Největší bublina historie: Spor vyřešen?
|

Největší bublina historie: Spor vyřešen?

Za posledních téměř 500 let byli investoři svědky sedmi velkých bublin na trzích s investičními aktivy. Tyto vlny euforie a následného rozčarování jsou považovány za největší v historii. Která ale byla opravdu největší? A lze je vůbec srovnávat?

Investiční bubliny Nizozemsko Bitcoin Nemovitosti Finanční krize Technologie Nasdaq Japonské akcie Americké akcie

Je poměrně složité srovnávat bublinu, během které bylo možné několik tulipánových cibulek vyměnit za pivovar, s bublinou, při níž hodnota jedné internetové měny za jeden rok vzrostla dvacetinásobně. Nick Maggiulli ze společnosti Ritholtz Wealth Management se o to ale pokusil, přičemž vybíral ze sedmi velkých investičních bublin historie.

  • Tulipánová horečka v roce 1637
  • Jihomořská bublina (podle South Sea Company) v roce 1720
  • Velký krach na NYSE (také známý jako černý čtvrtek nebo černé úterý) v roce 1929
  • Japonská krize v roce 1990
  • Technologická bublina v roce 2000
  • Nemovitostní bublina v roce 2007
  • Bitcoinová bublina v roce 2017

Maggiulli těchto sedm bublin porovnal na základě tří kritérií - tržní kapitalizace (velikost trhu daného aktiva), ceny (velikost cenového nárůstu u daného aktiva) a času na zotavení (jak dlouho trval návrat na maximální hodnotu z doby před prasknutím bubliny). Prostřednictvím těchto hledisek mohl porovnat všechny bubliny, i když vznikly v různých časových obdobích a na různých trzích (má to své mouchy, ale lze to akceptovat). Největší bublina zaznamenala ve všech třech oblastech vysoké "skóre", přičemž se toto aktivum dosud úplně nezotavilo.

Malé bubliny

Tulipánová mánie sice patřila (co do spekulativnosti určitě) mezi největší, protože užitnost aktiva, okolo kterého vznikla, a cena, na níž se tulipány dostaly, byly skutečně výjimečné. Ale ve skutečnosti nešlo o tak velkou bublinu. Většina informací, které o ní kolují, je zveličena.

"Ceny mohly být vysoké, ale většinou nebyly. Ačkoli je pravda, že nejdražší cibule tulipánů se prodaly asi za 5 000 guldenů (cena dobře vybaveného domu), byla jsem schopna určit jen 37 lidí, kteří za ně utratili více než 300 guldenů, což byla tou dobou roční mzda mistra," píše ve své knize Tulipmania: Money, Honor, and Knowledge in the Dutch Age Anne Goldgarová. Většiny lidí se tato mánie zkrátka prakticky nedotkla, a nemůže být tedy považována za největší v historii.

Jihomořská bublina se stala známou především díky tomu, že v ní figuroval Isaac Newton, ale spíše než o bublinu šlo o šílené IPO na růžovo namalované. Celkový dopad však nebyl až tak výrazný, jak se často píše.

"Přestože ceny akcií South Sea Company klesly na 15 % ceny maximální (a akcie Bank of England a East India Company klesly o téměř dvě třetiny), počet bankrotů se oproti předchozímu roku výrazně nezvýšil a ekonomika se rychle zotavila," píše Edward Chancellor v knize Devil Take the Hindmost: A History of Financial Speculation. Rovněž tedy platí, že i přes bláznivý vývoj nešlo o největší bublinu v historii.

Bitcoin sice v roce 2017 vzrostl dvacetinásobně a v roce 2018 ztratil 85 % hodnoty, ale až budoucnost ukáže, jak vlastně budeme tuto bublinu hodnotit. Jejím problémem je i celková tržní kapitalizace, která je příliš malá na to, aby šlo o největší bublinu. Na vrcholu byla totiž hodnota všech bitcoinů pouze 327 miliard dolarů.

Ve srovnání například s americkými akciemi (kolem 30 bilionů USD) jde zatím stále o nevýznamné "aktivum", přestože se mu ve finančních médiích a na sociálních sítích dostává velké pozornosti.

"Stabilní" bublina

Nemovitostní bublina v USA je co do velikosti určitě největší z uvedeného seznamu. Nemovitostní trh měl podle společnosti Zillow v roce 2007 hodnotu 29,2 bilionu USD. Do roku 2012 klesla na 22,7 bilionu.

Problémem u této bubliny je podle Maggiulliho v tom, že růst cen nebyl až tak nesmyslný. Mezi lety 2000 a 2007 vzrostly ceny nemovitostí o přibližně 70 %, což je 7,9 % ročně. Dalším faktem je, že trh se po krizi poměrně rychle vzpamatoval a za deset let byl zpět na vrcholu. Pravdou je, že některé oblasti v USA na tom byly opravdu špatně, ale ani tak tuto bublinu nelze považovat za největší v historii.

Bubliny s rychlým zotavením

Velký krach na Wall Street v roce 1929 znamenal po extrémně rychlém růstu cen opravdu výrazný propad. Od roku 1920 do září 1929 vzrostla cena akcií 6,7násobně a tržní hodnota všech firem na NYSE byla odhadem kolem 90 miliard USD. Při zohlednění inflace by to v současných penězích bylo asi 1,5 bilionu USD, takže propad o 90 % do roku 1932 znamenal ztrátu 1,35 bilionu.

I po tomto krachu se však ceny vrátily na původní maxima poměrně brzo, již po sedmi letech. Dalším důvodem, proč tato bublina není největší ze všech, je fakt, že se krach na akciovém trhu dotkl minima lidí (jen každý čtyřicátý Američan vlastnil akcie). Těch ostatních se to dotklo až po téměř dvou letech, když začaly krachovat banky, ale to je již jiný příběh.

Technologická bublina znamenala růst hodnoty indexu Nasdaq na desetinásobek za pouhých deset let. Po prasknutí bubliny klesla tržní hodnota indexu z 6,6 bilionu USD na 1,5 bilionu a zpět na vrchol mu to trvalo 13 let.

I tato bublina se co do velikosti, cenového propadu a času na zotavení může jevit jako favorit, ale největší v historii není. "Krach technologického sektoru znamenal, že všechny myšlenky, které se zdály v roce 1998 geniální, byly v roce 2000 považované za hlouposti. Příkladem byla společnost Pets.com. Úžasné na tom ale je, že tyto myšlenky nyní již fungují," řekl kdysi Marc Andreessen, zakladatel vlastní venture capital společnosti. Příklad Pets.com je skvělý v tom, že na jejím základě vznikla firma Chewy, jejíž tržní kapitalizace je pár měsíců po IPO přes 13 miliard USD. Růst technologií a internetových firem nebyl úplně mimo realitu, jen přišel poněkud brzy.

Největší bublina v historii

Japonsko bylo na konci 80. let na vrcholu v mnoha oblastech. Hodnota císařského paláce byla podle odhadů vyšší než cena všech nemovitostí v Kalifornii a japonské akcie za sebou měly růst na desetinásobek za pouhých deset let. Pak ale přišel sešup. Akciový trh ztratil přes 2 biliony USD, hodnota pozemků spadla dokonce o 8 bilionů.

Nejdůležitější ale je, že se akciový ani nemovitostní trh dosud nevrátily na vrchol. Mebane Faber z Cambria Investment Management sestavil graf srovnávající japonskou bublinu s technologickou bublinou v USA z hlediska ocenění, konkrétně 10letého P/E.

Celkový pohled na to, jaký měly jednotlivé bubliny vliv na trhy, jaký byl nárůst cen aktiv v průběhu jejich nafukování a jak dlouho trvalo zotavení, shrnuje tabulka.

Je zajímavé, jak bubliny hodnotí investorská veřejnost a jaký vliv na hodnocení má aktuální vývoj na trzích. V lednu letošního roku v průzkumu na Twitteru většina respondentů označila za největší bublinu bitcoin. Kryptoměna byla tou dobou blízko svých minimálních hodnot po pádu z vrcholu.

Stejná otázka položená v květnu, když měl bitcoin za sebou rychlý růst, byla zodpovězena jinak. Zvítězila tulipánová horečka.

Zajímavé je, že dvě největší bubliny podle Maggiulliho kritérií se sice objevily v první čtyřce, ale ani jedna nebyla podle uživatelů Twitteru tak velká jako dvě "vítězné".

Zdroj: Of Dollars And Data
17. 9. 2020 17:46

Šrámek (Longevitytech.fund): Peníze investované do vývoje vakcín na covid-19 mohou chybět, má smysl uvažovat komplexněji

Koronavirová doba ukázala, že mnoho věcí, které se jevily jako nemožné nebo komplikované, vlastně tak složitých není....
Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče Koronavirus
16. 9. 2020 17:41

Turismus v době koronavirové: Na někdejší úrovně se odvětví může vrátit až za několik let, říká analytik

Cestovní ruch se během jarních měsíců zařadil mezi poražené koronavirové krize. Navzdory jeho oživení nejsou jeho...
Česká ekonomika Česká republika Koronavirus
16. 9. 2020 10:12

Petr Koblic (BCPP): Firmy jako Pilulka.cz, eMan nebo Česká zbrojovka Group mohou otevřít oči skeptikům

Letošní podzim se podle všeho na pražské burze stane jedním z nejživějších období za mnoho let. Co by úpisy akcií...
Akcie ČR Pražská burza eMan
15. 9. 2020 09:50

Šindel (Citibank): Dalšímu uzavření ekonomiky kvůli covidu-19 se politici budou chtít vyhnout, dopady na hospodářství jsou extrémní

Velké téma zbytku roku je samozřejmě covid-19, a to nejen počty pozitivně testovaných, ale také smrtnost viru. Lidem...
Koronavirus Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby
14. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Proč jsou akcie firmy Pilulka.cz zajímavé i pro drobné investory?

Letošní podzim může být na pražské burze nejzajímavější v historii. Hned dvě výrazné společnosti se chystají...
Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO) Pilulka.cz
12. 9. 2020 13:28

Rychlost oživení ekonomiky po pandemii bude záviset (i) na kvalitě zdravotnického systému, říká ekonom

Země, které mají kvalitnější a kapacitně velkorysejší zdravotnické systémy, případně zkušenosti s podobnými...
Světová ekonomika Emerging Markets Koronavirus
11. 9. 2020 06:49

Tomáš Kálal (Conseq IM): Vládní dluhopisy nenabízejí atraktivní výnosy, alternativou jsou firemní bondy nebo přímé půjčky firmám

Reakce centrálních bank na koronavirovou krizi vymetla z trhu další část státních dluhopisů, které ještě nabízely...
Státní dluhopisy České státní dluhopisy Firemní dluhopisy
10. 9. 2020 12:05

Vláda by měla v podpoře hospodářství chtít za málo peněz hodně muziky, říká ekonom Jan Bureš

Investiční pobídky, které přimějí firmy rozhýbat peníze, ne je šetřit na (ještě) horší časy. A investice například do...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
9. 9. 2020 09:56

Šindel (Citibank): Krátkodobě je prostor pro oslabení dolaru omezený, v dvouletém horizontu je ve hře i hladina 1,25 EUR/USD

Koronavirová krize a na ni reagující opatření americké centrální banky a vlády sebraly dolaru výhodu úrokového...
EUR/USD Americký dolar Měny
7. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Zlato a stříbro pod lupou a rozborka akcií na pražské burze

Lámání rekordů na akciových trzích jde v posledních týdnech ruku v ruce s růstem volatility. Jak může na vývoj...
Zlato Stříbro Vzácné kovy
31. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Jak stavět portfolia po historickém obratu na trzích?

Kapitálové trhy letos zažily jeden z historicky největších poklesů a růstů zároveň. Jak v tak divokém období skládat...
Světové akcie Investiční portfolio Diverzifikace investic
24. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Bude pro trhy lepším americkým prezidentem Trump, nebo Biden?

Trump, nebo Biden? Kdo bude lepším americkým prezidentem pro trhy? Americké volby mohou burzami zahýbat více než...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americké akcie
12. 8. 2020 09:34

Obrací se trend na trhu se zlatem?

Ceny zlata a stříbra v úterý 11. srpna prodělaly výrazný pokles a unce žlutého kovu se obchodovala poměrně hluboko...
Zlato Vzácné kovy Technická analýza
11. 8. 2020 16:48

Analytik: Index S&P 500 je blízko hranice překoupenosti, na historickém maximu by měla přijít konsolidace

Americký akciový index S&P 500 atakuje únorový historický rekord. Index relativní síly je blízko hladině 70 bodů,...
Technická analýza Americké akcie S&P 500
11. 8. 2020 09:57

Virgin Galactic jako tip pro ty, kdo zkoušejí "trefit" další Teslu

Společnost Virgin Galactic má nakročeno ke komerčním "výletům" do vesmíru, nově ale možná shání kapitál na něco, co...
Doprava Technologie Americké akcie
8. 8. 2020 06:26

Chcete investovat úspěšně, levně a bez starostí? Zkuste robo-advisory

Chcete investovat pravidelně, třeba i malé částky a s minimálními poplatky? Máte (oprávněnou) obavu, že si vyberete...
Investiční a finanční poradenství Ponaučení pro investory Investiční strategie
7. 8. 2020 09:48

Vít Endler (finGOOD): Trh rezidenčních nemovitostí se během pár měsíců stane místem pro kupující, ceny by měly klesat

S tím, jak budou dobíhat programy pozastavení splátek hypoték a podpory zaměstnanosti v době koronavirové krize,...
Realitní trh Nemovitosti Investiční alternativy
6. 8. 2020 18:10

Co je potřeba vědět o investování do mincí

Zatímco ceny drahých kovů v čase výrazně kolísají, pamětní mince si svou hodnotu zachovávají a postupně se zhodnocují...
Investiční a pamětní mince a medaile Sběratelství Investiční alternativy
5. 8. 2020 06:31

Svět dluhů: Splácení není v kurzu, uvolněná měnová politika může mít dalekosáhlé důsledky

Žijeme v období ideologické revoluce v oblasti fiskální i měnové politiky. Některá opatření, která jsou zaváděna jako...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Investiční strategie
4. 8. 2020 17:34

Akcie, na které se ptáte: Dominion Energy jako dividendová story a (ne tak) drahé akcie FAANG

Warren Buffett nedávno překvapil nákupem aktiv společnosti Dominion Energy. Nešlo ale o nákup akcií samotné...
Americké akcie Ocenění Fúze a akvizice