Evropské akcie v úvodu týdne ztrácely po zprávách ze zpracovatelského sektoru

Evropské akciové trhy vykročily do posledního měsíce roku se ztrátami po zveřejnění finálních dat o indexech nákupních manažerů v zemích eurozóny.
Britský FTSE 100 odepsal necelé procento, francouzský CAC 40 ztratil 0,29 % a německý DAX 0,17 %. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal téměř půl procenta. Dobře si v pondělí vedla síťová odvětví a automobilky, ztrácely naopak banky a sektor základních materiálů.
"Strach z deflace nadále vyvolává obecnou nejistotu," říká Christoph Riniker z Julius Baer Group. "Ve střednědobém horizontu však zůstáváme konstruktivní a domníváme se, že někdy v průběhu příštího roku se karta obrátí ve prospěch Evropy," dodává.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Podle finálních dat aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v listopadu výrazně zpomalila a ocitla se téměř na hranici stagnace. Index nákupních manažerů klesl na 50,1 bodu z říjnových 50,6 bodu. Předběžná data počítala s mírnějším poklesem na 50,4 bodu.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu nečekaně roste na 53,5 bodu z 53,2 bodu v říjnu (odhad: 53 bodů).
- Řecko: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu vzrostl na 49,1 bodu z 48,8 bodu v říjnu.
- Aktivita v německém zpracovatelském sektoru podle finálních dat agentury Markit v listopadu klesala a index nákupních manažerů spadl pod padesátibodovou hranici dělící expanzi od kontrakce na 49,5 bodu z říjnových 51,4 bodu, předběžná data však počítala s propadem na stagnační hranici 50 bodů. Nové zakázky klesly nejprudším tempem za téměř dva roky a růst produkce byl nejslabší od června 2013.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se v listopadu ve Francii snížil jen na 48,4 bodu z říjnových 48,5 bodu, předběžná data počítala s mnohem větším propadem na 47,6 bodu.
- Itálie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu stagnoval na říjnových 49 bodech (odhad: 49,4 bodu).
- Španělský zpracovatelský sektor v listopadu nečekaně expandoval nejprudším tempem od roku 2007. Index nákupních manažerů vyskočil na 54,7 bodu z říjnových 52,6 bodu. Na zlepšení se nejvíce podílela produkce sektoru a nové zakázky. Příchod nových firem do odvětví byl nejsilnější od dubna 2007 a firmy zaznamenaly nárůst zakázek jak doma, tak ze zahraničí.
- Rusko v rámci částečné privatizace ropného kolosu Rosněfť prodá 19,5% podíl, většinu akcií ve strategické energetické společnosti si ale ponechá. V pondělí to podle agentury TASS dala na vědomí ruská vláda. Privatizace Rosněfti se očekávala již letos, Moskva ale plány očividně kvůli krizi na Ukrajině odložila.
- Ukrajina dostane od Evropské investiční banky 150 milionů eur na modernizaci svého úseku tranzitního plynovodu, který přepravuje plyn z Ruska do Evropy. Sdělil to v pondělí ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.
- Ekonomickou činnost a dopravu v pondělí v Belgii narušila další stávka, kterou v některých oblastech uspořádaly odbory jako přípravu na generální stávku plánovanou na 15. prosince. Lidé protestují proti hospodářským a sociálním reformám, které nová pravicová vláda zamýšlí kvůli podle ní nezbytným rozpočtovým škrtům.
- Bývalý polský premiér Donald Tusk v pondělí oficiálně převzal funkci předsedy Evropské rady, do které ho vybrali nejvyšší představitelé Evropské unie koncem srpna. Sedmapadesátiletý politik vystřídal Belgičana Hermana Van Rompuye, který byl 'prezidentem EU' minulých pět let.
- V Německu i přes masivní podporu obnovitelných zdrojů elektřiny rostou emise oxidu uhličitého (CO2). Je to důsledek nedokončené transformace energetiky, kdy v zemi vedle sebe funguje starý systém založený na uhelných a jaderných elektrárnách a nový systém, v němž hlavní roli hraje výroba elektřiny ze slunce a větru, řekl státní tajemník ministerstva životního prostředí Jochen Flasbarth. Podle něj je do budoucna třeba přizpůsobit celý energetický systém země potřebám obnovitelných zdrojů.
- Německý železniční dopravce Deutsche Bahn (DB) se domáhá odškodného 1,2 miliardy eur po několika leteckých společnostech, které provozovaly kartel v nákladní letecké dopravě. Státem ovládaná železniční společnost v pondělí také uvedla, že kvůli tomu podává žalobu k německému soudu.
- Evropská unie potřebuje vytvořit jednotný energetický trh, a nikoli kartel jednotlivých kupců, pokud se chce pokusit omezit závislost na ruském plynu. Uvedla to v pondělí Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Rusko je největším dodavatelem plynu do Evropy. Některé evropské státy ale za ruský plyn platí více než jiné.
- Řecko navrhlo zvýšit daň z přidané hodnoty pro hotely na dvojnásobek. Snaží se tak vyhovět mezinárodním věřitelům a dokončit poslední revizi mezinárodního záchranného programu, z nějž by chtělo vystoupit do konce roku. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Spory kolem poslední revize programu přitom vyvolávají pochybnosti, zda bude Řecko schopno tento plán dodržet. Místopředseda řecké vlády Evangelos Venizelos v pondělí prohlásil, že jednání s takzvanou trojkou věřitelů by mohlo trvat ještě další dva měsíce.
- Tisíce šéfů francouzských podniků v pondělí vyšly do ulic na protest proti nadměrným daním a byrokracii, jež podle nich podkopávají tamní ekonomiku. Netradiční protesty v Paříži a Toulouse tak zahájily týden demonstrací, které organizují sdružení francouzských zaměstnavatelů, informovala agentura Reuters.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality

