Na Wall Street je obří bublina. Toto jsou čtyři důkazy
|

Na Wall Street je obří bublina. Toto jsou čtyři důkazy

Americké akcie posilují prakticky nepřetržitě od jara 2009. Ti, kdo tvrdí, že jejich ocenění reflektuje stav americké a světové ekonomiky a že korekce je v nedohlednu, se mýlí nebo lžou. Zde jsou čtyři důkazy.

Investiční bubliny Akciový trh Ocenění Rizika Korekce na trzích Americké akcie

Shillerovo P/E se v případě indexu S&P 500 pohybuje na úrovních kolem 30, tedy vysoko nad historickým průměrem 16,77 a nejvýše od konce 90. let 20. století, kdy divoká rally skončila splasknutím internetové bubliny. Ale čísla stranou. To, že by investoři na amerických akciových trzích měli být extrémně obezřetní, naznačují následující výroky, na které jste v posledních týdnech a měsících mohli narazit.

1. Kdo nekupuje akcie, okrádá vlastní rodinu. Všichni mluví o akciích a všichni je doporučují kupovat. Vy ještě dětem spoříte? Chyba, kupujte jim akcie, volají dokonce někteří. To, že jsou indexy na rekordech, prý nic neznamená. Asi jako když si v 17. století Nizozemci říkali, že vyměnit střechu nad hlavou za jednu cibulku tulipánu bylo nejlepší rozhodnutí jejich života.

2. Investujete a ještě chodíte do práce? Dejte výpověď. Taková rada se objevuje stále častěji. Dokonce i běžní lidé nabyli dojmu, že díky centrálním bankám na trzích nemohou prodělat, a ztrácejí zábrany. Není to, že se o akciích baví už i čističi bot, trochu podezřelé?

3. Varování před korekcí je odsouzeníhodné. Dav se shodl na tom, že medvědí kožichy se teď nenosí. Zkuste proti tomu protestovat. Budete prohlášeni za blázny, pro které na trzích není místo. No, jak myslíte. Ale už jste nekdy viděli strom, který roste až do nebe?

4. Dow se vyšplhá na 100 000 bodů. Nevěříte? Jednou se tak určitě stane, asi ano. Do té doby ovšem zažije několik hlubokých korekcí, které nejednoho investora pěkně zabolí. Všichni sice říkají, že investování je dlouhodobá záležitost, zkuste ovšem s touto větou přijít za těmi, kdo si plánovali, jak z Wall Street po roce 2000 vyberou lehce vydělané miliony a coby čerství penzisté si koupí dům v Karibiku. Jen tak mimochodem, bestsellerem roku 1999 byla ve Spojených státech kniha Dow 36 000.

Finanční krize z roku 2008, během které se naposledy ceny akcií prudce propadly, přišla řadu investorů hodně draho. Již ekonom Stuart Mill ale dobře věděl, že paměť investorů je krátká. Po každé krizi se trhy prudce propadnou. Když poté investoři začnou nakupovat, jejich zábrany mizí, kapitál oslepne a historie se opakuje, říkal. I když pravda, možná je to tentokrát opravdu jiné.

Zdroj: A Wealth of Common Sense