Shortovat euro znamená hrát proti Pentagonu

Evropské ekonomice se daří jako již dlouho ne, to ale neznamená, že Brusel zažívá zlatý věk. Přetrvávající vysoké zadlužení některých zemí, špatné úvěry bank nebo protibruselské tendence v některých státech, na to vše upozorňují ti, kdo říkají, že jednotnou evropskou měnu ještě čekají těžké časy. Najdou se ale i důvody, proč euru věřit.
Kdyby záleželo jen na Německu, Řekové by pravděpodobně v peněženkách již nějakou dobu nosili nové drachmy. Plán odstřihnout nejslabší článek eurozóny byl podle řady pozorovatelů nakonec smeten ze stolu i proto, že Řecko je díky své poloze na jihovýchodní periferii Evropy a relativní politické stabilitě strategicky důležitým členem Severoatlantické aliance (NATO). Nechat Atény svému osudu by znamenalo ohrozit bezpečnost celé Evropy.
"Německo na obranu určuje jen ekvivalent 1,2 % HDP, což dokazuje, že nemá problém s tím, aby bezpečnost Evropy ležela z velké části na bedrech Spojených států, které jsou hlavním 'sponzorem' NATO (na obranu vynakládá Washington ekvivalent 3,6 % HDP)," píše nezávislý analytik Michael Ivanovitch.
Eurozóna tak podle něj raději spolkne hořkou pilulku v podobě zachraňování Řecka a dalších slabých článků měnového bloku, než aby riskovala, že si rozhněvá Spojené státy, pro které je politicky silný a jednotný kontinent na druhé straně Atlantského oceánu jednou z hlavních podmínek pro pokračování nákladné vojenské spolupráce.
NATO - výdaje členských států na obranu a jejich podíl na financování společných programů
Zdroj: CNBC