Americké akcie ve čtvrtek kvůli rozpakům ohledně Fedu oslabily. Za říjen jsou však výrazně v plusu
|

Americké akcie ve čtvrtek kvůli rozpakům ohledně Fedu oslabily. Za říjen jsou však výrazně v plusu

Americké akcie ve čtvrtek zahajovaly mírně v mínusu, krátce poté se však z červených čísel vymanily a zamířily na sever. V poslední hodině obchodování ale investoři spustili sérii prodejních příkazů a indexy spadly zpět pod nulu. Trh nadále uvažuje nad nejednoznačným středečním vyjádřením americké centrální banky, která rozhodla, že masivní podpůrné nákupy dluhopisů prozatím ponechá beze změny, avšak naznačila, že by byla ochotna s omezováním stimulace začít i dříve než v březnu, na nějž jsou nastavena očekávání většiny investorů.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,47 % na 15 545,75 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,38 % na 1 756,54 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,28 % na 3 919,71 bodu. Nejvíce odepisovaly finanční a technologické tituly, mírně v plusu naopak navzdory závěrečnému výprodeji uzavřel telekomunikační sektor.

Za celý říjen nicméně všechny tři nejvýznamnější americké akciové indexy posílily. Dow si připsal 2,33 %, S&P 500 posílil o 3,62 % a Nasdaq zpevnil o 2,66 %.

Americké akcie (31. října 2013)

"Domníváme se, že velmi brzy přijde okamžik, kdy si akcie budou potřebovat vzít oddechový čas," říká Jim Russell ze společnosti U.S. Bank Wealth Management. "Trh totiž začíná být po velmi dlouhé rally bez jediné korekce poměrně unavený."

Hlavní čtvrteční události na americkém trhu:

  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu klesl o 10 tisíc na 340 tisíc (odhad: 338 tisíc).
  • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v říjnu vyskočil na 65,9 bodu (odhad: 55 bodů, září: 55,7 bodu).
  • Výsledky Time Warner Cable ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,69 USD (odhad: 1,64 USD), tržby 5,52 miliardy USD (odhad: 5,54 miliardy USD). Akcie Time Warner Cable v řádném obchodování +2,80 %.
  • Výsledky MasterCard ve 3Q2013: Zisk na akcii 7,27 USD (odhad: 6,94 USD), tržby: 2,22 miliardy USD (odhad: 2,13 miliardy USD). Akcie MasterCard v řádném obchodování -1,18 %.
  • Výsledky ExxonMobil ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,79 USD (odhad: 1,76 USD), tržby 112,37 miliardy USD. Akcie Exxon Mobil v řádném obchodování +0,91 %.
  • Výsledky Teva Pharmaceutical ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,27 USD (odhad: 1,25 USD), tržby: 5,1 miliardy USD. Akcie Teva Pharmaceutical v řádném obchodování -1,62 %.
  • Technologický gigant Google začal prodávat novou verzi svého chytrého telefonu Nexus. Model Nexus 5 je první přístroj založený na nejnovější verzi operačního systému Android 4.4, která dostala název podle čokoládové tyčinky KitKat. Nexus 5 s novým softwarem usnadní využívání vyhledávače Google a dalších firemních servisů. Podle agentury AP to telefonu umožní zjišťovat zvyky a potřeby uživatele tak, aby mohl nabízet aktuální užitečné informace. K prohloubení dialogu s uživatelem bude připraven i virtuální asistent Google Now.

Z indexu Dow si největší zisky připsaly akcie amerického ropného koncernu ExxonMobil (+0,91 %), které posilovaly v reakci na lepší než očekávané čtvrtletní finanční výsledky, akcie konglomerátu 3M (+0,85 %) a cenné papíry amerického výrobce letadel Boeing (+0,63 %). Nedařilo se naopak akciím společnosti Visa (-3,51 %), která svými včerejšími čtvrtletními finančními výsledky (zisk na akcii 1,85 USD v souladu s odhady, avšak tržby 2,97 miliardy mírně pod očekáváním 3,02 miliardy USD) investory příliš nepotěšila.

Včera po závěru trhů své kvartální finanční výsledky zveřejnila sociální síť Facebook (zisk 0,25 USD na akcii nad odhadem 0,19 USD na akcii, tržby 2,02 miliardy USD). V after-marketu akcie Facebook nejdříve vylétly o 18 %, následně však v reakci na vyjádření firmy, že již dále nehodlá navyšovat objem reklamy, ale namísto toho ji chce lépe cílit, zisky výrazně korigovaly. Dnes akcie Facebook v řádném obchodování posílily o 2,44 % na 50,21 USD.

Nevydařenou obchodní seancí si prošly cenné papíry společnosti Avon Products (-21,88 %), jejichž cena prudce klesla poté, co společnost zveřejnila horší než očekávané finanční výsledky. Firma se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 5,5 milionů USD neboli 0,01 USD na akcii (odhad: zisk 0,19 USD na akcii, loni: zisk 0,07 USD na akcii). Tržby společnosti dosáhly 2,32 miliardy USD (meziročně pokles o 7 %, odhad: 2,43 miliardy USD). "Třetí čtvrtletí pro nás bylo velice obtížné," komentovala výsledky generální ředitelka Avon Products Sheri McCoyová. "Finanční výsledky jsou negativně ovlivněny nepříznivou makroekonomickou situací a pokračující slabou výkonností některých částí našeho byznysu, zejména v Severní Americe."

Akcie amerického výrobce potravinových doplňků Herbalife oslabily o 3,57 % poté, co investor Bill Ackman oznámil, že o společnosti na listopadové konferenci Robin Hood Investors zveřejní nové informace. Ackman, který Herbalife přirovnává k neblaze proslulému Ponziho schématu, má na jejích akciích otevřenou krátkou pozici, což znamená, že spekuluje na jejich pokles. Cenné papíry Herbalife nicméně od začátku roku posílily téměř o 100 %, a to i díky investorům Georgi Sorosovi a Carlu Icahnovi, kteří naopak věří v další růst jejich ceny. Společnost své finanční výsledky za třetí čtvrtletí zveřejnila již v pondělí - její zisk vzrostl meziročně o 27 % na 142 milionů USD, respektive 1,32 USD na akcii.

Na nové historické maximum 139,32 USD během čtvrtka vzrostly cenné papíry farmaceutické společnosti Perrigo (+7,21 %), která oznámila, že v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhla upraveného zisku na akcii 1,52 USD (meziročně +20%).

Hospodářské výsledky AIG a First Solar

Po závěru trhů zveřejnily výsledky svého hospodaření společnosti AIG a First Solar.

Pojišťovna AIG vykázala za třetí čtvrtletí čistý zisk 2,2 miliardy USD neboli 1,46 USD na akcii (odhad: 0,96 USD na akcii, loni: 1,13 USD na akcii) při tržbách 8,43 miliardy USD (odhad: 8,63 miliardy USD, loni: 8,75 miliardy USD). Firma uvedla, že k růstu čistého zisku přispěl zejména silný růst v divizích majetkového a úrazového pojištění. Provozní zisk na akcii dosáhl 0,96 USD (odhad: 0,94 USD). Akcie AIG v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly o více než 2 %.

Výsledky AIG (3Q2013)

Výrobce solárních panelů First Solar dosáhl čtvrtletního zisku 195 milionů USD, respektive 1,94 USD na akcii (odhad: 1,13 USD na akcii, loni: 1,27 USD na akcii) při tržbách 1,27 miliardy USD (odhad: 1,04 miliardy USD, loni: 873 milionů USD). Společnost zároveň zvýšila výhled celoročního zisku z 3,75 až 4,25 USD na akcii na 4,25 až 4,50 USD na akcii (odhad analytiků: 3,76 USD na akcii). Akcie First Solar v after-marketu v reakci na velmi solidní výsledky vystřelily o 10 %.

Výsledky First Solar (3Q2013)

Dolar vůči euru posílil počtvrté v řadě

Dolar na devizových trzích vůči euru posiloval již čtvrtým dnem v řadě, a to dokonce nejvyšším tempem od poloviny dubna. Jednotnou evropskou měnu celý den oslabovaly nejnovější údaje o inflaci v eurozóně, které posílily spekulace, že by Evropská centrální banka (ECB) mohla přistoupit k dalšímu uvolnění měnové politiky.

Eurodolar zahajoval na hladině 1,372 a kolem desáté hodiny oslaboval o více než procento na 1,358. Vůči japonskému jenu dolar mírně oslabil, když se krátce po uzavření amerických burz obchodoval za 98,32 JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek mírně klesly. Barel severomořského Brentu se v úvodu čtvrteční obchodní seance prodával za 109,70 USD a kolem desáté hodiny oslaboval přibližně o 1 % na 108,80 USD. Cena severoamerické ropy WTI klesla přibližně o 0,35 % na 96,30 USD za barel.

Po předcházející několikadenní oscilaci kolem ceny 1 350 USD za trojskou unci klesla také cen zlata. Intradenní minimum žlutý kov stanovil na 1 320 USD za trojskou unci a krátce po uzavření amerických burz se jeho cena pohybovala kolem 1 325 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
včera v 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
včera v 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
včera v 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
včera v 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
včera v 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %

Pražská burza v pátek posílila, index PX vzrostl o 0,15 % na 1 093,41 bodu a v týdenním horizontu si připsal 0,2 %....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy
včera v 16:42

Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy

Čínští představitelé v pátek potvrdili, že se s americkými protějšky dohodli na textu první fáze obchodní dohody,...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti
včera v 16:23

EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti

Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené za rovnováze práv a povinností a zajišťovat rovné...
Evropská unie Spojené království Politika
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
včera v 15:22

Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil

Německý automobilový koncern Volkswagen v listopadu meziročně zvýšil odbyt o 5,1 procenta na 988 800 vozů. Tempo jeho...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Ze světa investičních doporučení (13. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (13. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně…
včera v 14:45

USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně snížily o 1,3 %

Americký index dovozních cen se v listopadu meziročně snížil o 1,3 % po poklesu o 3 % v říjnu (odhad: -3,3 %). Index...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta

Američtí maloobchodníci utržili v listopadu o 0,2 procenta více než v říjnu. Analytici odhadovali růst o 0,5 %....
Americká ekonomika Maloobchod Tržby
Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci
včera v 14:01

Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci

Německá internetová služba pro rozvoz jídla Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů konkurenční jihokorejskou...
Fúze a akvizice Jižní Korea Německo
Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun
včera v 13:40

Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako...
Česká republika Rozpočet
ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč
včera v 13:19

ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35...
ČNB Banky Evropské banky
Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel
včera v 12:59

Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel

Pro český byznys znamená podle oslovených expertů výsledek britských parlamentních voleb konec nejistoty a dobrou...
Spojené království Evropská unie Politika
Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok
včera v 12:40

Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok

Ruská centrální banka v pátek snížila klíčovou úrokovou sazbu na 6,25 z 6,5 procenta. Půjčování peněz letos zlevnila...
Rusko Centrální banky