Americký dolar: Rizika mohou působit oběma směry, ignorovat ale v portfoliu americkou měnu dost dobře nejde

Kurz amerického dolaru v současnosti plně zohledňuje lepší ekonomickou kondici USA a potenciál pokračování jestřábího postoje Fedu k měnové politice. To nechává ve hře rizika oběma směry. Dolar ale každopádně zůstává jedním z nejlepších nástrojů pro zajištění portfolia v době, kdy státní dluhopisy této své pověsti nedostávají.
Spojené státy mají za sebou jeden z nejrychlejších cyklů zvyšování sazeb, tamní ekonomika přitom zůstala až pozoruhodně odolná. Ačkoli inflace podstatně klesla, je stále nad 2% cílem centrální banky. Ve střednědobém horizontu se přitom pravděpodobně usadí nad ním. Fed opakovaně zdůrazňuje, že sazby možná budou muset zůstat po nějakou dobu na vysoké úrovni, a není mnoho důvodů s tímto výhledem nesouhlasit. Prostor pro další zvyšování úroků je ale velice malý, přičemž možná bude zaplněn ještě letos.
Trhy se přizpůsobily výhledu Fedu, který opakuje, že sazby budou nejspíše "vyšší po delší dobu". Americké vládní dluhopisy prudce oslabily a jejich výnosy vzrostly, zatímco dolar během srpna a září posiloval. Investory to může lákat k realizaci části zisků, a to hned ze dvou důvodů:
- V posledních měsících se do hodnoty dolaru promítl narativ "vyšší po delší dobu". Ačkoli Fedu v tomto cyklu zvyšování sazeb možná zbývá ještě jedno zvýšení, šance, že by došlo k sérii dalších zvýšení sazeb nebo že by trh Fed překvapil ještě více jestřábím postojem, se výrazně snížila. Úrokový diferenciál USA (a z toho plynoucí atraktivita dolaru) oproti jiným významným ekonomikám se tak pravděpodobně již nebude zvýrazňovat.
- Rally dolaru v posledních několika měsících přilákala investory. A tím, že se změnily pozice na trhu, roste šance, že jakýkoli náznak holubičího postoje Fedu nebo slabosti americké ekonomiky vyvolá prudší výprodej dolaru.
Je navíc nejspíše pouze otázkou času, kdy vyšší sazby začnou mít zamýšlený dopad na hospodářský růst USA. Nedávný záchvěv odolnosti, který americká ekonomika vykázala, se s rokem 2024 vyčerpá. Fed si bude muset být jistý, že boj s vysokou inflací vyhrál, o čemž ho pravděpodobně přesvědčí až oslabení trhu práce.
Navzdory zhruba vyváženým rizikům v obou směrech zůstává americký dolar dlouhodobě zajímavý. Je totiž v současnosti jedním z nejatraktivnějších aktiv pro investory, kteří chtějí zvýšit defenzivnost svých portfolií. Korelace vývoje cen akcií a dluhopisů je poměrně vysoká a pozitivní od doby, kdy trhy po pandemii začaly hýbat obavy z inflace. Kladná korelace znamená, že dluhopisy poskytují portfoliím menší ochranu při poklesu cen akcií. Pokud by obavy z inflace začaly opět růst, dluhopisy i akcie by se pravděpodobně dostaly pod další tlak. Dolar by však pravděpodobně posiloval, což znamená, že by mohl (nadále) být užitečným diverzifikačním prvkem v portfoliu.
Zdroj: Fidelity International