Evropské akcie v pondělí ztrácely. Investoři se začínají smiřovat s platební neschopností Spojených států

Evropské burzy v pondělí postihly masivní výprodeje poté, co předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner v neděli prohlásil, že republikáni zvýšení dluhového stropu neodsouhlasí, pokud nedojde k vážné debatě o státním dluhu.
Britský FTSE 100 v závěru část ztrát smazal a zakončil o 0,26 % slabší, francouzský CAC 40 se vyšplhal z více než 1% ztráty až na zelenou nulu (+0,03 %) a německý DAX se také v průběhu dne mírně zvedl a uzavřel pondělní seanci jen o 0,36 % slabší. Dařilo se síťovému odvětví, v mínusu naopak zakončily realitní a technologický sektor.
"Všichni čekali, že přes víkend dojde mezi americkými politiky k debatě o financování a dluhovém stropu, a nyní je zasáhla realita," říká Veronika Pechlanerová z Ashburton. "Investoři budou nervózní, dokud se nedosáhne nějakého kompromisu. Jakákoli slabost Spojených států pro Evropu není dobrou zprávou," dodává.
Podle návrhu rozpočtu, který v pondělí zveřejnila řecká vláda, by se tamní ekonomika měla příští rok vymanit z recese, která trvá již šest let. Přebytek primárního rozpočtu, tedy bez nákladů na obsluhu dluhu, má činit 1,6 % hrubého domácího produktu. Vládní odhad je zatím jedním z nejsilnějších signálu toho, že země má to nejhorší z dluhové krize již za sebou.
Krizi naopak čelí Spojené státy. Podle ministra financí Jacka Lewa však již 17. října nebudou mít Spojené státy na zaplacení svých závazků a nebudou si moci dále půjčovat, pokud nebude dluhový strop navýšen. Předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner v neděli oznámil, že pokud nedojde k debatě o státním dluhu, republikáni ruku pro zvýšení dluhového stropu nezvednou. Podle analytiků to sníží HDP o minimálně 4,2 %.
Dopady na mezinárodní obchod by mohly být ještě větší, ale ze slov jednoho republikánského kongresmana přitom vyplývá, že si politici vůbec nemusejí být vědomi toho, co dluhový strop vlastně do důsledku znamená.