Slabý rubl jako příběh (nejen) o ropě

Ruský rubl ztrácí půdu pod nohama a rychle se propadá. Proti dolaru je nejslabší za poslední tři měsíce, proti euru spadl dokonce na půlročním minimum. Výprodeje, které rubl v poslední době postihly, řadí ruskou měnu v červnu k nejhůře se vyvíjejícím měnám na světě.
Ze všech měn, které se na světě obchodují, zaznamenává horší výkonnost pouze nigerijská naira s dosavadními červnovými ztrátami více než devět procent.
Rublu samozřejmě v tomto týdnu nepomohlo prodloužení sankcí vůči Ruské federaci v souvislosti s anexí Krymu. K tomu země jako významný těžař ropy trpí nízkými cenami černého zlata. Ty se v tomto týdnu dále prudce propadly. Ukázalo se, že produkce Lybie je na čtyřletém maximu.
Neschopnost ropného kartelu OPEC být cenotvůrcem narušují zejména američtí břidlicoví těžaři, kteří jsou díky stále se zvyšující efektivitě těžby schopni produkovat za stále nižší ceny.
Do toho ve Spojených státech navzdory tradiční sezónnosti, kdy Američané s dovolenými houfně zvyšují poptávku po pohonných hmotách, letos spotřeba nafty klesá. Dle Barclays může být jedním z důvodů i protiimigrační politika Donalda Trumpa a obava ilegálních imigrantů, že budou chyceni při silníčních kontrolách.
Nejen pro rubl, ale i pro další komoditní měny zůstane situace na trhu s ropou klíčovým kurzotvorným faktorem. Ve druhé půlce roku očekáváme stabilizaci na trhu a mírný cenový vzestup.
Autorem textu pro deník E15 z 22. června 2017 je Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.
Zdroj: E15