Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu spadl na 50,1 bodu (říjen: 50,6 bodu, flash: 50,4 bodu)

Podle finálních dat aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v listopadu výrazně zpomalila a ocitla se téměř na hranici stagnace. Index nákupních manažerů klesl na 50,1 bodu z říjnových 50,6 bodu. Předběžná data počítala s mírnějším poklesem na 50,4 bodu.
Zpracovatelský sektor v eurozóně v listopadu téměř stagnoval. Index nákupních manažerů klesl na 50,1 bodu, tedy pouhou desetinu bodu nad hranici dělící kontrakci od expanze. Expanzi Španělska, Irska a Nizozemska vyvážila kontrakce ostatních velkých sledovaných států.
Španělsko v listopadu zaznamenalo nejprudší růst od roku 2007, index nákupních manažerů zde vyskočil na 54,7 bodu, tedy 89měsíční maximum. Irsko se sice ocitlo na dvouměsíčním minimu 56,2 bodu, stále je však bezpečně nad hranicí 50 bodů a Nizozemsko dosáhlo 9měsíčního maxima s 54,6 bodu. Řecko dosáhlo tříměsíčního rekordu (49,1 bodu) a Rakousko dvouměsíčního maxima (47,2 bodu), oba státy se však nacházejí pod padesátibodovou hranicí. Pod padesát bodů se propadlo nečekaně i Německo, kde finální index nákupních manažerů spadl na 49,5 bodu, což představuje 17měsíční minimum, předběžný odhad přitom počítal s poklesem na 50 bodů, tedy se stagnací sektoru. Index nákupních manažerů v Itálii se oproti říjnu nezměnil a zůstal na 49 bodech, zato ve Francii se mírně snížil na 48,4 bodu, tedy tříměsíční dno, ačkoliv výsledek byl mnohem lepší, než předvídala předběžná data (flash: 47,6 bodu).
"Evropský výrobní index nákupních manažerů byl revidován směrem dolů, těsně k 50 bodům, tedy hranici mezi kontrakcí a expanzí. Lví podíl na tom mělo Německo, jehož PMI se dokonce dostal pod 50 bodů, tedy do kontrakce. Německý pokles částečně kompenzoval růst francouzského PMI, to se ale přes revizi udrželo také pod 50 body. Finální indexy nákupních manažerů dále potvrdily slabost evropských ekonomik, ztrátu tempa oživení a rostoucí riziko stagnace až mírné recese," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
"Situace ve zpracovatelském sektoru eurozóny je horší, než se dosud považovalo. Hrozí, že z jádra zóny se bude celou oblastí šířit další nákaza," řekl podle agentury Reuters hlavní ekonom Markit Chris Williamson.
Nejbližší vyhlídky přitom zůstávají nepříznivé. Index nových zakázek který naznačuje vývoj v příštích měsících, se propadl na 48,7 bodu, což bylo jeho minimum od loňského dubna. Zakázky klesají navzdory tomu, že index cen se snížil třetí měsíc po sobě a byl nejhlouběji v záporném pásmu od poloviny loňského roku.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality

