Americké akcie v pátek zakončily obchodování okolo nuly. Ekonomika poroste, ale sazby Fed ponechá nízké, řekl Bernanke
|

Americké akcie v pátek zakončily obchodování okolo nuly. Ekonomika poroste, ale sazby Fed ponechá nízké, řekl Bernanke

Americké akciové trhy se po čtvrtečním výrazném poklesu v závěru týdne stabilizovaly. Wall Street se ale potýká s následky sněhové bouře na severovýchodě USA, obchodování tak bylo oslabené. Ke konci dne investory podpořila vyjádření šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho na adresu americké ekonomiky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow v pátek přidal 0,17 % na 16 469,99 bodu, S&P 500 odepsal nepatrných 0,03 % na 1 831,37 bodu a Nasdaq ztratil 0,27 % na 4 131,91 bodu. V plusu se udržely sektory průmyslu, financí a zdravotní péče, k nejhorším naopak patřily energetika, technologie a telekomunikace.

"V pátek se investoři po čtvrtečním překvapivě silném poklesu tak trochu dávali dohromady," řekl Donald Selkin, hlavní tržní stratég National Securities Corp. "Stále si myslím, že je na současném trhu každý pokles příležitostí k nákupu," doplnil Terry Sandven, hlavní akciový stratég US Bank Wealth Management. "Rok 2014 by mohl být rokem změny, kdy růst cen akcií nebude tažen růstem valuací a penězi z Fedu, ale zvyšováním zisků."

Americké akcie (3. ledna 2014)

Investoři v pátek sledovali komentáře některých členů Fedu, zejména Bena Bernankeho, na konferenci ve Filadelfii. Bernanke ve vystoupení předestřel optimistické hodnocení vyhlídek americké ekonomiky. Dobré zprávy z trhu bydlení, finančního sektoru a z rozpočtové politiky však tlumil opakovaným poukazem na to, že oživení ekonomiky "zůstává rozhodně nedokončené".

"Prosincový krok nenaznačuje žádné oslabení našeho závazku udržovat vysoce podpůrnou měnovou politiku tak dlouho, jak bude potřeba," řekl Bernanke na fóru Americké ekonomické asociace (AEA). "Spíše odráží pokrok, který jsme udělali na cestě za svým cílem podstatně zlepšit výhled trhu práce."

Fed se 18. prosince rozhodl začít omezovat uvolněnou měnovou politiku a oznámil, že od ledna sníží nákupy dluhopisů v průměru o deset miliard na 75 miliard dolarů měsíčně. Naznačil ale, že klíčová úroková sazba zůstane na nynější prakticky nulové úrovni déle, než dosud sliboval. Banka rozhodnutí omezit nákupy dluhopisů zdůvodnila zlepšujícími se podmínkami na trhu práce.

"Opatrnost na trhu lze možná vysvětlit tím, že podle Fedu i posledních makrodat jde nyní všechno perfektně. A perfektní není nikdy nic," uvedl Ron Florance, investiční ředitel Wells Fargo Private Bank. "Bude důležité, zda blížící se výsledková sezóna potvrdí vzepětí amerického HDP na konci loňského roku."

Čtěte také: Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. ledna

Investor Carl Icahn se rozhodl investovat do společnosti Hertz Global Holdings, která je druhou největší sítí autopůjčoven ve Spojených státech. Tvrdí to nejmenované zdroje televize CNBC, podle kterých miliardář Icahn získal 30 až 40 milionů akcií firmy. Akcie Hertz po zprávě stouply na nový rekord. Icahnova investice se podle CNBC neomezila pouze na nákup akcií, ale i na nákup derivátů. Akcie společnosti Hertz na zprávu reagovaly růstem a v průběhu obchodování se dostaly až na 29,81 USD. To je nejvyšší průběžná hodnota od jejich úpisu před více než sedmi lety. Nakonec v pátek ale odepsaly 0,63 %.

Ropa pokračovala v poklesu, dolar posiloval

Ropa Brent večer ztrácela zhruba 80 centů a pohybovala se blízko 107 USD za barel. Americká lehká ropa WTI byla levnější o více než dolar a prodávala se za zhruba 94,30 USD za barel. Ve čtvrtek, kdy se s ropou obchodovalo v letošním roce poprvé, se její ceny na obou stranách Atlantiku prudce propadly. Libyjská státní ropná společnost totiž oznámila, že znovu spustí provoz na velkém ropném poli na jihozápadě země. Demonstranti předtím souhlasili s přerušením dvouměsíční stávky a Libye doufá, že těžbu na tomto poli obnoví do tří dnů od dohody s demonstranty.

Libye je členem ropného kartelu OPEC, její celková produkce se ale kvůli protestům a násilí snížila z červencových 1,4 milionu barelů denně na méně než 250 000 denních barelů. Zvýšení dodávek by znamenalo vyšší nabídku na trhu a tlak na pokles cen. Barel Brentu i americké WTI ve čtvrtek v obou případech zlevnil o více než tři dolary.

V pátek trhy ovlivnila i pravidelná zpráva amerického Úřadu pro energetické informace (EIA), podle které se zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden snížily o 7 milionů barelů. To je více než dvojnásobek množství, které čekali analytici. Podle nich je na vině daňová pobídka, která ropné firmy podporuje v tom, aby ke konci roku zásoby využívaly více.

Americký dolar vůči euru v pátek posílil o zhruba půl procenta. Dařilo se ale i zlatu a stříbru, které zdražily o více než procento.

Týden v mírném záporu

Přelom roku zastihl americké akcie v solidní kondici, když poslední obchodní den roku 2013 zakončily na historických maximech. Ve čtvrtek ale přišlo vybírání zisků, které týdenní statistiku poslalo do mírného záporu. Dow odepsal 0,05 %, S&P 500 0,54 % a Nasdaq 0,59 %. Ve čtvrtek americký trh zaznamenal nejhlubší pokles od 11. prosince.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích:

 • Přední světový dluhopisový fond Pimco loni zažil nejhorší rok za zhruba dvě desítky let. Páteční údaje společnosti Morningstar ukázaly, že investoři z něj v průběhu roku vybrali 41,1 miliardy dolarů. Je to nejvíce od roku 1993, kdy Morningstar začala výkonnost fondu sledovat.
 • Takzvané stínové bankovnictví, tedy méně regulované aktivity vesměs nebankovních finančních institucí, je ohroženo nájezdy na banky více než klasické banky s pojištěnými vklady a je méně stabilní. V pátek to uvedl člen vedení americké centrální banky Jeremy Stein. Stínové bankovnictví se neopírá tolik o hospodaření s vklady, nevyužívá pojištění vkladů a nemá přístup k vládní podpoře. Sektor stínového bankovnictví zahrnuje podle definice šéfa Fedu Bena Bernankeho z roku 2012 všechny bankovní aktivity ve finančním zprostředkování, ale vedené mimo systém garantovaných vkladů. Patří sem všechny možné typy investičních fondů, trhy finančních derivátů, hypoteční banky a také banky investiční. Podle některých tam patří rovněž operace běžných komerčních bank mimo tradiční hospodaření s vklady.
 • Prodej automobilů na americkém trhu loni vzrostl o 7,6 procenta na zhruba 15,6 milionu vozů a zaznamenal nejlepší výsledek od roku 2007. V posledním měsíci roku ale nákupy automobilů kvůli sněhovým bouřím v klíčových oblastech Spojených států celkově stagnovaly. Prodeje automobilky Nissan ve Spojených státech v prosinci vzrostly o 10,5 %, čekal se růst o 13 %. Prodeje automobilky Toyota ve Spojených státech v prosinci klesly o 1,7 %, čekal se růst o 3,1 %. Prodeje automobilky GM ve Spojených státech v prosinci klesly o 6,3 %, čekal se růst o 1,5 %. Prodeje automobilky Ford ve Spojených státech v prosinci vzrostly o 1,7 %, čekal se růst o 4,3 %. Prodeje automobilky Chrysler ve Spojených státech v prosinci vzrostly o 5,7 %, čekal se růst o 8,4 %.
 • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v prosinci klesl na 63,8 bodu z 69,5 bodu v listopadu.
 • Údaje ministerstva práce ukázaly, že se počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti minulý týden opět snížil.
 • Aktivita zpracovatelského sektoru naopak minulý měsíc podle organizací Markit a ISM pokračovala v růstu.
 • Stavební výdaje ve Spojených státech v listopadu vzrostly meziměsíčně v souladu s odhady o 1 %.
 • Americká společnost Hewlett-Packard Company zruší dalších 5 000 pracovních míst. Celkový počet míst rušených v rámci úsporného programu se tak zvýší na 34 000. Jde o zhruba 11 % celkové pracovní síly společnosti, která je největším světovým výrobcem počítačů. S odvoláním na pondělní zprávu firmy o tom v úterý informovaly agentury Reuters a DPA.
 • Index cen domů S&P/Case-Shiller v říjnu meziročně vzrostl o 13,6 %, ačkoli se očekával silnější růst o 13,7 % po zářijových +13,3 %. V meziměsíčním srovnání index cen domů vyskočil v souladu s odhady o 1 %, stejně jako v září. Sezónně neočištěné údaje však naznačují, že tempo růstu cen domů v říjnu zpomalilo na 0,2% ze zářijových 0,7 %.
 • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v prosinci nečekaně spadl na 59,1 bodu z listopadových 63 bodů (odhad: 61,3 bodu).
 • Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v prosinci nečekaně vyskočila na 78,1 ze 72 bodů v listopadu (odhad: 76,3 bodu).
 • Společnost Berkshire Hathaway amerického investora Warrena Buffetta se dohodla na koupi divize petrochemické společnosti Phillips 66. Divize vyrábí chemikálie pro lepší průchod ropy ropovody. Hodnota transakce by měla činit zhruba 1,4 miliardy USD.
 • Rozjednané prodeje domů v USA vzrostly v listopadu meziměsíčně o 0,2 % (očekávání +1 %), meziročně klesly o 0,4 % (očekávání +0,1 %).

Zdroj: ČTK, CNBC, Reuters, Bloomberg

Co musíte ráno vědět (4. června)
Co musíte ráno vědět (4. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (4. června)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, za co si Google vysloužil žalobu a jak pandemie změnila akcie na...
Musíte vědět
Německá vláda schválila nový balík opatření na podporu ekonomiky v…
včera v 23:09

Německá vláda schválila nový balík opatření na podporu ekonomiky v hodnotě 130 miliard eur

Německé vládní strany ve středu schválily nový balík opatření na podporu ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v...
Německo Podpora ekonomiky
Americké akcie ve středu díky signálům ekonomického oživení rostly,…
Americké akcie ve středu díky signálům ekonomického oživení rostly,…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu díky signálům ekonomického oživení rostly, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech ve středu pokračovaly v růstu. Index technologického trhu Nasdaq se přiblížil svému...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Akcie Avastu byly zařazeny do prestižního indexu londýnské burzy FTSE…
Akcie Avastu byly zařazeny do prestižního indexu londýnské burzy FTSE…
včera v 19:47

Akcie Avastu byly zařazeny do prestižního indexu londýnské burzy FTSE 100

Do prestižního indexu londýnské burzy FTSE 100 ve středu přibyl se třemi dalšími firmami český vývojář antivirových...
Avast Akcie ČR Evropské akcie
Ropná firma Lukoil se v prvním čtvrtletí propadla do ztráty
včera v 18:17

Ropná firma Lukoil se v prvním čtvrtletí propadla do ztráty

Ruská ropná společnost Lukoil se v prvním čtvrtletí letošního roku propadla do ztráty kvůli nízkým cenám ropy,...
Rusko Těžba Ropa
Evropské akcie pokračují v růstu, ve středu přidaly přes 2,5 %
Evropské akcie pokračují v růstu, ve středu přidaly přes 2,5 %
včera v 18:00

Evropské akcie pokračují v růstu, ve středu přidaly přes 2,5 %

Evropské akcie ve středu pokračovaly v růstu, investoři už třetí den po sobě dávají přednost naději na ekonomické...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza ve středu zpevnila, nahoru ji táhly finanční tituly
Pražská burza ve středu zpevnila, nahoru ji táhly finanční tituly
včera v 16:50

Pražská burza ve středu zpevnila, nahoru ji táhly finanční tituly

Pražská burza třetí den v řadě rostla, index PX ve středu zpevnil o 0,62 % na 927,53 bodu, a zůstává tak na nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zisk nízkonákladových aerolinek Wizz Air v loňském finančním roce…
včera v 15:53

Zisk nízkonákladových aerolinek Wizz Air v loňském finančním roce stoupl o 30 %

Maďarské nízkonákladové letecké společnosti Wizz Air vzrostl v loňském fiskálním roce očištěný čistý zisk o 30 % na...
Evropské akcie Doprava Výsledková sezóna
Schillerová: Schodek rozpočtu může být blízko půl bilionu korun
včera v 15:01

Schillerová: Schodek rozpočtu může být blízko půl bilionu korun

Ministryně financí Alena Schillerová připustila, že schodek státního rozpočtu se letos může přiblížit 500 miliardám...
Česká ekonomika Rozpočet Koronavirus
ADP: V soukromém sektoru v USA v květnu přišlo o práci 2,8 milionu…
včera v 14:15

ADP: V soukromém sektoru v USA v květnu přišlo o práci 2,8 milionu lidí

V americkém soukromém sektoru přišlo v květnu o práci 2,76 milionu lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Koronavirus
Google čelí v USA žalobě kvůli sledování soukromí uživatelů
Google čelí v USA žalobě kvůli sledování soukromí uživatelů
včera v 13:50

Google čelí v USA žalobě kvůli sledování soukromí uživatelů

Americká internetová společnost Google čelí ve Spojených státech žalobě, která ji obviňuje, že nelegálně proniká do...
Alphabet (Google) Právo Internet
TUI se s Boeingem dohodl na odškodném za 737 MAX
včera v 13:19

TUI se s Boeingem dohodl na odškodném za 737 MAX

Německý pořadatel zájezdů TUI se dohodl s americkým výrobcem letadel Boeing na odškodném za nucené odstavení...
Doprava Turismus a cestovní ruch Boeing
Švýcarská ekonomika klesla o 2,6 %, nejvíce za 40 let
včera v 12:28

Švýcarská ekonomika klesla o 2,6 %, nejvíce za 40 let

Švýcarská ekonomika klesla v prvním čtvrtletí ve srovnání s loňským čtvrtým kvartálem o 2,6 % - je to nejhlubší...
Švýcarsko Hospodářský růst HDP
Nezaměstnanost v EU v dubnu stoupla na 6,6 ze 6,4 %
včera v 11:37

Nezaměstnanost v EU v dubnu stoupla na 6,6 ze 6,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v dubnu stoupla jen mírně, když se zvýšila o dvě desetiny procentního bodu na 6...
Eurozóna Evropská unie Nezaměstnanost
Ropa Brent je poprvé od března nad 40 dolary za barel
Ropa Brent je poprvé od března nad 40 dolary za barel
včera v 11:04

Ropa Brent je poprvé od března nad 40 dolary za barel

Cena ropy Brent poprvé od března překonala hranici 40 dolarů za barel. Za růstem stojí zvýšená poptávka, pokles zásob...
Ropa Ropa Brent Komodity
Poskytovatel videohovorů Zoom díky koronaviru zdvojnásobil výhled
včera v 10:37

Poskytovatel videohovorů Zoom díky koronaviru zdvojnásobil výhled

Poskytovatel videohovorů Zoom díky koronaviru zdvojnásobil výhled, letos očekává tržby až 1,8 miliardy dolarů. To by...
Koronavirus Technologie
Nezaměstnanost v Německu v květnu vzrostla na 6,3 procenta
včera v 10:00

Nezaměstnanost v Německu v květnu vzrostla na 6,3 procenta

Počet lidí bez práce v Německu v květnu kvůli dopadům krize způsobené pandemií covid-19 vzrostl o 238 000 a dostal se...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
Lufthansa vykázala ve čtvrtletí čistou ztrátu 2,1 miliardy eur
včera v 09:50

Lufthansa vykázala ve čtvrtletí čistou ztrátu 2,1 miliardy eur

Německá letecká společnost Lufthansa vykázala v prvním čtvrtletí kvůli koronavirové krizi čistou ztrátu 2,1 miliardy...
Deutsche Lufthansa Výsledková sezóna Evropské akcie
Australská ekonomika se poprvé od roku 1991 dostane do recese
Australská ekonomika se poprvé od roku 1991 dostane do recese
včera v 09:35

Australská ekonomika se poprvé od roku 1991 dostane do recese

Australská ekonomika vykázala v prvním čtvrtletí pokles ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,3 %. Na vině byly...
Austrálie HDP Recese