Zvyšování sazeb Fedu a (ne)reakce dolaru

Forex je trh pro tradery, na kterém nováčci mnohdy přicházejí o velké peníze. Jedním ze sledovaných a dlouhodobě podstatných faktorů jsou úrokové sazby stanovované centrálními bankami. Kdo by ale chtěl sázet na měny podle toho, jak se aktuálně mění úroky, může pohořet. Dobře to ukazuje vývoj hodnoty amerického dolaru v posledních dvou letech, kdy Fed postupně zvyšuje sazby.
Zatímco vývoj hodnoty dolarového indexu v době před zvýšením základní sazby Fedu je víceméně smíšený, po samotném zvednutí úroků jej nelze označit jinak než jako (víceméně) nepříznivý. Copak vyšší sazby nemají danou měnu činit atraktivnější?
Teoreticky ano. Vývoj hodnoty dolaru (a platí to také o dalších měnách) vychází především z očekávání v oblasti měnové politiky, ne z toho, co se již reálně stalo či děje. Nakupujte drby, prodávejte zprávy, bylo by možné přeložit otřepanou obchodnickou poučku.
Čím je komunikace centrálních bank přímější a otevřenější, tím přesnější bývají také odhady analytiků, pokud jde o změny měnové politiky. Samotné změny sazeb pak přicházejí v prostředí, které na ně bývá téměř dokonale připraveno, což se týká i samotných cen jednotlivých aktiv a kurzů měn.
Vedle předpokládané politiky Fedu hodnotu amerického dolaru ovlivňují také očekávání spojená s politikou dalších centrálních bank. Zatímco americká centrální banka již zvyšuje sazby řadu kvartálů, od ECB nebo Bank of Japan se zpřísňování měnové politiky teprve čeká. To tlačí hodnotu dolaru níže, je ale celkem dobře možné, že až na zvyšování sazeb v dalších významných světových ekonomikách dojde, dolaru to bude zdánlivě paradoxně pomáhat.
Zdroj: Nomura
Aktuality
