Největší bublina historie: Spor vyřešen?
|

Největší bublina historie: Spor vyřešen?

Za posledních téměř 500 let byli investoři svědky sedmi velkých bublin na trzích s investičními aktivy. Tyto vlny euforie a následného rozčarování jsou považovány za největší v historii. Která ale byla opravdu největší? A lze je vůbec srovnávat?

Investiční bubliny Nizozemsko Bitcoin Nemovitosti Finanční krize Technologie Nasdaq Japonské akcie Americké akcie

Je poměrně složité srovnávat bublinu, během které bylo možné několik tulipánových cibulek vyměnit za pivovar, s bublinou, při níž hodnota jedné internetové měny za jeden rok vzrostla dvacetinásobně. Nick Maggiulli ze společnosti Ritholtz Wealth Management se o to ale pokusil, přičemž vybíral ze sedmi velkých investičních bublin historie.

  • Tulipánová horečka v roce 1637
  • Jihomořská bublina (podle South Sea Company) v roce 1720
  • Velký krach na NYSE (také známý jako černý čtvrtek nebo černé úterý) v roce 1929
  • Japonská krize v roce 1990
  • Technologická bublina v roce 2000
  • Nemovitostní bublina v roce 2007
  • Bitcoinová bublina v roce 2017

Maggiulli těchto sedm bublin porovnal na základě tří kritérií - tržní kapitalizace (velikost trhu daného aktiva), ceny (velikost cenového nárůstu u daného aktiva) a času na zotavení (jak dlouho trval návrat na maximální hodnotu z doby před prasknutím bubliny). Prostřednictvím těchto hledisek mohl porovnat všechny bubliny, i když vznikly v různých časových obdobích a na různých trzích (má to své mouchy, ale lze to akceptovat). Největší bublina zaznamenala ve všech třech oblastech vysoké "skóre", přičemž se toto aktivum dosud úplně nezotavilo.

Malé bubliny

Tulipánová mánie sice patřila (co do spekulativnosti určitě) mezi největší, protože užitnost aktiva, okolo kterého vznikla, a cena, na níž se tulipány dostaly, byly skutečně výjimečné. Ale ve skutečnosti nešlo o tak velkou bublinu. Většina informací, které o ní kolují, je zveličena.

"Ceny mohly být vysoké, ale většinou nebyly. Ačkoli je pravda, že nejdražší cibule tulipánů se prodaly asi za 5 000 guldenů (cena dobře vybaveného domu), byla jsem schopna určit jen 37 lidí, kteří za ně utratili více než 300 guldenů, což byla tou dobou roční mzda mistra," píše ve své knize Tulipmania: Money, Honor, and Knowledge in the Dutch Age Anne Goldgarová. Většiny lidí se tato mánie zkrátka prakticky nedotkla, a nemůže být tedy považována za největší v historii.

Jihomořská bublina se stala známou především díky tomu, že v ní figuroval Isaac Newton, ale spíše než o bublinu šlo o šílené IPO na růžovo namalované. Celkový dopad však nebyl až tak výrazný, jak se často píše.

"Přestože ceny akcií South Sea Company klesly na 15 % ceny maximální (a akcie Bank of England a East India Company klesly o téměř dvě třetiny), počet bankrotů se oproti předchozímu roku výrazně nezvýšil a ekonomika se rychle zotavila," píše Edward Chancellor v knize Devil Take the Hindmost: A History of Financial Speculation. Rovněž tedy platí, že i přes bláznivý vývoj nešlo o největší bublinu v historii.

Bitcoin sice v roce 2017 vzrostl dvacetinásobně a v roce 2018 ztratil 85 % hodnoty, ale až budoucnost ukáže, jak vlastně budeme tuto bublinu hodnotit. Jejím problémem je i celková tržní kapitalizace, která je příliš malá na to, aby šlo o největší bublinu. Na vrcholu byla totiž hodnota všech bitcoinů pouze 327 miliard dolarů.

Ve srovnání například s americkými akciemi (kolem 30 bilionů USD) jde zatím stále o nevýznamné "aktivum", přestože se mu ve finančních médiích a na sociálních sítích dostává velké pozornosti.

"Stabilní" bublina

Nemovitostní bublina v USA je co do velikosti určitě největší z uvedeného seznamu. Nemovitostní trh měl podle společnosti Zillow v roce 2007 hodnotu 29,2 bilionu USD. Do roku 2012 klesla na 22,7 bilionu.

Problémem u této bubliny je podle Maggiulliho v tom, že růst cen nebyl až tak nesmyslný. Mezi lety 2000 a 2007 vzrostly ceny nemovitostí o přibližně 70 %, což je 7,9 % ročně. Dalším faktem je, že trh se po krizi poměrně rychle vzpamatoval a za deset let byl zpět na vrcholu. Pravdou je, že některé oblasti v USA na tom byly opravdu špatně, ale ani tak tuto bublinu nelze považovat za největší v historii.

Bubliny s rychlým zotavením

Velký krach na Wall Street v roce 1929 znamenal po extrémně rychlém růstu cen opravdu výrazný propad. Od roku 1920 do září 1929 vzrostla cena akcií 6,7násobně a tržní hodnota všech firem na NYSE byla odhadem kolem 90 miliard USD. Při zohlednění inflace by to v současných penězích bylo asi 1,5 bilionu USD, takže propad o 90 % do roku 1932 znamenal ztrátu 1,35 bilionu.

I po tomto krachu se však ceny vrátily na původní maxima poměrně brzo, již po sedmi letech. Dalším důvodem, proč tato bublina není největší ze všech, je fakt, že se krach na akciovém trhu dotkl minima lidí (jen každý čtyřicátý Američan vlastnil akcie). Těch ostatních se to dotklo až po téměř dvou letech, když začaly krachovat banky, ale to je již jiný příběh.

Technologická bublina znamenala růst hodnoty indexu Nasdaq na desetinásobek za pouhých deset let. Po prasknutí bubliny klesla tržní hodnota indexu z 6,6 bilionu USD na 1,5 bilionu a zpět na vrchol mu to trvalo 13 let.

I tato bublina se co do velikosti, cenového propadu a času na zotavení může jevit jako favorit, ale největší v historii není. "Krach technologického sektoru znamenal, že všechny myšlenky, které se zdály v roce 1998 geniální, byly v roce 2000 považované za hlouposti. Příkladem byla společnost Pets.com. Úžasné na tom ale je, že tyto myšlenky nyní již fungují," řekl kdysi Marc Andreessen, zakladatel vlastní venture capital společnosti. Příklad Pets.com je skvělý v tom, že na jejím základě vznikla firma Chewy, jejíž tržní kapitalizace je pár měsíců po IPO přes 13 miliard USD. Růst technologií a internetových firem nebyl úplně mimo realitu, jen přišel poněkud brzy.

Největší bublina v historii

Japonsko bylo na konci 80. let na vrcholu v mnoha oblastech. Hodnota císařského paláce byla podle odhadů vyšší než cena všech nemovitostí v Kalifornii a japonské akcie za sebou měly růst na desetinásobek za pouhých deset let. Pak ale přišel sešup. Akciový trh ztratil přes 2 biliony USD, hodnota pozemků spadla dokonce o 8 bilionů.

Nejdůležitější ale je, že se akciový ani nemovitostní trh dosud nevrátily na vrchol. Mebane Faber z Cambria Investment Management sestavil graf srovnávající japonskou bublinu s technologickou bublinou v USA z hlediska ocenění, konkrétně 10letého P/E.

Celkový pohled na to, jaký měly jednotlivé bubliny vliv na trhy, jaký byl nárůst cen aktiv v průběhu jejich nafukování a jak dlouho trvalo zotavení, shrnuje tabulka.

Je zajímavé, jak bubliny hodnotí investorská veřejnost a jaký vliv na hodnocení má aktuální vývoj na trzích. V lednu letošního roku v průzkumu na Twitteru většina respondentů označila za největší bublinu bitcoin. Kryptoměna byla tou dobou blízko svých minimálních hodnot po pádu z vrcholu.

Stejná otázka položená v květnu, když měl bitcoin za sebou rychlý růst, byla zodpovězena jinak. Zvítězila tulipánová horečka.

Zajímavé je, že dvě největší bubliny podle Maggiulliho kritérií se sice objevily v první čtyřce, ale ani jedna nebyla podle uživatelů Twitteru tak velká jako dvě "vítězné".

Zdroj: Of Dollars And Data
15. 1. 2020 09:22

Singer: Zemědělská půda je stále nedoceněná a přehřátí realitního trhu není hrozbou pro finanční soustavu

Kryptoměny jako sázení na žetony, stále nedoceněná zemědělská půda a realitní trh ne tak přehřátý, aby to znamenalo...
Zemědělství Pozemky a půda Realitní trh
13. 1. 2020 12:18

Zlato, mince a diamanty v roce 2020 v expertním výhledu

Cena zlata se v lednu vyhoupla na sedmileté maximum a případné geopolitické turbulence by mohly jeho kurz posunout...
Zlato Komodity Bezpečné investice
10. 1. 2020 09:38

Singer (Generali CEE Holding): Tyto investice mohou být (nejen) v roce 2020 zajímavé

Automobilky v Evropě neinvestují až tolik proto, aby do budoucna maximalizovaly zisky, ale proto, aby se vyhnuly...
Výhled na rok 2020 Investiční tipy Akciové tipy
9. 1. 2020 10:08

Měly by se zavedené firmy obávat exponenciálního pokroku?

Technologický pokrok neustále zrychluje, a to exponenciálně. Co se dříve etablovalo po desítky let, nyní svět dokáže...
Informační technologie Technologie Trendy
6. 1. 2020 09:27

Záporné úroky jako pumpa na peníze do reálné ekonomiky? Pochybuji o tom, říká Miroslav Singer

Ve Spojených státech (zřejmě i) politika centrální banky pomohla oživení na trhu s úvěry, v eurozóně ale tak...
Centrální banky Úrokové sazby Světová ekonomika
3. 1. 2020 09:10

Forex v roce 2020: (Nejen) brexit slibuje zvyšovat volatilitu a euro by mohlo posilovat, říká Miroslav Singer

V poslední debatě z cyklu ABCD investora v roce 2019 se Miroslav Singer (Generali CEE Holding) a Roman Chlupatý (Save...
Výhled na rok 2020 Americký dolar Mezinárodní obchod
1. 1. 2020 17:44

Anketa: Co je nyní klíčové téma energetiky?

Pěti expertů na oblast energetiky jsme se zeptali, co považují za klíčové téma energetiky.
Jaderná energetika Energetika Solární energie
27. 12. 2019 11:38

Portfolio (nejen) na rok 2020 pro konzervativního a pro dynamického investora

Na přelomu roku mnoho investorů hledá novou inspiraci pro své portfolio. Štěpán Uherík, stratég ze Save & Capital,...
Investiční strategie Investiční portfolio Defenzivní investování
27. 12. 2019 09:17

Trh práce v Česku: Koho (ne)budou bolet tektonické změny v ekonomice?

V době historicky nízké nezaměstnanosti to může znít jako zbytečné téma, nicméně ekonomika zpomaluje. Kdy jindy než v...
Česká republika Česká ekonomika Vzdělání
24. 12. 2019 11:50

Akciový tip (kdy jindy): Vivendi

Francouzský mediální koncern Vivendi vlastní také hudební vydavatelství Universal Music. Případný prodej držitele...
Investiční tipy Akciové tipy Vivendi
24. 12. 2019 06:30

I peníze berte s humorem, natož ty vánoční!

Štastné a veselé přeje Investiční web!
Peníze
17. 12. 2019 12:13

Uherík (Save & Capital): Dva trendy, které budou ovlivňovat svět investic v dalších letech

Trh již roste příliš dlouho, a tak je krize nevyhnutelná. S takovými a podobnými názory se budou muset investoři...
Výhled na rok 2020 Světové akcie Výnosy
16. 12. 2019 15:09

Globalizace brzdí. Pro Česko to není dobrá zpráva, varuje ekonom

Globalizace brzdí, obchodní války jsou toho důkazem. Je to ale pochopitelné, co je dobré pro spotřebitele, není vždy...
Globalizace Světová ekonomika Trendy
16. 12. 2019 12:00

Investorský magazín: Výhled stratéga (nejen) na rok 2020

Investiční rok 2020 je již pomalu na spadnutí, a proto se v posledním letošním Investorském magazínu díváme na...
Výhled na rok 2020 Investiční a ekonomický výhled Investiční strategie
12. 12. 2019 15:30

Horská & Beneš: Proč nižší sazby (ne)polijí trh a ekonomiku živou vodou

Centrální banky v roce 2019 sestoupily z cesty zpřísňování měnové politiky ve snaze odvrátit možnou recesi. Příklad...
Fed ECB Japonsko
10. 12. 2019 15:08

Kupka (ČSOB): Stát má na firmy jen omezené páky, přilákat hodnotu represí ani pobídkami není snadné

V Česku často zaznívá kritika do vlastních řad, že se u nás nevytváří dost přidané hodnoty. Bylo by to ale pro české...
Česká republika Česká ekonomika Rozhovor
9. 12. 2019 17:42

Nacher: Státní podpora investičního životního pojištění nedává smysl

Půl miliardy korun, kterými stát ročně přispívá daňovými odpočty na investiční životní pojištění, by mohlo posloužit...
Pojištění Spoření Daně
9. 12. 2019 12:00

Investorský magazín: Investice pro děti

Klíčem k úspěchu při investování je dlouhý časový horizont. Ten nejdelší přitom mají děti. O tom, že investovat je i...
Investiční horizont Investování Děti
8. 12. 2019 16:33

Efekt Trump a spol.: Jak politická a ekonomická nejistota ovlivňuje hospodářství a trhy?

Manažeři velkých amerických firem cítí ohledně dalšího politického a ekonomického vývoje takovou nejistotu a obavy,...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Politika
5. 12. 2019 18:12

Jak poznat dobrého finančního poradce? 10 znamení

Dobrý finanční poradce má vždy na prvním místě zájem klienta. To ale není vše. Jak ještě poznat, že osoba, která vám...
Investiční a finanční poradenství Ponaučení pro investory Peníze