Americké akcie v pátek zakončily obchodování okolo nuly. Ekonomika poroste, ale sazby Fed ponechá nízké, řekl Bernanke
|

Americké akcie v pátek zakončily obchodování okolo nuly. Ekonomika poroste, ale sazby Fed ponechá nízké, řekl Bernanke

Americké akciové trhy se po čtvrtečním výrazném poklesu v závěru týdne stabilizovaly. Wall Street se ale potýká s následky sněhové bouře na severovýchodě USA, obchodování tak bylo oslabené. Ke konci dne investory podpořila vyjádření šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho na adresu americké ekonomiky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow v pátek přidal 0,17 % na 16 469,99 bodu, S&P 500 odepsal nepatrných 0,03 % na 1 831,37 bodu a Nasdaq ztratil 0,27 % na 4 131,91 bodu. V plusu se udržely sektory průmyslu, financí a zdravotní péče, k nejhorším naopak patřily energetika, technologie a telekomunikace.

"V pátek se investoři po čtvrtečním překvapivě silném poklesu tak trochu dávali dohromady," řekl Donald Selkin, hlavní tržní stratég National Securities Corp. "Stále si myslím, že je na současném trhu každý pokles příležitostí k nákupu," doplnil Terry Sandven, hlavní akciový stratég US Bank Wealth Management. "Rok 2014 by mohl být rokem změny, kdy růst cen akcií nebude tažen růstem valuací a penězi z Fedu, ale zvyšováním zisků."

Americké akcie (3. ledna 2014)

Investoři v pátek sledovali komentáře některých členů Fedu, zejména Bena Bernankeho, na konferenci ve Filadelfii. Bernanke ve vystoupení předestřel optimistické hodnocení vyhlídek americké ekonomiky. Dobré zprávy z trhu bydlení, finančního sektoru a z rozpočtové politiky však tlumil opakovaným poukazem na to, že oživení ekonomiky "zůstává rozhodně nedokončené".

"Prosincový krok nenaznačuje žádné oslabení našeho závazku udržovat vysoce podpůrnou měnovou politiku tak dlouho, jak bude potřeba," řekl Bernanke na fóru Americké ekonomické asociace (AEA). "Spíše odráží pokrok, který jsme udělali na cestě za svým cílem podstatně zlepšit výhled trhu práce."

Fed se 18. prosince rozhodl začít omezovat uvolněnou měnovou politiku a oznámil, že od ledna sníží nákupy dluhopisů v průměru o deset miliard na 75 miliard dolarů měsíčně. Naznačil ale, že klíčová úroková sazba zůstane na nynější prakticky nulové úrovni déle, než dosud sliboval. Banka rozhodnutí omezit nákupy dluhopisů zdůvodnila zlepšujícími se podmínkami na trhu práce.

"Opatrnost na trhu lze možná vysvětlit tím, že podle Fedu i posledních makrodat jde nyní všechno perfektně. A perfektní není nikdy nic," uvedl Ron Florance, investiční ředitel Wells Fargo Private Bank. "Bude důležité, zda blížící se výsledková sezóna potvrdí vzepětí amerického HDP na konci loňského roku."

Čtěte také: Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. ledna

Investor Carl Icahn se rozhodl investovat do společnosti Hertz Global Holdings, která je druhou největší sítí autopůjčoven ve Spojených státech. Tvrdí to nejmenované zdroje televize CNBC, podle kterých miliardář Icahn získal 30 až 40 milionů akcií firmy. Akcie Hertz po zprávě stouply na nový rekord. Icahnova investice se podle CNBC neomezila pouze na nákup akcií, ale i na nákup derivátů. Akcie společnosti Hertz na zprávu reagovaly růstem a v průběhu obchodování se dostaly až na 29,81 USD. To je nejvyšší průběžná hodnota od jejich úpisu před více než sedmi lety. Nakonec v pátek ale odepsaly 0,63 %.

Ropa pokračovala v poklesu, dolar posiloval

Ropa Brent večer ztrácela zhruba 80 centů a pohybovala se blízko 107 USD za barel. Americká lehká ropa WTI byla levnější o více než dolar a prodávala se za zhruba 94,30 USD za barel. Ve čtvrtek, kdy se s ropou obchodovalo v letošním roce poprvé, se její ceny na obou stranách Atlantiku prudce propadly. Libyjská státní ropná společnost totiž oznámila, že znovu spustí provoz na velkém ropném poli na jihozápadě země. Demonstranti předtím souhlasili s přerušením dvouměsíční stávky a Libye doufá, že těžbu na tomto poli obnoví do tří dnů od dohody s demonstranty.

Libye je členem ropného kartelu OPEC, její celková produkce se ale kvůli protestům a násilí snížila z červencových 1,4 milionu barelů denně na méně než 250 000 denních barelů. Zvýšení dodávek by znamenalo vyšší nabídku na trhu a tlak na pokles cen. Barel Brentu i americké WTI ve čtvrtek v obou případech zlevnil o více než tři dolary.

V pátek trhy ovlivnila i pravidelná zpráva amerického Úřadu pro energetické informace (EIA), podle které se zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden snížily o 7 milionů barelů. To je více než dvojnásobek množství, které čekali analytici. Podle nich je na vině daňová pobídka, která ropné firmy podporuje v tom, aby ke konci roku zásoby využívaly více.

Americký dolar vůči euru v pátek posílil o zhruba půl procenta. Dařilo se ale i zlatu a stříbru, které zdražily o více než procento.

Týden v mírném záporu

Přelom roku zastihl americké akcie v solidní kondici, když poslední obchodní den roku 2013 zakončily na historických maximech. Ve čtvrtek ale přišlo vybírání zisků, které týdenní statistiku poslalo do mírného záporu. Dow odepsal 0,05 %, S&P 500 0,54 % a Nasdaq 0,59 %. Ve čtvrtek americký trh zaznamenal nejhlubší pokles od 11. prosince.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích:

 • Přední světový dluhopisový fond Pimco loni zažil nejhorší rok za zhruba dvě desítky let. Páteční údaje společnosti Morningstar ukázaly, že investoři z něj v průběhu roku vybrali 41,1 miliardy dolarů. Je to nejvíce od roku 1993, kdy Morningstar začala výkonnost fondu sledovat.
 • Takzvané stínové bankovnictví, tedy méně regulované aktivity vesměs nebankovních finančních institucí, je ohroženo nájezdy na banky více než klasické banky s pojištěnými vklady a je méně stabilní. V pátek to uvedl člen vedení americké centrální banky Jeremy Stein. Stínové bankovnictví se neopírá tolik o hospodaření s vklady, nevyužívá pojištění vkladů a nemá přístup k vládní podpoře. Sektor stínového bankovnictví zahrnuje podle definice šéfa Fedu Bena Bernankeho z roku 2012 všechny bankovní aktivity ve finančním zprostředkování, ale vedené mimo systém garantovaných vkladů. Patří sem všechny možné typy investičních fondů, trhy finančních derivátů, hypoteční banky a také banky investiční. Podle některých tam patří rovněž operace běžných komerčních bank mimo tradiční hospodaření s vklady.
 • Prodej automobilů na americkém trhu loni vzrostl o 7,6 procenta na zhruba 15,6 milionu vozů a zaznamenal nejlepší výsledek od roku 2007. V posledním měsíci roku ale nákupy automobilů kvůli sněhovým bouřím v klíčových oblastech Spojených států celkově stagnovaly. Prodeje automobilky Nissan ve Spojených státech v prosinci vzrostly o 10,5 %, čekal se růst o 13 %. Prodeje automobilky Toyota ve Spojených státech v prosinci klesly o 1,7 %, čekal se růst o 3,1 %. Prodeje automobilky GM ve Spojených státech v prosinci klesly o 6,3 %, čekal se růst o 1,5 %. Prodeje automobilky Ford ve Spojených státech v prosinci vzrostly o 1,7 %, čekal se růst o 4,3 %. Prodeje automobilky Chrysler ve Spojených státech v prosinci vzrostly o 5,7 %, čekal se růst o 8,4 %.
 • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v prosinci klesl na 63,8 bodu z 69,5 bodu v listopadu.
 • Údaje ministerstva práce ukázaly, že se počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti minulý týden opět snížil.
 • Aktivita zpracovatelského sektoru naopak minulý měsíc podle organizací Markit a ISM pokračovala v růstu.
 • Stavební výdaje ve Spojených státech v listopadu vzrostly meziměsíčně v souladu s odhady o 1 %.
 • Americká společnost Hewlett-Packard Company zruší dalších 5 000 pracovních míst. Celkový počet míst rušených v rámci úsporného programu se tak zvýší na 34 000. Jde o zhruba 11 % celkové pracovní síly společnosti, která je největším světovým výrobcem počítačů. S odvoláním na pondělní zprávu firmy o tom v úterý informovaly agentury Reuters a DPA.
 • Index cen domů S&P/Case-Shiller v říjnu meziročně vzrostl o 13,6 %, ačkoli se očekával silnější růst o 13,7 % po zářijových +13,3 %. V meziměsíčním srovnání index cen domů vyskočil v souladu s odhady o 1 %, stejně jako v září. Sezónně neočištěné údaje však naznačují, že tempo růstu cen domů v říjnu zpomalilo na 0,2% ze zářijových 0,7 %.
 • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v prosinci nečekaně spadl na 59,1 bodu z listopadových 63 bodů (odhad: 61,3 bodu).
 • Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v prosinci nečekaně vyskočila na 78,1 ze 72 bodů v listopadu (odhad: 76,3 bodu).
 • Společnost Berkshire Hathaway amerického investora Warrena Buffetta se dohodla na koupi divize petrochemické společnosti Phillips 66. Divize vyrábí chemikálie pro lepší průchod ropy ropovody. Hodnota transakce by měla činit zhruba 1,4 miliardy USD.
 • Rozjednané prodeje domů v USA vzrostly v listopadu meziměsíčně o 0,2 % (očekávání +1 %), meziročně klesly o 0,4 % (očekávání +0,1 %).

Zdroj: ČTK, CNBC, Reuters, Bloomberg

Lídři zemí EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku
před 9 minutami

Lídři zemí EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči...
Evropská unie Rusko Mezinárodní obchod
WSJ: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku
WSJ: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku
před hodinou

WSJ: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma...
Facebook Americké akcie Sociální sítě
MONETA Money Bank podepsala smlouvu o koupi Wüstenrot v ČR za 4,6…
MONETA Money Bank podepsala smlouvu o koupi Wüstenrot v ČR za 4,6…
20:06

MONETA Money Bank podepsala smlouvu o koupi Wüstenrot v ČR za 4,6 miliardy Kč

Zástupci Monety Money Bank ve čtvrtek podepsali s německým koncernem Wüstenrot & Württembergische smlouvu o koupi...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
Ferrari svůj první elektrický vůz na trh do roku 2025 neuvede
19:02

Ferrari svůj první elektrický vůz na trh do roku 2025 neuvede

Italský výrobce luxusních sportovních vozů Ferrari svůj první výlučně elektrický model na trh do roku 2025 neuvede....
Auta Evropské akcie
WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost
WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost
18:21

WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost

Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových opatření omezujících...
Mezinárodní obchod Světová ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní…
Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní…
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní dohody zpevnily

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v zelených číslech, když investoři pozitivně přijali tweet...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský výrobce mobilů realme vstoupil na český trh
17:27

Čínský výrobce mobilů realme vstoupil na český trh

Na český a slovenský trh vstoupila další čínská značka mobilních telefonů realme. Značka, která patří do koncernu BBK...
Čína Česká republika Mobilní telefony
Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna
Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna
17:03

Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna

Zaměstnanci německého automobilového koncernu Volkswagen chtějí místo více peněz více volna. Podle šéfa závodní rady...
Volkswagen Evropské akcie Auta
Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste…
Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste…
16:45

Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste zdražily o 2 %

Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování v zelených číslech, index PX získal 0,93 % na 1 090,03 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby
Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby
16:31

Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby

Ukrajinská centrální banka ve čtvrtek snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o dva procentní body na 13,5 procenta....
Ukrajina Centrální banky Úrokové sazby
Ze světa investičních doporučení (12. prosince)
15:00

Ze světa investičních doporučení (12. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 7.…
14:45

USA: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 7. prosince zvýšil na 252 tisíc žádostí

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 7. prosince 252 tisíc nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
USA: Index výrobních cen v listopadu meziměsíčně stagnoval
14:30

USA: Index výrobních cen v listopadu meziměsíčně stagnoval

Index výrobních cen ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně stagnoval (odhad: +0,2 %, říjen: +0,4 %). Meziročně...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku
Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku
14:11

Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku

Saúdská Arábie chce příští rok spustit dopravní projekty za miliardy dolarů na bázi partnerství soukromého a...
Saúdská Arábie Doprava Blízký a Střední východ
Holub a Benda z ČNB opět přinesli argumenty pro zvýšení sazeb
13:52

Holub a Benda z ČNB opět přinesli argumenty pro zvýšení sazeb

Ve středu nezávisle na sobě vystoupili dva členové bankovní rady ČNB Tomáš Holub a Vojtěch Benda, kteří na posledním...
ČNB Úrokové sazby Centrální banky
ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila…
ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila…
13:45

ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila odhad růstu HDP eurozóny v příštím roce

Evropská centrální banka na prosincovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní...
ECB Centrální banky Úrokové sazby
Turecko: Centrální banka snížila sazby o dva procentní body
12:39

Turecko: Centrální banka snížila sazby o dva procentní body

Turecká centrální banka ve čtvrtek oznámila, že snižuje základní úrokovou sazbu na ze 14 na 12 procent. Banka v...
Turecko Centrální banky Úrokové sazby
Firmy očekávají od voleb v Británii zmírnění nejistoty
12:13

Firmy očekávají od voleb v Británii zmírnění nejistoty

České firmy od dnešních předčasných parlamentních voleb v Británii podle oslovených odborníků očekávají, že odblokují...
Spojené království Česká republika Mezinárodní obchod