem několikrát v týdnu, zatímco pokud si koupím bitcoin, již jen sleduji graf a doufám. Dalším argumentem je to, že když srovnáme roční výkonnost nákupu bitcoinu a jeho těžbu, najdeme v historii řadu období, kdy se spíše vyplatilo digitální mince těžit než je vlastnit. Při těžbě mě netrápí volatilita kurzu samotného bitcoinu. A další z výhod je sázka na samotnou cenu stroje, kdy při růstu ceny bitcoinu nespekuluji pouze na to, kolik mi vydělá těžba, ale také na růst ceny stroje, která silně kopíruje vývoj kurzu bitcoinu.

Co přesně zahrnuje váš komplexní servis?

Klientům doporučíme stroj, vysvětlíme, jaká čísla generuje a jaká čísla dělal v minulosti, jen do budoucnosti samozřejmě nevidíme. Neslibujeme tedy konkrétní výtěžnost. Naše společnost negarantuje zisk, garantuje servis. To znamená, že stroj na těžbu koupíme, přivezeme, proclíme, zapojíme, pojistíme, napojíme na náš software a pak jsme na lince každý pracovní den. Pokud ale klient nepotřebuje s něčím poradit, můžeme se kontaktovat pouze jednou za rok, kdy bude platit další energii. Všechno ostatní je naše starost. Výměna dílů, řešení výpadků, komunikace s hostingem, výběr poolu, výběr těžené měny, výplaty na peněženky klientů a tak dále. To vše řešíme pro zákazníka, který nemusí nic sledovat, protože vše řídí náš systém.

Kolik procent strojů prodáte v tuzemsku a kolik do světa?

Aktuálně prodáváme přes 70 % strojů klientům z České republiky a zbytek míří do světa. Přesně proto se aktuálně 2Bminer zaměřuje na možnosti spolupráce v okolních zemích Evropské unie, kde nabízíme velice lukrativní podmínky pro prodej našich strojů, a to opět s veškerým servisem. Jedná se o formu spolupráce podobnou franšízingu.

Co (ne)znamená schválení spotových bitcoinových ETF: Začíná boj fondů o likviditu, deriváty jdou proti smyslu bitcoinu. Rizikem je vývoj podobný tomu na trhu s hypotékami před rokem 2008, říká Igor Pauer

Co (ne)znamená schválení spotových bitcoinových ETF: Začíná boj fondů o likviditu, deriváty jdou proti smyslu bitcoinu. Rizikem je vývoj podobný tomu na trhu s hypotékami před rokem 2008, říká Igor Pauer

Jaká rizika čekají na investora, který se rozhodne s vaší pomocí začít těžit kryptoměny?

Všeobecně největší riziko, které nedokážeme ovlivnit, je vývoj ceny bitcoinu. Druhým největším je růst obtížnosti neboli hashrate. Čím více strojů kryptoměnu těží, tím níže klesá jejich odměna. Tímto způsobem se zajišťuje plynulá emise nových mincí na trh. Pak jsou vlivy, které lze předpokládat, jako například halving (letos dojde k dalšímu), což je riziko a příležitost zároveň. Po halvingu zatím vždy začala cena bitcoinu výrazně růst. Veškerá další rizika spojená s dopravou, poruchami nebo třeba i s případnými přesuny do jiných států kvůli legislativě nese 2Bminer.

Takzvaná kryptozima je pravděpodobně minulostí. Je pravda, že v tomto období se těžba nevyplácí, zatímco v růstovém trendu těžaři dobře vydělávají?

Ano, během kryptozimy těžaři bitcoinu většinou nevydělávají. Je důležité těžit na nejsilnějších strojích a na nejlevnější možné elektřině. Existují ale i další možnosti. Většina strojů, které jsme prodávali během kryptozimy, nebyla zaměřena čistě na těžbu bitcoinu, ale byly to stroje, které těžily altcoiny. Ty byly vysoce ziskové i po celou dobu kryptozimy a byly zajímavé možností přímé směny do bitcoinu. Klient tak získával bitcoin stejně jako při těžbě klasického bitcoinu, ale vyhýbal se vysoké obtížnosti a pomalé návratnosti. V růstovém trendu pak velice dobře vydělávají všichni, tedy i přímí těžaři bitcoinu.

Ještě před pár lety se až tři čtvrtiny bitcoinů těžily v Číně, tamní vláda ale mining zakázala. Kam se těžba přesunula?

Čínský ban určitě zamíchal kartami, aktuálně se podle našich informací v Číně ovšem stále těží zhruba pětina celosvětového objemu. Hodně minerů se přesunulo do Kazachstánu, který ale postupně také zavedl omezení, protože těžaři neměli dostatečnou infrastrukturu. Ti tak své stroje postupně přesouvali dále. Nyní se hodně využívá těžba ve Spojených arabských emirátech a v okolních zemích, jako je například Omán. Primárně se ale těžaři zaměřují na země, jako jsou Paraguay, Spojené státy, Kanada, Island nebo Rusko, jehož podíl nicméně během války na Ukrajině značně klesl.

Krypto bývá kritizováno kvůli vysoké spotřebě energie. Oprávněně?

Je to neoprávněná kritika způsobená nedostatkem aktuálních informací. 2Bminer těží pouze na místech, kde jsou přebytky energie. Kdybychom nespotřebovali těžbou tuto energii, byla by takzvaně odpadní, nikdo jiný by ji nespotřeboval. Není to tedy tak, že bychom využívali energii, kterou by potřebovaly domácnosti nebo běžné firmy. Tam bychom se nedoplatili a byli bychom na obtíž. Využíváme pouze zdroje tam, kde je energie levná, kde je jí přebytek nebo kde se s ní plýtvá. Tento trend je nyní v těžbě častý, i proto KPMG vydala zprávu o tom, jak je mining prospěšný a splňuje parametry ESG.

Česko nebo jiné země v Evropě pro těžbu nedávají smysl?

Ne, nedává to dlouhodobě smysl. V České republice a v ostatních zemích Evropské unie aktuálně panuje spíše nedostatek energie, a tím pádem nedává smysl využívat ji pro těžbu bitcoinu. V Evropě se těží ještě v Norsku a Švédsku, ale většinou je to pololegální, protože tyto země preferují spotřebu energie na jiné účely.

Na jakých počítačích těžíte a jak nákladné je jejich pořízení?

Používáme pouze ASIC Minery. Máme v nabídce bitcoinové i altcoinové mašiny. Současným hitem je těžba kryptoměny kaspa, což je altcoin s extrémní návratností i rizikem. Nejvíce strojů máme na těžbu dogecoinu a litecoinu a zhruba 400 strojů je čistě bitcoinových. Stroje stojí do půl milionu korun. Vedle ceny záleží samozřejmě i na tom, jakou mají návratnost. Většina naší nabídky se s návratností drží průměrně mezi rokem a dvěma.

U návratnosti se zastavme. Kolik bitcoinů zhruba za rok lze vytěžit na jednom stroji a kolik počítačů by si investor musel pořídit, aby každý rok s jistotou vytěžil alespoň jeden celý bitcoin?

Velice složitá otázka, na kterou neradi odpovídáme, protože se odpověď v čase rychle mění. Nicméně nejrychlejší návratnost má aktuálně stroj KS3, který těží kryptoměnu kaspa. V tomto případě se s návratností pohybujeme okolo 5-8 měsíců. Druhý stroj s nejrychlejší návratností je L7, tam je návratnost pod dva roky. Na rozdíl od prvního modelu, který je úplnou novinkou, L7 stabilně těží pro naše klienty přes rok a půl. Letos trh čeká halving, a tak je velice těžké odhadovat, jak na tom stroje budou po něm. U některých se návratnost pravděpodobně ještě zrychlí, u jiných se může na čas prodloužit. Co se týká těžby, rekordmanem je model KS3, kde při převodu z kaspy do bitcoinu u nás aktuálně těží více než jeden bitcoin ročně.

Letos proběhne další halving. Vyžene to (opět) vzhůru cenu bitcoinu?

Letos proběhne další halving. Vyžene to (opět) vzhůru cenu bitcoinu?

A kolik strojů by investor musel pořídit, aby vytěžil jeden bitcoin? Když vše vsadíte na kaspový stroj, potřebujete zhruba půl milionu korun a budete těžit kolem jednoho bitcoinu ročně. Za nás doporučujeme altcoinové stroje kombinovat s bitcoinovými, a to za účelem snížení rizika. Pokud by investor chtěl pouze bitcoinové stroje, potřeboval by pět mašin v hodnotě zhruba 1,5 milionu korun. Jak to tak bývá, čím rychlejší návratnost, tím větší riziko.

Lze vůbec s nějakou návratností předem kalkulovat, když je cena bitcoinu nepredikovatelná a stále umí být hodně volatilní?

Je pravda, že nic, co se týká těžby, není garantované. Když ale budeme vycházet z dosavadních zkušeností, většina strojů má návratnost průměrně do roku a půl. Situace se ale neustále mění a některé ze strojů mají vlastnosti na to, že mohou mít návratnost i několik měsíců, u některých se naopak může prodloužit na tři roky i více.

Kdo ty stroje vyrábí?

Drtivá převaha je od čínské společnosti Bitmain. V poslední době kupujeme také produkty firmy ICERIVER a máme i pár kousků od společnosti WhatsMiner.

Jaká je životnost strojů? A musí investor zvažovat náklady na jejich údržbu?

Životnost strojů je od šesti do deseti let a je dána výrobcem. 2Bminer pokrývá tři roky veškerých oprav a následně bude umožňovat jednoduché a zajímavé připojištění, které bude pokrývat náklady na opravy i na další roky. Investor u nás tedy nemusí zvažovat náklady na opravu.

Pokud si investor svůj záměr rozmyslí, může vám stroj prodat zpět?

Stroje vykupujeme velice zřídka, ale umíme zprostředkovat prodej třetí straně. Vidíme i zájem ze strany klientů o možnou spekulaci na ceny strojů. Proto připravujeme do softwaru marketplace, kde bude od jara možné svůj stroj nabídnout dalším klientům.

Ovlivňuje cena bitcoinu pořizovací náklady na stroje?

Ano, a to velice výrazně. Jakmile cena bitcoinu roste, rostou okamžitě i ceny strojů. Obchodní politika výrobců je víceméně taková, že ceny drží tak, aby návratnost strojů byla okolo dvou let. Jakmile se návratnost snižuje, zvyšuje to poptávku a zvyšující se poptávka tlačí nahoru ceny strojů. Proto nemůžeme garantovat cenu počítačů ani v řádu dnů. Garanci dáváme až po zaplacení stroje. Pokud máte stroj pouze objednaný (a ne zaplacený), vystavujete se riziku, že smlouvu budeme muset stornovat.

Máte skladem dostatek strojů?

Strojů je dostatek, pracujeme ale s minimální skladovou zásobou. Ceny strojů se totiž dost často hýbou oběma směry. Proto nekupujeme na sklad významné množství, ale jen tolik, co dokážeme do 14 dnů prodat. To znamená, že je nakoupíme v Asii, a než se dostanou na hosting, jsou většinou prodané. Máme však několik dealerů, kteří mají dostatečnou skladovou zásobu, aby vykrývali jakoukoli poptávku, kterou nám klient zadá.

Bodujete na Blízkém východě. Jak probíhá spolupráce se Seed Group v SAE? A jaké máte v regionu plány do budoucna?

Do Spojených arabských emirátů létáme velice často. Máme tam dost práce ohledně hostingů a také svého obchodního zástupce. Nyní hledáme dalšího. Spolupráce se Seed Group nám hodně pomohla na začátku, nyní je ale většina práce čistě na nás.

Pro jaký typ investorů je pořízení strojů na těžbu vůbec vhodné?

Máme kvalifikované i nekvalifikované investory. Většinou se jedná o manažery, sportovce, celebrity, politiky a investory ve věku od 20 do 70 let. Máme velice široké uplatnění a pracujeme na tom, aby těžba bitcoinu nebyla jen pro vyvolené, ale mohl ji díky našemu kompletnímu řešení realizovat každý drobnější investor.

Setkáváme se s námitkou, že model bitcoinu není dlouhodobě udržitelný. Pokud mají těžaři udržovat síť v chodu, musela by se cena bitcoinu každé čtyři roky zdvojnásobit, aby se jim těžba vůbec vyplatila. Což prý není reálné a udržitelné. Co si o tom myslíte?

Tento argument slýcháme v souvislosti s bitcoinem od jeho vzniku a zatím každý halving cenu více než zdvojnásobil. Věřím, že to bude pokračovat. Velice opomíjené jsou také transakční poplatky, které nyní tvoří více než polovinu odměny pro těžaře. Tyto poplatky s příchodem ordinals stále rostou.

Za tři halvingy, které již proběhly, a za ten čtvrtý, který nás čeká letos, se celé odvětví zásadně zprofesionalizovalo a těží se s využitím zbytkové energie. Dalším krokem bude přesun z uhlíkově neutrálních na uhlíkově minusová řešení, na což se zaměřujeme ve společnosti InoWatti při těžbě bitcoinu na ropných věžích s využitím přebytečného páleného plynu pro výrobu elektřiny.

A na závěr otázka, kterou klademe všem lidem v oboru. Věříte, že jednou bude bitcoin stát milion dolarů?

Ano, věřím, a jsem přesvědčen, že se toho dožiji. Přesnější odhad toho, kdy to bude, ale bohužel nenabídnu.

BitcoinInvestiční alternativyKryptoměnyRozhovor
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa