Americké akcie ve čtvrtek kvůli rozpakům ohledně Fedu oslabily. Za říjen jsou však výrazně v plusu
|

Americké akcie ve čtvrtek kvůli rozpakům ohledně Fedu oslabily. Za říjen jsou však výrazně v plusu

Americké akcie ve čtvrtek zahajovaly mírně v mínusu, krátce poté se však z červených čísel vymanily a zamířily na sever. V poslední hodině obchodování ale investoři spustili sérii prodejních příkazů a indexy spadly zpět pod nulu. Trh nadále uvažuje nad nejednoznačným středečním vyjádřením americké centrální banky, která rozhodla, že masivní podpůrné nákupy dluhopisů prozatím ponechá beze změny, avšak naznačila, že by byla ochotna s omezováním stimulace začít i dříve než v březnu, na nějž jsou nastavena očekávání většiny investorů.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,47 % na 15 545,75 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,38 % na 1 756,54 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,28 % na 3 919,71 bodu. Nejvíce odepisovaly finanční a technologické tituly, mírně v plusu naopak navzdory závěrečnému výprodeji uzavřel telekomunikační sektor.

Za celý říjen nicméně všechny tři nejvýznamnější americké akciové indexy posílily. Dow si připsal 2,33 %, S&P 500 posílil o 3,62 % a Nasdaq zpevnil o 2,66 %.

Americké akcie (31. října 2013)

"Domníváme se, že velmi brzy přijde okamžik, kdy si akcie budou potřebovat vzít oddechový čas," říká Jim Russell ze společnosti U.S. Bank Wealth Management. "Trh totiž začíná být po velmi dlouhé rally bez jediné korekce poměrně unavený."

Hlavní čtvrteční události na americkém trhu:

  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu klesl o 10 tisíc na 340 tisíc (odhad: 338 tisíc).
  • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v říjnu vyskočil na 65,9 bodu (odhad: 55 bodů, září: 55,7 bodu).
  • Výsledky Time Warner Cable ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,69 USD (odhad: 1,64 USD), tržby 5,52 miliardy USD (odhad: 5,54 miliardy USD). Akcie Time Warner Cable v řádném obchodování +2,80 %.
  • Výsledky MasterCard ve 3Q2013: Zisk na akcii 7,27 USD (odhad: 6,94 USD), tržby: 2,22 miliardy USD (odhad: 2,13 miliardy USD). Akcie MasterCard v řádném obchodování -1,18 %.
  • Výsledky ExxonMobil ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,79 USD (odhad: 1,76 USD), tržby 112,37 miliardy USD. Akcie Exxon Mobil v řádném obchodování +0,91 %.
  • Výsledky Teva Pharmaceutical ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,27 USD (odhad: 1,25 USD), tržby: 5,1 miliardy USD. Akcie Teva Pharmaceutical v řádném obchodování -1,62 %.
  • Technologický gigant Google začal prodávat novou verzi svého chytrého telefonu Nexus. Model Nexus 5 je první přístroj založený na nejnovější verzi operačního systému Android 4.4, která dostala název podle čokoládové tyčinky KitKat. Nexus 5 s novým softwarem usnadní využívání vyhledávače Google a dalších firemních servisů. Podle agentury AP to telefonu umožní zjišťovat zvyky a potřeby uživatele tak, aby mohl nabízet aktuální užitečné informace. K prohloubení dialogu s uživatelem bude připraven i virtuální asistent Google Now.

Z indexu Dow si největší zisky připsaly akcie amerického ropného koncernu ExxonMobil (+0,91 %), které posilovaly v reakci na lepší než očekávané čtvrtletní finanční výsledky, akcie konglomerátu 3M (+0,85 %) a cenné papíry amerického výrobce letadel Boeing (+0,63 %). Nedařilo se naopak akciím společnosti Visa (-3,51 %), která svými včerejšími čtvrtletními finančními výsledky (zisk na akcii 1,85 USD v souladu s odhady, avšak tržby 2,97 miliardy mírně pod očekáváním 3,02 miliardy USD) investory příliš nepotěšila.

Včera po závěru trhů své kvartální finanční výsledky zveřejnila sociální síť Facebook (zisk 0,25 USD na akcii nad odhadem 0,19 USD na akcii, tržby 2,02 miliardy USD). V after-marketu akcie Facebook nejdříve vylétly o 18 %, následně však v reakci na vyjádření firmy, že již dále nehodlá navyšovat objem reklamy, ale namísto toho ji chce lépe cílit, zisky výrazně korigovaly. Dnes akcie Facebook v řádném obchodování posílily o 2,44 % na 50,21 USD.

Nevydařenou obchodní seancí si prošly cenné papíry společnosti Avon Products (-21,88 %), jejichž cena prudce klesla poté, co společnost zveřejnila horší než očekávané finanční výsledky. Firma se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 5,5 milionů USD neboli 0,01 USD na akcii (odhad: zisk 0,19 USD na akcii, loni: zisk 0,07 USD na akcii). Tržby společnosti dosáhly 2,32 miliardy USD (meziročně pokles o 7 %, odhad: 2,43 miliardy USD). "Třetí čtvrtletí pro nás bylo velice obtížné," komentovala výsledky generální ředitelka Avon Products Sheri McCoyová. "Finanční výsledky jsou negativně ovlivněny nepříznivou makroekonomickou situací a pokračující slabou výkonností některých částí našeho byznysu, zejména v Severní Americe."

Akcie amerického výrobce potravinových doplňků Herbalife oslabily o 3,57 % poté, co investor Bill Ackman oznámil, že o společnosti na listopadové konferenci Robin Hood Investors zveřejní nové informace. Ackman, který Herbalife přirovnává k neblaze proslulému Ponziho schématu, má na jejích akciích otevřenou krátkou pozici, což znamená, že spekuluje na jejich pokles. Cenné papíry Herbalife nicméně od začátku roku posílily téměř o 100 %, a to i díky investorům Georgi Sorosovi a Carlu Icahnovi, kteří naopak věří v další růst jejich ceny. Společnost své finanční výsledky za třetí čtvrtletí zveřejnila již v pondělí - její zisk vzrostl meziročně o 27 % na 142 milionů USD, respektive 1,32 USD na akcii.

Na nové historické maximum 139,32 USD během čtvrtka vzrostly cenné papíry farmaceutické společnosti Perrigo (+7,21 %), která oznámila, že v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhla upraveného zisku na akcii 1,52 USD (meziročně +20%).

Hospodářské výsledky AIG a First Solar

Po závěru trhů zveřejnily výsledky svého hospodaření společnosti AIG a First Solar.

Pojišťovna AIG vykázala za třetí čtvrtletí čistý zisk 2,2 miliardy USD neboli 1,46 USD na akcii (odhad: 0,96 USD na akcii, loni: 1,13 USD na akcii) při tržbách 8,43 miliardy USD (odhad: 8,63 miliardy USD, loni: 8,75 miliardy USD). Firma uvedla, že k růstu čistého zisku přispěl zejména silný růst v divizích majetkového a úrazového pojištění. Provozní zisk na akcii dosáhl 0,96 USD (odhad: 0,94 USD). Akcie AIG v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly o více než 2 %.

Výsledky AIG (3Q2013)

Výrobce solárních panelů First Solar dosáhl čtvrtletního zisku 195 milionů USD, respektive 1,94 USD na akcii (odhad: 1,13 USD na akcii, loni: 1,27 USD na akcii) při tržbách 1,27 miliardy USD (odhad: 1,04 miliardy USD, loni: 873 milionů USD). Společnost zároveň zvýšila výhled celoročního zisku z 3,75 až 4,25 USD na akcii na 4,25 až 4,50 USD na akcii (odhad analytiků: 3,76 USD na akcii). Akcie First Solar v after-marketu v reakci na velmi solidní výsledky vystřelily o 10 %.

Výsledky First Solar (3Q2013)

Dolar vůči euru posílil počtvrté v řadě

Dolar na devizových trzích vůči euru posiloval již čtvrtým dnem v řadě, a to dokonce nejvyšším tempem od poloviny dubna. Jednotnou evropskou měnu celý den oslabovaly nejnovější údaje o inflaci v eurozóně, které posílily spekulace, že by Evropská centrální banka (ECB) mohla přistoupit k dalšímu uvolnění měnové politiky.

Eurodolar zahajoval na hladině 1,372 a kolem desáté hodiny oslaboval o více než procento na 1,358. Vůči japonskému jenu dolar mírně oslabil, když se krátce po uzavření amerických burz obchodoval za 98,32 JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek mírně klesly. Barel severomořského Brentu se v úvodu čtvrteční obchodní seance prodával za 109,70 USD a kolem desáté hodiny oslaboval přibližně o 1 % na 108,80 USD. Cena severoamerické ropy WTI klesla přibližně o 0,35 % na 96,30 USD za barel.

Po předcházející několikadenní oscilaci kolem ceny 1 350 USD za trojskou unci klesla také cen zlata. Intradenní minimum žlutý kov stanovil na 1 320 USD za trojskou unci a krátce po uzavření amerických burz se jeho cena pohybovala kolem 1 325 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Americké akcie v úterý mírně ztrácely po Trumpově komentáři o…
Americké akcie v úterý mírně ztrácely po Trumpově komentáři o…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý mírně ztrácely po Trumpově komentáři o vztazích s Čínou

Akcie ve Spojených státech oslabily v čele s energetickými a průmyslovými společnostmi. K propadu přispěla nejistota...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Bulharsko prý podle Evropské komise neplní všechna kritéria pro…
Bulharsko prý podle Evropské komise neplní všechna kritéria pro…
včera v 21:46

Bulharsko prý podle Evropské komise neplní všechna kritéria pro přijetí eura

Bulharsko, které doufá v brzké zavedení eura, ještě neplní veškerá kritéria nutná pro přijetí jednotné evropské měny....
Bulharsko Evropská unie Eurozóna
Globální hodnota fúzí a akvizic je od začátku roku na rekordu
včera v 19:59

Globální hodnota fúzí a akvizic je od začátku roku na rekordu

Globální hodnota fúzí a akvizic se od začátku letošního roku dostala na rekordní dva biliony dolarů. Vyplývá to z...
Fúze a akvizice
Nižší daně pomohly bankám v USA zvýšit čtvrtletní zisk na rekord
Nižší daně pomohly bankám v USA zvýšit čtvrtletní zisk na rekord
včera v 19:42

Nižší daně pomohly bankám v USA zvýšit čtvrtletní zisk na rekord

Americké banky v prvním čtvrtletí zvýšily souhrnný čistý zisk o 27,5 procenta na rekordních 56 miliard USD. K...
Americké banky Banky Výsledková sezóna
Česká R2G převezme First Quality Nonwovens v USA a Číně
včera v 19:29

Česká R2G převezme First Quality Nonwovens v USA a Číně

Investiční společnost R2G miliardáře Oldřicha Šlemra se dohodla na převzetí firmy z oboru netkaných textilií First...
Fúze a akvizice Pegas Nonwovens Akcie ČR
Zuckerberg se v Evropském parlamentu omluvil, že se Facebook málo…
Zuckerberg se v Evropském parlamentu omluvil, že se Facebook málo…
včera v 19:01

Zuckerberg se v Evropském parlamentu omluvil, že se Facebook málo bránil zneužívání

Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg se dnes vpodvečer v Bruselu na setkání s vedením europarlamentu omluvil za...
Mark Zuckerberg Americké akcie Internet
Airbus tvrdí, že už sjednal nápravu v dodržování pravidel WTO
Airbus tvrdí, že už sjednal nápravu v dodržování pravidel WTO
včera v 18:31

Airbus tvrdí, že už sjednal nápravu v dodržování pravidel WTO

Evropský výrobce letadel Airbus již učinil opatření, která mají zajistit, že výroba jeho letadel A350 a A380 bude v...
Airbus (EADS) Doprava Evropské akcie
Evropské burzy v úterý uzavřely v plusových číslech, dařilo se…
Evropské burzy v úterý uzavřely v plusových číslech, dařilo se…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý uzavřely v plusových číslech, dařilo se automobilkám

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili na výsledkovou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ekonomové spatřují v nové italské vládě potenciální hrozby
Ekonomové spatřují v nové italské vládě potenciální hrozby
včera v 17:33

Ekonomové spatřují v nové italské vládě potenciální hrozby

Vyhlídky na vytvoření euroskeptické vlády v Itálii vzbuzují u ekonomů, evropských partnerů i finančních trhů strach,...
Itálie Politika
Třetinu chráněných území světa podle studie ohrožuje lidská činnost
včera v 17:17

Třetinu chráněných území světa podle studie ohrožuje lidská činnost

Třetinu světových chráněných území včetně národních parků ohrožuje lidská činnost. Tvrdí to studie mezinárodního týmu...
Životní prostředí
Ze světa investičních doporučení (22. května)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (22. května)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v úterý mírně stoupla, nedařilo se však mediální CME
Pražská burza v úterý mírně stoupla, nedařilo se však mediální CME
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně stoupla, nedařilo se však mediální CME

Pražská burza se v úterý odrazila od ztráty z pondělního obchodování, když index PX vzrostl o 0,1 % na 1 103,29 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ford investuje do závodu v Rumunsku 200 milionů eur
Ford investuje do závodu v Rumunsku 200 milionů eur
včera v 16:18

Ford investuje do závodu v Rumunsku 200 milionů eur

Americká automobilka Ford Motor plánuje investovat do svého závodu v Rumunsku 200 milionů eur. Investice, která má v...
Ford Auta Americké akcie
Agentura China Lianhe opět zhoršila rating CEFC Shanghai
včera v 15:18

Agentura China Lianhe opět zhoršila rating CEFC Shanghai

Čínská ratingová agentura China Lianhe již popáté za necelé tři měsíce zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti...
Čína Rating
Marks & Spencer zavře v Británii 100 prodejen do roku 2022
Marks & Spencer zavře v Británii 100 prodejen do roku 2022
včera v 14:46

Marks & Spencer zavře v Británii 100 prodejen do roku 2022

Maloobchodní řetězec Marks & Spencer uzavře do roku 2022 v mateřské Británii 100 obchodů, tedy zhruba desetinu všech...
Maloobchod Spojené království Evropské akcie
Objem transakcí na pražském kancelářském trhu postupně klesá, nájemné…
včera v 14:20

Objem transakcí na pražském kancelářském trhu postupně klesá, nájemné však stále mírně roste

Objem transakcí na kancelářském trhu v Praze v prvním čtvrtletí 2018 zaznamenal pokles o 51 % v porovnání s...
Česká republika Realitní trh