Nedořešený brexit a zajímavé akcie v Londýně
|

Nedořešený brexit a zajímavé akcie v Londýně

Na začátku dubna stále není jasno o tom, jak (a zda vůbec) proběhne brexit, tedy odchod Spojeného království z Evropské unie. Akciím v Británii se ale celkem daří (pravda, i díky slabší libře). Má smysl nadále nakupovat na burze v Londýně?

Akciové fondy Podílové fondy Spojené království Ekonomické a politické hrozby Investiční tipy Evropské akcie

Kde jsou vítězové, jsou i poražení. A poklady se mohou skrývat i v nyní nemilované, čistě britské části akciového trhu. Akcioví investoři zatím před riziky různých scénářů brexitu celkem zavírají oči.

Zdánlivě nepochopitelný vývoj ale má celkem dobrý důvod. Mezi společnostmi zahrnutými v indexu FTSE 100 je jen několik vyloženě britských. Pouze čtvrtina zisků v rámci indexu pochází ze Spojeného království, zhruba 22 % výnosů zajišťují americké tituly, ty z Asie a Pacifiku generují 21 % zisků a kontinentální Evropa jich obstarává 17 %. Index FTSE 100 tedy zrcadlí kondici světové ekonomiky, ne pouze finanční, ekonomické nebo politické postavení Spojeného království.

Ačkoli zahraniční investoři dávali britským společnostem ve svých portfoliích poměrně široký prostor, britské akcie za zahraničními protějšky lehce zaostávaly. To znamená, že jsou nyní britské akcie levnější. Na základě forwardového P/E je FTSE 100 historicky levný, srovnatelně s rokem 2003, tedy po splasknutí internetové bubliny.

zdroj: Google Finance

Zajímavý je také dividendový výnos indexu FTSE 100 na úrovni 4,5 %. Oproti 10letým vládním dluhopisům Spojeného království, které vynášejí jen něco přes procento ročně, a oproti sazbám Bank of England jde o mimořádně atraktivní výnos.

Mezi 50 preferovanými fondy Fidelity International jsou hned tři zaměřené na Spojené království:

Threadneedle UK Mid 250 Fund Z Accumulation GBP

Fond investuje do vybraných středně velkých firem z indexu FTSE 250. Ani ten neodráží čistě pouze kondici britské ekonomiky, polovina tržeb v něm zahrnutých firem je generována v zahraničí. Fond umí těžit z výhod některých méně populárních britských akcií.

Fidelity Special Situations Fund W-Accumulation

Fond zaměřený na hledání hodnotových příležitostí ve více cyklických odvětvích. Jde o dlouhodobou sázku na stabilní výkon ekonomiky v období po brexitu.

LF Lindsell Train UK Equity Fund Income

Fond zaměřený hlavně na kvalitní tituly s koncentrovaným portfoliem 25 jmen. Spíše defenzivní investice pro ty, kdo čekají, že ekonomická rizika budou letos nadále převládat.

Zdroj: Fidelity International