Americké akcie v pondělí nenašly jasný směr, Dow však opět překonal rekord

Americké indexy zakončily pondělní obchodování téměř beze změny. Index S&P 500 letos míří k největšímu růstu za 16 let.
Index Dow jako jediný rostl, přidal 0,16 % a uzavřel na novém historickém maximu 16 504,29 bodu. Index S&P 500 0,02 % ztratil, když klesl na 1 841,07 bodu, technologický Nasdaq poklesl o 0,06 % na 4 154,2 bodu.
"Byl to velmi klidný den. Objemy jsou extrémně nízké, ale vypadá to, že S&P 500 udrží svůj roční růst o 29 %," říká Darrell Cronk, regionální investiční ředitel Wells Fargo Private Bank.
Trhy nijak nenadchla data o rozjednaných prodejích domů, která zaostala za očekáváním. Rozjednané prodeje domů v USA vzrostly v listopadu meziměsíčně o 0,2 % (očekávání +1 %), meziročně klesly o 0,4 % (očekávání +0,1 %). "Data sice byla slabá, investory však spíše zajímá výkon za celý rok. A ceny domů jsou za rok 2013 výše o 13,5 %. To je nejlepší rok pro ceny domů od roku 2007," říká Cronk.
Akcie společnosti Crocs posílily o 21 % po zprávě, že investiční fond Blackstone Group poskytne firmě finanční injekci 200 milionů dolarů. Společnosti se před lety podařilo zaujmout svými barevnými gumovými pantofli. Poté ale nedokázala přijít s jiným podobně úspěšným výrobkem. Blackstone výměnou za finanční podporu získá dvě křesla ve správní radě firmy a přednostní akcie, které může za tři roky za určitých podmínek přeměnit na základní akcie. Firma Crocs oznámila, že peníze od skupiny Blackstone a další finanční prostředky použije ke zpětnému odkoupení akcií celkem za 350 milionů dolarů.
Mediální gigant Walt Disney zamířil vzhůru poté, co investiční firma Guggenheim doporučila nákup jeho akcií. Padaly naopak akcie Twitteru, které pokračovaly v trendu minulých dní. Twitter ztratil 5 % a za poslední tři dny přišly jeho akcie již o 13,5 % hodnoty. Vykompenzovaly tak předchozí růst. Podle analytiků byl předchozí růst ceny akcií Twitteru příliš rychlý a zašel příliš daleko. O 5 % naopak vzrostly akcie amerického výrobce pneumatik Cooper Tire & Rubber, protože zrušil dohodu, podle které ho měl za 2,5 miliardy dolarů převzít indický konkurent Apollo Tyres.
V rámci indexu S&P 500 se nejvíce dařilo cyklickému spotřebnímu zboží, ztrácely naopak energetické akcie.
Cena severomořské ropy Brent sestoupila pod 112 dolarů za barel. K poklesu přispěly naděje, že Libye začíná obnovovat těžbu ropy, kterou těžce zasáhly nepokoje v zemi.
"Pokud těžba ropy v Libyi oživí a dodávky z Iráku a Íránu stoupnou, měly by ceny zamířit dolů," uvedl obchodník s ropou Rob Montefusco ze společnosti Sucden Financial. "Ekonomika však začíná oživovat, což by mělo zvýšit poptávku. Takže by měly být podmínky na trhu s ropou skvěle vyvážené," dodal.
Výraznějšímu poklesu cen ropy nyní podle agentury Reuters brání rostoucí násilí v Jižním Súdánu. Tamní těžba ropy již klesla téměř o pětinu, protože některá ropná pole musela být kvůli bojům uzavřena.
Dolar oslabil k euru o 0,25 % až na 1,3802 EUR/USD. Šéf ECB Mario Draghi v rozhovoru pro sobotní vydání německého časopisu Der Spiegel řekl, že nevidí naléhavou potřebu dále snížit hlavní úrokovou sazbu v eurozóně a nevidí ani žádné známky poklesu spotřebitelských cen. "Tato vyjádření podpořila euro v obchodování jinak chudém na události," řekl podle Reuters Omer Esiner, hlavní analytik trhů ve společnosti Commonwealth Foreign Exchange.
Cena zlata se propadla pod 1 200 USD za unci. Letošní rok tak bude pro zlato nejhorší od roku 1981, jeho cena v roce 2013 klesla o 28 %. "Máte tu silné akciové trhy, není v současnosti žádná krize, takže investoři nemají důvod zlato nakupovat," říká Peter Fertig z Quantitative Commodity Research.
Zdroj: ČTK, CNBC