Americké akcie: Zatím žádná panika, ve "skutečných penězích" je ale Dow nejníže za poslední rok

Americké akcie mají za sebou ztrátový týden, po kterém navíc přišla další dávka geopolitického napětí v podobě íránského útoku na Izrael. V noci na pondělí zdražovalo zlato, ropa naopak mírně zlevňovala. V jakém stavu do třetího dubnového týdne vstupuje (nejen) americký akciový trh?
Po poklesu o bezmála procento v předchozím týdnu odepsal tentokrát americký akciový index S&P 500 v týdnu 1,56 %. Nejhlubší ztráty zaznamenal index ve středu po oznámení nečekaně vysoké inflace a zejména v pátek. Vrátil se pod 5 180 a je v dřívějším rozpětí 5 050 až 5 180. Důležitá podpora je právě na 5 050, na opačné straně je rezistence na maximech z přelomu března a dubna okolo 5 260. Pokles z rekordu je zatím mírný (2,49 %), negativní by bylo až prolomení pod hladinu 5 050 bodů. Index S&P 500 uzavřel týden těsně nad 50denním klouzavým průměrem. Nad ním se drží již pět měsíců.
Akcie v týdnu ztrácely "ukázkově" ruku v ruce se vzestupem volatility. Index VIX uzavřel nejvýše od Halloweena.
V pátek byl cítit tlak zejména na akcie bank v čele s JPMorgan. Ta prodělala nejhorší obchodní den za bezmála čtyři roky.
Podíly titulů z indexu S&P 500 nad klouzavými průměry klesají.
Série dnů bez alespoň 2% denního poklesu indexu S&P 500 ale stále pokračuje.
Mimochodem, ETF sledující akcie velkých technologických firem v USA minulý čtvrtek stejně jako index Nasdaq Composite vylepšil historické maximum. V pátek zamířil níže, například akcie Applu se ale udržely v plusu.
V neděli nad ránem ztrácel bitcoin okolo 8 % v reakci na íránský útok na Izrael a nárůst geopolitického napětí. V noci na pondělí ale již bitcoin korigoval výše (zhruba +3 % za 24 hodin). Akcie v Asii sice odepisovaly okolo procenta, ale futures na americké akciové indexy byly po pátečním propadu trhu v mírném plusu. Mírně zároveň posiloval americký dolar, tradiční bezpečný přístav.
K nudě na trzích bude v týdnu od 15. dubna nejspíše dost daleko. A bylo by celkem překvapivé, kdyby americký akciový trh dokázal následovat svůj sezónní vzorec, kdy právě v polovině dubna začíná růst.
Aktuální 2,5% pokles indexu S&P 500 z historického maxima je nejvýraznější za několik měsíců, v historickém srovnání je ale stále minimální.
Ale pozor, v ceně zlata (dolarové) jsou americké akcie v celkem výrazném a dlouhodobém poklesu (například index Dow je na ročním minimu). Ano, důvodem je hlavně výrazná rally na trhu se zlatem, ta ale ukazuje, že část trhu velice citlivě vnímá geopolitická a další rizika.
Otázka za miliardy dolarů zní: Je současný pokles na akciových trzích příležitostí pro nákup, nebo se budou ztráty prohlubovat? Tradiční býk Thomas Lee z Fundstrat Global Advisors věří, že akcie opět brzy začnou posilovat. Pro dobré prostředí pro akcie podle něj bude stačit, když Fed letos sníží sazby alespoň jednou.
Vyšší než očekávané míry inflace v posledních měsících ani podle Leeho nemůže Fed ignorovat.
Ekonomové postupně posouvají očekávání ohledně zahájení snižování sazeb v USA. Zpomalení ekonomiky v roce prezidentských voleb by se jistě nelíbilo administrativě stávajícího prezidenta Joea Bidena, a tak lze předpokládat, že Fed alespoň mírné uvolnění měnové politiky před volbami bude chtít "dodat".
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, @Dash_charts, Adaptiv, @vixologist, Carson Group, Bloomberg, CNBC, WSJ, All Star Charts