Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala nejvíce od roku 2003
|

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala nejvíce od roku 2003

Americká ekonomika podle finálního zpřesněného odhadu expandovala ve třetím čtvrtletí tempem 5 % anualizovaně, tedy nejvíce od třetího čtvrtletí roku 2003. Analytici očekávali revizi nahoru na 4,3 % z původního odhadu 3,9 % po 4,6 % ve druhém čtvrtletí. Osobní spotřeba ve třetím kvartále vzrostla o 3,2 %, čekal se 2,5% růst po předchozích 2,2 %. Jádrová osobní spotřeba se zvýšila o 1,4 %, v souladu s odhady trhu.

Americká ekonomika HDP Spojené státy americké (USA)

Největší světová ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala nejrychleji za více než dekádu díky vyšším než očekávaným výdajům spotřebitelů a firem.

Hrubý domácí produkt vzrostl v období mezi červencem a zářím o 5 % anualizovaně, což je nejvíce od třetího kvartálu roku 2003 a mnohem více, než předvídal předchozí odhad (3,9 %). Analytici v průměru očekávali revizi nahoru, ale mnohem skromnější, a to na 4,3 %.

Spotřebitelské výdaje, které zabírají největší část HDP, rostou a měly by se dále zvyšovat společně s rostoucí zaměstnaností a nižší cenou energií, které zvyšují důvěru domácností a jejich kupní sílu. Další složky HDP, včetně zásob, obchodu a vládních výdajů, nejspíš předchozí silný růst neudrží, což expanzi ekonomiky v posledním čtvrtletí letošního roku podle odhadů zpomalí.

Ekonomika v první polovině letošního roku rostla průměrně tempem 1,3 % poté, co za celý loňský rok expandovala průměrně tempem 2,2 %.

Výdaje domácností, které představují téměř 70 % HDP, vzrostly ve třetím čtvrtletí o 3,2 % anualizovaně oproti dříve reportovaným 2,2 %. Revize ukázala na vyšší výdaje na zdravotní péči, rekreaci a finanční služby, než se původně očekávalo. Osobní spotřeba do celkového růstu přispěla 2,2 procentního bodu. V předchozích třech měsících rostla tempem 2,5 %.

Podnikové investice byly rovněž revidovány směrem nahoru, více se věnovalo na stavební projekty, vybavení a duševní vlastnictví firem, které zahrnuje investice do softwaru, výzkumu a vývoje.

Podle separátní zprávy zveřejněné v úterý však bude podobný růst ve čtvrtém kvartále spíše nepravděpodobný. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v listopadu nečekaně klesly o 0,7 %, ačkoli se predikoval 3% růst. Objednávky kapitálového zboží bez letadel, které indikují růst investic, stagnovaly, přestože analytici vyhlíželi procentní růst.

"Data vydaná po první revizi rychlého odhadu na 3,9 % z 3,5 % ukazují na to, že by mělo dojít k další revizi směrem vzhůru díky silnější osobní spotřebě a investicím. Čtvrtletní průzkum statistického úřadu odhalil silnější než očekávaný růst tržeb lékařů, což naznačuje vyšší výdaje Američanů na zdravotní péči. Dohromady s revizí jádrových maloobchodních tržeb v září očekáváme, že se osobní spotřeba zvýší na 2,9 % z 2,2 %. Poslední zpráva o stavebních výdajích navíc revidovala směrem nahoru data za srpen a září, což naznačuje vyšší investice v sektoru a QSS rovněž odhalil vyšší výdaje firem na software, což předznamenává revizi investic do duševního vlastnictví směrem nahoru," uvedl před zveřejněním zprávy Ted Wieseman z Morgan Stanley.

Příznivé hospodářské vyhlídky podle agentury Reuters podporují očekávání, že americká centrální banka (Fed) začne zhruba v polovině příštího roku zvyšovat své úrokové sazby. Fed od prosince 2008 drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 %, aby pomohl domácí ekonomice zotavit se z recese způsobené světovou finanční krizí.

Centrální banka nicméně již koncem října podporu domácí ekonomiky omezila, když ukončila nákupy vládních dluhopisů, tedy takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky. Omezování podpory signalizuje důvěru Fedu ve vyhlídky domácího hospodářství.

Situace v USA kontrastuje s vývojem v eurozóně, kde se nyní kvůli slabému hospodářskému růstu spekuluje o zahájení kvantitativního uvolňování měnové politiky. Viceprezident Evropské centrální banky Vítor Constâncio již koncem listopadu upozornil, že banka by mohla o spuštění nákupu vládních dluhopisů rozhodnout v prvním čtvrtletí příštího roku.

Zpřesněné údaje ukázaly, že podnikatelské i spotřebitelské výdaje v USA byly ve třetím čtvrtletí vyšší, než se předpokládalo. Spotřebitelské výdaje, které se na celkové ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami, stouply o 3,2 %. Zaznamenaly tak nejprudší nárůst od konce loňského roku.

Ministerstvo v úterý v samostatné zprávě rovněž uvedlo, že v listopadu se spotřebitelské výdaje v USA meziměsíčně zvýšily o 0,6 %. Tempo jejich růstu se tak zdvojnásobilo z říjnových 0,3 % a mírně překonalo očekávání analytiků.

Zdroj: ČTK, Bloomberg
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
před 34 minutami

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v září dosáhl 6,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu
před hodinou

Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu

Evropský regulátor učinil další krok, který přibližuje letadla Boeing 737 MAX k návratu do vzduchu. Evropská agentura...
Doprava Boeing
EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá
14:11

EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá

Evropská unie prodává další speciální dluhopisy na podporu zaměstnanosti, tentokrát získá 8,5 miliardy eur. Vysoký...
Evropská unie Státní dluhopisy Společné evropské dluhopisy
Stavební firmy: Stavebnictví příští rok klesne o 1,8 %
13:55

Stavební firmy: Stavebnictví příští rok klesne o 1,8 %

České stavebnictví příští rok meziročně klesne o 1,8 procenta. Stavební firmy mají zakázky v průměru na osm měsíců...
Česká republika Stavebnictví
EK se dohodla na šesté vakcíně, Moderna dodá až 160 milionů dávek
13:36

EK se dohodla na šesté vakcíně, Moderna dodá až 160 milionů dávek

Evropská komise dojednala smlouvu s americkou firmou Moderna, která státům Evropské unie zajistí až 160 milionů dávek...
Evropská unie Koronavirus
Ruský producent ropy Lukoil se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku
12:48

Ruský producent ropy Lukoil se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku

Ruská ropná společnost Lukoil se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku, k němuž jí pomohly zejména vyšší ceny ropy....
Rusko Ropa Výsledková sezóna
Německý ministr zahraničí čeká rychlé řešení rozpočtového patu EU
12:12

Německý ministr zahraničí čeká rychlé řešení rozpočtového patu EU

Vyřešení rozpočtového patu Evropské unie by mohlo přijít v řádu dní. V úterý to na Berlínském fóru o zahraniční...
Evropská unie Rozpočet Politika
Podíl firem investujících do automatizace letos vzrostl
11:28

Podíl firem investujících do automatizace letos vzrostl

Podíl firem, které investují do robotizace, automatizace a umělé inteligence, letos meziročně stoupl o 15 procentních...
Byznys a podnikání Inovace Technologie
Počet firem v německém akciovém indexu DAX se zvýší na 40
10:51

Počet firem v německém akciovém indexu DAX se zvýší na 40

Počet firem zařazených do hlavního indexu německých akcií DAX se zvýší z nynějších 30 na 40. Po účetním skandálu...
Indexy DAX Evropské akcie
Podnikatelská nálada v Německu v listopadu druhý měsíc za sebou klesla
10:38

Podnikatelská nálada v Německu v listopadu druhý měsíc za sebou klesla

Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu již druhý měsíc za sebou zhoršila. Informoval o tom v úterý hospodářský...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Asijské akcie v úterý převážně rostly, japonský Nikkei 225 přidal 2,5…
Asijské akcie v úterý převážně rostly, japonský Nikkei 225 přidal 2,5…
10:30

Asijské akcie v úterý převážně rostly, japonský Nikkei 225 přidal 2,5 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo převážně v plusu. V červených číslech seanci zakončila jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii