Americkým akciím v pátek před dvěma dny volna došel dech a výrazně zlevnily, i za týden si tak připsaly mírnou ztrátu
|

Americkým akciím v pátek před dvěma dny volna došel dech a výrazně zlevnily, i za týden si tak připsaly mírnou ztrátu

Americké akcie v úvodu páteční obchodní seance oslabovaly přibližně o půl procenta, během dne ale ztráty dále navyšovaly a technologický trh zastoupený indexem Nasdaq Composite nakonec klesl takřka o dvě procenta. Na makrodata pátek bohatý nebyl, na trhy dorazily pouze předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a sektoru služeb a zpřesněné údaje o dubnové spotřebitelské důvěře v USA, na něž ale investoři nereagovali. Kvůli pátečnímu poklesu trhy v červených číslech uzavřely i v týdenním horizontu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow v závěru týdne oslabil o 0,85 % na 16 361,46 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,81 % na 1 863,40 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,75 % na 4 075,56 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb. Největší pokles zaznamenaly technologické tituly, sektor cyklického spotřebního zboží a akcie z finančního sektoru.

Americké akcie (25. dubna 2014)

"Víkend je na dosah, a tak velká část investorů přistupuje k výběru zisků," poznamenal na začátku obchodování Scott Wren, akciový stratég ze společnosti Wells Fargo Advisors. "Napětí kolem situace na východě Ukrajiny i v závěru týdne přetrvává, což pro trhy před dvěma dny volna není dobrým signálem."

"Velká část příjmů amerických firem navíc pochází z evropského kontinentu. Obavy investorů tedy směřují i tím směrem, že by se případná další eskalace napětí mezi Ruskem a Ukrajinou mohla prostřednictvím růstu nervozity evropských spotřebitelů negativně podepsat i na hospodaření amerických firem," poznamenal dále Wren. Navíc se blíží sezónně tradičně málo úspěšné období pro akcie (květen až říjen).

Kvůli pátečnímu výprodeji americké akcie zlevnily také v týdenním horizontu. Od pondělí do pátku index Dow klesl o 0,28 %, širší S&P 500 odepsal 0,08 % a technologický Nasdaq oslabil o 0,49 %. Investoři během celého týdne pozorně sledovali vývoj situace na východě Ukrajiny, kde se prorusky orientovaní separatisté odmítají vzdát kontroly nad vládními budovami, Rusko opakuje "skrytou" podporu těmto silám jako v případě situace na Krymu (ač ji prý považuje za odlišnou), západní mocnosti považují dřívější ženevskou dohodu o spolupráci na mírovém řešení za porušenou ze strany Ruska a chystají další vlnu sankcí.

Ve velmi rychlém tempu pokračovala také výsledková sezóna za první čtvrtletí letošního roku. Investory svými finančními čísly pozitivně překvapily například technologické společnosti Apple a United Technologies, zklamáním pro trhy naopak byly finanční výsledky výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble nebo mobilního operátora AT&T.

Americké akcie (21. až 25. dubna 2014)

Nejdůležitější páteční události na amerických trzích

 • Podle předběžných dat kompozitní index nákupních manažerů ve Spojených státech v dubnu klesl na 54,9 bodu z 55,7 bodu v březnu. Ve službách index klesl na 54,2 bodu z 55,3 bodu, čekal se přitom růst na 55,5 bodu.
 • Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity ve Spojených státech v dubnu vzrostl na 84,1 bodu z březnových 80 bodů. Předběžná data zveřejněná 11. dubna počítala s růstem na 82,6 bodu, analytici čekali, že budou revidována výše na 83 bodů.
 • Finská společnost Nokia dokončila prodej své divize výroby mobilních telefonů americkému Microsoftu. Obě firmy se současně dohodly, že součástí transakce nebudou dvě továrny v Indii a Koreji, oznámila v pátek Nokia. Microsoft se dohodl na převzetí divize Nokie za 5,44 miliardy eur loni v září.
 • Americký průmyslový gigant General Electric prý jedná pouze o koupi divize na výrobu turbín pro elektrárny francouzské firmy Alstom. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje blízké jednání. Ve čtvrtek média informovala, že GE má zájem o převzetí celého Alstomu za 13 miliard dolarů. Generální ředitel Alstomu Patrick Kron v pátek zástupcům odborů potvrdil, že firma jedná o "průmyslové dohodě". Nejmenoval však GE.

Páteční výsledková sezóna

 • Výsledky Colgate-Palmolive v 1Q2014: Zisk na akcii 0,68 USD v souladu s odhady, tržby: 4,33 miliardy USD (odhad: 4,32 miliardy USD).
 • Výsledky Ford v 1Q2014: Zisk na akcii 0,25 USD (odhad: 0,31 USD), tržby 33,9 miliardy USD (odhad: 34,2 miliardy USD).
 • Výsledky Moody's v 1Q2014: Zisk na akcii 1,00 USD (odhad: 0,91 USD), tržby 767,2 milionu USD (odhad: 770,3 milionu USD).
 • Výsledky Burger King v 1Q2014: Zisk na akcii 0,20 USD (odhad: 0,19 USD).
 • Výsledky Whirlpool v 1Q2014: Zisk na akcii 2,02 USD, tržby 4,4 miliardy USD.
 • Výsledky AbbVie v 1Q2014: Zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 4,56 miliardy USD.

Z indexu Dow v pátek oslabila většina titulů. Nejvíce zlevnily cenné papíry provozovatele platebních karet Visa (-5,00 %), výrobce počítačových čipů Intel (-1,83 %) a zábavní společnosti Walt Disney (-1,71 %). Mírně v plusu naopak dokázaly uzavřít cenné papíry řetězce rychlého občerstvení McDonald's (+0,89 %), největšího světového výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,76 %) nebo průmyslového konglomerátu General Electric (+0,53 %).

Akcie internetového obchodu Amazon.com (-9,88 %) se v pátek v reakci na čtvrtletní finanční výsledky, které firma zveřejnila ve čtvrtek po závěru trhů, ponořily hluboko do červených čísel. Společnost za období od ledna do března vykázala zisk 108 milionů dolarů neboli 0,23 USD na akcii (odhad: 0,21 USD na akcii, loni: 0,18 USD na akcii) při tržbách 19,74 miliardy USD (odhad: 19,42 miliardy USD, loni: 16,07 miliardy USD). Ve čtvrtek sice akcie Amazonu v poobchodní fázi zdražovaly o více než dvě procenta, v pátek ale mezi investory převážil prodejní sentiment. Trh nepotěšil zejména výhled na druhé čtvrtletí, ve kterém firma uvedla, že na úrovni provozního zisku očekává ztrátu kvůli výdajům na expanzi. Analytik Doug Anmuth z JPMorgan Chase v reakci na oznámené výsledky a výhled firmy v pátek snížil 12měsíční cílovou cenu pro akcie Amazonu na 350 USD z 365 USD.

O více než tři procenta klesla cena akcií automobilky Ford Motor (-3,31 %), která na trhy v pátek poslala čísla, která nenaplnila očekávání analytiků. Společnost uvedla, že její čistý zisk v prvním čtvrtletí klesl meziročně o 39 % na 989 milionů dolarů (0,24 USD na akcii) z 1,6 miliardy (0,40 USD na akcii). Firma pokles zisku připisuje vyšším výrobním nákladům a špatnému počasí. Bez zahrnutí jednorázových nákladových položek byl zisk 0,25 USD na akcii, analytici očekávali 0,31 USD na akcii. Celosvětové tržby společnosti nicméně mírně stouply na téměř 36 miliard dolarů a prodeje se zvýšily o 6 % na téměř 1,6 milionu vozů. Ve Spojených státech prodeje Fordu klesly o 3 %, v Evropě však stouply o 11 % a v Číně vystřelily o 45 %.

Nevydařenou obchodní seancí si prošly také cenné papíry sociálních sítí, které pokračovaly v prudkém poklesu. Akcie sociální sítě Facebook (-5,19 %) zlevnily o více než pět procent, akcie konkurenční mikroblogovací sociální sítě Twitter (-7,16 %) o více než sedm procent a cenné papíry profesní sociální sítě LinkedIn (-7,82 %) o téměř osm procent. Cenné papíry LinkedInu od začátku letošního roku zlevnily již o více než 26 % a cenné papíry Twitteru dokonce o 35 %, což mezi investory vyvolává otázku, zda nejsme svědky prasknutí "sociální bubliny". Tyto obavy ale zatím úspěšně rozráží cenné papíry sociální sítě Facebook, které od začátku roku naopak o necelých 6 % zdražily.

O více než pět procent v pátek vzrostla cena akcií výrobce palivových článků Ballard Power Systems (+5,17 %). Firma ve čtvrtek večer oznámila, že od technologické společnosti United Technologies koupila některé patenty související s hlavním předmětem její činnosti. Ballard Power Systems uvedla, že za patenty k palivovým článkům zaplatila 5,1 milionu dolarů ve vlastních akciích a 2 miliony dolarů v hotovosti. Akcie konkurenční společnosti Plug Power (-10,65 %), která se zabývá výrobou palivových článků, zlevnily o více než deset procent poté, co firma zveřejnila podmínky sekundárního úpisu svých akcií. Plug Power na trh do konce dubna uvede 22,6 milionu nových akcií při ceně 5,50 USD za kus (páteční závěr: 5,36 USD).

Eurodolar v závěru týdne stagnoval, jen posílil

Dolar se v pátek vůči euru obchodoval ve velmi úzkém pásmu 1,383 až 1,385 EUR/USD, a forexovým obchodníkům tak před víkendem zařídil další volný den. Z makrodat na americké trhy v pátek dorazily pouze předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a sektoru služeb a zpřesněný dubnový index spotřebitelské důvěry. Investoři ale na tyto statistiky prakticky nereagovali.

Zajímavější byl vývoj kurzu japonského jenu. Pokračující napětí mezi západními zeměmi a Ruskem kvůli Ukrajině mezi investory zvyšuje zájem o bezpečnější investice, kterými je například právě jen. Ten v pátek k americkému dolaru během dne posílil z 102,30 USD/JPY až pod 102 USD/JPY.

Světové ceny ropy v pátek klesly. Podle agentury Reuters již investoři současná rizika související s napětím mezi Ukrajinou a Ruskem do cen suroviny promítli, a rozhodli se proto realizovat část zisků.

Cena severomořské ropy Brent v pátek klesla přibližně o 52 centů na 109,74 USD za barel. Částečnou podporou pro surovinu byly zprávy z Libye – tamní ropné přístavy možná zůstanou zavřené déle, než se čekalo, napsala agentura Reuters.

Severoamerická lehká ropa WTI v pátek zlevnila o dolar na 100,77 USD za barel. Zprávy o vývoji poptávky a nabídky na americkém trhu podle analytiků oslovených agenturou Reuters ukazují, že by ceny americké suroviny mohly dále klesat. Zásoby v zemi jsou na rekordních úrovních, těžba roste a ropa se nevyváží.

Cena zlata v závěru týdne vzrostla o 0,75 % na 1 303,20 USD za trojskou unci.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Výsledky Halliburton v 1Q2014: Zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 71 USD).
 • Výsledky Hasbro za 1Q2014: Čistý zisk 0,24 USD na akcii, tržby 679,5 milionu USD.
 • Výsledky Kimberly-Clark v 1Q2014: Čistý zisk vrostl na 1,41 USD na akcii z 1,36 USD na akcii ve stejném období před rokem.
 • Výsledky Bank of New York Mellon v 1Q2014: Zisk na akcii: 0,57 USD (odhad: 0,53 USD), tržby: 3,63 miliardy USD (odhad: 3,73 miliardy USD).
 • Výsledky Travelers v 1Q2014: Zisk na akcii: 2,95 USD (odhad: 2,16 USD), tržby: 6,71 miliardy USD (odhad: 6,60 miliardy USD).
 • Výsledky United Technologies v 1Q2014: Zisk na akcii: 1,32 USD (odhad: 1,27 USD), tržby: 14,75 miliardy USD (odhad: 14,72 miliardy USD)
 • Výsledky Comcast v 1Q2014: Zisk na akcii: 0,68 USD (odhad: 0,64 USD), tržby: 17,4 miliardy USD (odhad: 17,04 miliardy USD).
 • Výsledky Xerox v 1Q2014: Zisk na akcii: 0,27 USD (odhad: 0,24 USD), tržby: 5,12 miliardy USD (odhad: 5,14 miliardy USD).
 • Výsledky Harley Davidson v 1Q2014: Zisk na akcii: 1,210 USD (odhad: 1,082 USD), tržby: 1,571 miliardy USD (odhad: 1,527 miliardy USD).
 • Výsledky Lockheed Martin v 1Q2014: Zisk na akcii: 2,87 USD (odhad: 2,53 USD), tržby: 10,65 miliardy USD (odhad: 10,89 miliardy USD).
 • Výsledky McDonald's v 1Q2014: Zisk na akcii: 1,21 USD (odhad: 1,24 USD), tržby: 6,7 miliardy USD (odhad: 6,72 miliardy USD).
 • Výsledky AT&T v 1Q2014: Upravený zisk na akcii: 0,71 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 32,5 miliardy USD (odhad: 32,43 miliardy USD).
 • Výsledky Amgen v 1Q2014: Upravený zisk na akcii: 1,87 USD (odhad: 1,94 USD), tržby 4,52 miliardy USD (odhad: 4,76 miliardy USD).
 • Výsledky Yum! Brands v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,84 USD), tržby 2,72 miliardy USD (odhad: 2,79 miliardy USD).
 • Výsledky Gilead Sciences v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 1,48 USD (odhad: 1,27 USD), tržby 5 miliard USD (loni: 2,53 miliardy USD).
 • Výsledky Procter & Gamble ve 3Q: Zisk na akcii 0,90 USD (odhad: 1,02 USD), tržby 20,56 miliardy dolarů (odhad: 20,67 miliardy USD).
 • Výsledky Boeing v 1Q: Zisk na akcii 1,76 USD (odhad: 1,54 USD), tržby 20,5 miliardy USD (odhad: 20,195 miliardy USD).
 • Výsledky Dow Chemical v 1Q: Zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 14,46 miliardy USD (odhad: 14,72 miliardy USD).
 • Výsledky General Dynamics v 1Q: Zisk na akcii 1,71 USD (odhad: 1,64 USD), tržby: 7,32 miliardy USD (odhad: 7,2 miliardy USD).
 • Výsledky Biogen v 1Q: Zisk na akcii 2,47 USD (odhad: 2,56 USD), tržby 2,13 miliardy USD (odhad: 2 miliardy USD).
 • Americké letecké společnosti Delta Air Lines stoupl čistý zisk za první tři měsíce roku na 213 milionů dolarů ze sedmi milionů dolarů ve stejném období před rokem. Společnost vydělala více díky tomu, že se jí dařilo obsadit více sedadel v letadlech a měla nižší náklady na pohonné hmoty. Delta přitom kvůli tuhé zimě v lednu a v únoru zrušila přes 17 000 letů, dvojnásobek počtu letů zrušených kvůli počasí před rokem, upozornila agentura AP.
 • Apple vykázal za první tři měsíce roku 2014 zisk na akcii 11,62 USD (odhad: 10,16 USD) a tržby 45,6 miliardy USD (odhad: 43,6 miliardy USD). Firma výrazně překonala odhady díky prodejům iPhonů. Navýší také dividendu, program odkupu akcií a rozštěpí akcie, aby byly dostupnější drobným investorům.
 • Výsledky Time Warner Cable v 1Q2014: Zisk na akcii 1,78 USD (odhad: 1,67 USD).
 • Výsledky Eli Lilly v 1Q2014: Zisk na akcii 0,70 USD v souladu s odhady, tržby 4,68 miliardy USD (odhad: 4,80 miliardy USD).
 • Výsledky Raytheon v 1Q2014: Zisk na akcii 1,87 USD (odhad: 1,77 USD), tržby 5,51 miliardy USD (odhad: 5,50 miliardy USD).
 • Výsledky Altria v 1Q2014: Zisk na akcii 0,57 USD v souladu s odhady, tržby 4,01 miliardy USD (odhad: 4,03 miliardy USD).
 • Výsledky Nasdaq v 1Q2014: Zisk na akcii 0,59 USD, tržby 529 milionů USD.
 • Výsledky Caterpillar v 1Q2014: Zisk na akcii 1,61 USD (odhad: 1,23 USD), tržby 13,2 miliardy USD.
 • Výsledky 3M v 1Q2014: Zisk na akcii 1,79 USD (odhad: 1,80 USD), tržby 7,83 miliardy USD (odhad: 7,96 miliardy USD).
 • Výsledky General Motors v 1Q2014: Zisk na akcii 0,06 USD (odhad: 0,04 USD), tržby 37,4 miliardy USD (odhad: 37,9 miliardy USD).
 • Výsledky Verizon Communications v 1Q2014: Zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,87 USD), tržby 30,82 miliardy USD.
 • Výsledky UPS v 1Q2014: Zisk na akcii 0,98 USD (odhad: 1,08 USD).
 • Výsledky Microsoft v 3QFY2014: Čistý zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 20,4 miliardy USD (odhad: 20,39 miliardy USD).
 • Výsledky Amazon.com v 1Q2014: Zisk na akcii 0,23 USD (odhad: 0,21 USD), tržby 19,74 miliardy USD (odhad: 19,42 miliardy USD).
 • Výsledky Starbucks v 2QFY2014 Zisk na akcii 0,56 USD v souladu s odhady, tržby 3,87 miliardy USD (odhad: 3,96 miliardy USD).
 • Největší světová letecká společnost American Airlines Group vytvořila v prvním čtvrtletí zisk 480 milionů dolarů, což je více, než se čekalo. American Airlines vznikla loni v prosinci fúzí původní společnosti American Airlines a US Airways. Čtvrtletní zisk společnosti je podle agentury AP rekordem za první kvartál, který je pro letecké společnosti obvykle nejslabším obdobím roku. Ještě jako nezávislé společnosti byly American Airlines a US Airways před rokem ve ztrátě 297 milionů dolarů.
 • Americkému vydavatelství The New York Times stoupl celkový příjem v prvním čtvrtletí o skoro tři procenta na 390,4 milionu dolarů. Firmě pomohly lepší příjmy z reklamy, které stouply vůbec poprvé po několika letech. Podle agentury Reuters to je pro společnost, která má za sebou několik čtvrtletních poklesů způsobených tím, jak zadavatelé reklamy dávali přednost utrácení peněz jinde, důležitý milník.

Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch

Mnuchin: Obchodní válka mezi USA a Čínou se odkládá
před hodinou

Mnuchin: Obchodní válka mezi USA a Čínou se odkládá

Spojené státy a Čína se dohodly, že prozatím nenaplní své hrozby ohledně uvalení nových cel na vzájemnou obchodní...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
BBC: Labouristé plánují zavést socialismus bez vykořisťování
18:30

BBC: Labouristé plánují zavést socialismus bez vykořisťování

Britská Labouristická strana v případě volebního vítězství radikálně změní ekonomiku země a vytvoří socialistickou...
Spojené království Politika
Ministr Hüner chystá personální změny ve výboru pro jadernou…
16:26

Ministr Hüner chystá personální změny ve výboru pro jadernou energetiku

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) chystá personální změny ve Stálém výboru pro jadernou...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Zemřel předseda správní rady jihokorejského konglomerátu LG
14:53

Zemřel předseda správní rady jihokorejského konglomerátu LG

Ve věku 73 let zemřel po roční nemoci předseda správní rady jihokorejského konglomerátu LG Group Ku Pon-mu, který se...
Jižní Korea Management
Nová italská vláda může podle Paříže ohrozit stabilitu eurozóny
13:04

Nová italská vláda může podle Paříže ohrozit stabilitu eurozóny

Stabilita eurozóny může být ohrožena, pokud příští italská vláda nesplní závazky v otázce veřejného dluhu,...
Itálie PIIGS Eurozóna
ČR: Objem veřejných stavebních zakázek za první čtyři měsíce roku…
11:16

ČR: Objem veřejných stavebních zakázek za první čtyři měsíce roku vzrostl meziročně o 73 %

Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1 737 zakázek za 64,5 miliardy korun. Jejich hodnota...
Česká republika Stavebnictví Infrastruktura
Řecko se dohodlo s věřiteli ohledně reforem
včera v 21:14

Řecko se dohodlo s věřiteli ohledně reforem

Zástupci Řecka a mezinárodních věřitelů dosáhli technické dohody ohledně reforem požadovaných pro úspěšné dokončení...
Řecko Eurozóna Dluhová krize
USA a Čína se dohodly na snížení amerického obchodního schodku
včera v 20:41

USA a Čína se dohodly na snížení amerického obchodního schodku

Spojené státy a Čína se dohodly na opatřeních zaměřených na výrazné snížení amerického obchodního deficitu. Vyplývá...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Šéf Bundesbanky Weidmann signalizoval, že je připraven řídit ECB
včera v 18:07

Šéf Bundesbanky Weidmann signalizoval, že je připraven řídit ECB

Šéf německé centrální banky Jens Weidmann signalizoval, že je na podzim příštího roku připraven vystřídat Maria...
ECB Centrální banky Evropská ekonomika
Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T
včera v 11:04

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na Twitteru potvrdil, že CITIC Group v dohodnutém termínu...
Čína Česká republika Finanční sektor
USA rozšířily sankce na druhého nejmocnějšího politika Venezuely
včera v 08:33

USA rozšířily sankce na druhého nejmocnějšího politika Venezuely

Spojené státy v pátek uvalily sankce na místopředsedu venezuelské vládní socialistické strany, jenž je považován za...
Spojené státy americké (USA) Latinská Amerika Politika
Americké akcie v pátek převážně klesaly, slabý výkon podaly hlavní…
Americké akcie v pátek převážně klesaly, slabý výkon podaly hlavní…
18. 5. 2018 22:30

Americké akcie v pátek převážně klesaly, slabý výkon podaly hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek převážně oslabovaly. Investoři jsou opatrní kvůli vývoji výnosů dluhopisů vlády Spojených...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fujifilm hodlá žalovat Xerox kvůli odstoupení od dohody o spojení
18. 5. 2018 21:54

Fujifilm hodlá žalovat Xerox kvůli odstoupení od dohody o spojení

Japonská společnost Fujifilm Holdings plánuje zažalovat amerického výrobce kopírek a tiskáren Xerox kvůli jeho...
Japonské akcie Fúze a akvizice Americké akcie
Daimler bude ve Francii vyrábět elektromobily Mercedes-Benz
18. 5. 2018 21:21

Daimler bude ve Francii vyrábět elektromobily Mercedes-Benz

Německý automobilový koncern Daimler investuje 500 milionů eur do výroby malých elektromobilů Mercedes-Benz ve své...
Daimler Auta Francie
Írán vyzval muslimské země k revizi ekonomických vztahů s USA
18. 5. 2018 20:56

Írán vyzval muslimské země k revizi ekonomických vztahů s USA

Íránský prezident Hasan Rúhání v pátek vyzval muslimské země, aby kvůli rozhodnutí Washingtonu přesunout své...
Írán Blízký a Střední východ Mezinárodní obchod
Nábytkářský řetězec IKEA vstupuje na jihoamerický trh
18. 5. 2018 19:48

Nábytkářský řetězec IKEA vstupuje na jihoamerický trh

Největší nábytkářský řetězec na světě IKEA vstupuje na jihoamerický trh. Uzavřel franšízovou dohodu s chilskou...
Bydlení Chile Kolumbie
Apple začal irské vládě splácet rozsáhlý daňový nedoplatek
18. 5. 2018 19:41

Apple začal irské vládě splácet rozsáhlý daňový nedoplatek

Americká technologická společnost Apple začala irské vládě splácet daňový nedoplatek v objemu 13 miliard eur. Irský...
Apple Daně Irsko
Děripaska odstoupil z představenstva své společnosti En+
18. 5. 2018 19:12

Děripaska odstoupil z představenstva své společnosti En+

Ruský miliardář Oleg Děripaska, který se stal jedním z terčů sankcí ze strany Spojených států, odstoupil z...
Rusko Management
Cambridge Analytica podala návrh na likvidaci svých aktivit v USA
18. 5. 2018 18:35

Cambridge Analytica podala návrh na likvidaci svých aktivit v USA

Britská analytická společnost Cambridge Analytica, která se tento měsíc rozhodla ukončit svou činnost kvůli skandálu...
Spojené království Internet Facebook
Porsche celosvětově svolá 60 000 vozů kvůli nelegálnímu softwaru
18. 5. 2018 18:21

Porsche celosvětově svolá 60 000 vozů kvůli nelegálnímu softwaru

Německá automobilka Porsche celosvětově svolá na 60 000 dieselových vozů modelu Cayenne a Macan. Nařídil jí to...
Auta Německo Životní prostředí