ČEZ Temelín dostaví, tvrdí šéf firmy Beneš. Obejde se bez garantované výkupní ceny elektřiny

Projekt rozšíření jihočeské elektrárny Temelín o další dva reaktory není podle šéfa energetické společnosti ČEZ ohrožen. V rozhovoru pro Lidové noviny popřel, že by podmínkou pro dostavbu Temelína byla garantovaná výkupní cena elektřiny z budoucích nových bloků podle britského vzoru, kterou by předem slíbil stát.
"Nikdy jsem neřekl, že to je podmínkou. Říkal jsem, že musíme mít nějakým způsobem ošetřené své obchodní riziko," říká Beneš. Ve světě je podle něj běžné, že investor na sebe nepřebírá celé tržní riziko.
Možností, jak se proti němu může firma ochránit, je více. Řada nových způsobů, jak snížit riziko energetické firmy při výstavbě jaderných elektráren, se rýsuje také v evropských zemích. "Buď se vytváří nějaké specifické obchodní schéma, nebo se k pozdějšímu odběru elektřiny zavazují budoucí odběratelé," upozorňuje Beneš.
Ve Francii a Finsku takové závazky přijímají tamní velké průmyslové firmy. Další možností podle Beneše je, že jako spoluinvestor do projektu vstupuje dodavatel technologie.
Vstup finančního partnera, který by spolu s ČEZ stavěl další temelínské bloky, by nicméně ještě dostatečnou zárukou pro českou energetickou jedničku být nemusel. Podle Daniela Beneše by tím sice ČEZ nesl nižší riziko, ale určité by zůstávalo. "Případný partner může pomoci s financováním, ale i on potřebuje stabilní investiční prostředí a jistotu, že investice bude návratná," uvedl již dříve Petr Závodský, šéf ČEZ pro výstavbu jaderných zdrojů.
Bude nový tendr?
Šéf ČEZ v rozhovoru upozorňuje, že je potřeba rozlišovat mezi temelínským projektem a současným temelínským tendrem. Nynější výběrové řízení na historicky největší zakázku v historii České republiky za téměř tři sta miliard korun může podle LN skutečně skončit bez vyhlášení vítěze. To by byla špatná zpráva pro oba zbývající uchazeče po vyřazení francouzské Arevy - americko-japonskou společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200 Rosatomu s plzeňskou Škodou JS.
Je ale možné, že ČEZ za několik let vypíše další tendr. Jinou zvažovanou variantou je podle zdrojů LN z politických kruhů možnost, že by Temelín dostavovala nová společnost, kterou by stoprocentně ovládal stát. O této možnosti už dříve mluvil bývalý ministr průmyslu za dnes vládní sociální demokraty Milan Urban. "Nedovedu si představit, že by ČEZ jako obchodní společnost vybral zhotovitele bez tendru," říká v této souvislosti Daniel Beneš.
Pokud by se ČEZ přece jen rozhodl vyhlásit vítěze současného temelínského tendru, stalo by se tak podle jejího generálního ředitele až v příštím roce.
Zdroj: Lidové noviny