ČEZ zvažuje investice v Německu, Polsku a Slovensku

Energetická společnost ČEZ zvažuje budoucí investice v Německu, Polsku a na Slovensku. Na setkání s novináři to ve čtvrtek při příležitosti desetiletého výročí vstupu ČEZ na zahraniční trhy řekl člen představenstva a ředitel divize zahraničí ČEZ Tomáš Pleskač. Zároveň potvrdil zájem investorů o část větrného parku v Rumunsku, do kterého firma investovala zhruba 1,1 miliardy eur. O park se vážně zajímají zahraniční penzijní fondy.
Podle Pleskače ČEZ sleduje všechny potenciální investiční příležitosti v zahraničí, v Polsku jsou to firmy Energo a Enea. "Dovedeme si přestavit i investici do některých obnovitelných zdrojů, ale spíš na západ od České republiky," dodal s tím, že přístup firmy k investicím je nyní ještě konzervativnější než v předchozích letech.
V případě větrného parku Fantanele a Cogealac si Pleskač dovede představit investora, který chce mít jistý výnos z obnovitelných zdrojů a chce eliminovat výstavbová rizika. Firma nyní testuje na trhu zájem o různě veliké podíly ve větrné farmě.
Především v Bulharsku a Rumunsku se ČEZ potýká s problémy kvůli obnovitelným zdrojům. V Bulharsku ČEZ hrozí ztráta licence. Opakoval by se tak albánský scénář, kde pokračuje arbitráž. "Albánci nás v závěru loňského roku požádali, jestli bychom s nimi nehledali kompenzační schéma, kterým bychom se vyhnuli arbitrážnímu řízení," uvedl Pleskač. Doplnil, že tato jednání pokračují paralelně vedle arbitráže. Obě možnosti jsou otevřené.
Strategii zahraniční expanze ČEZ schválil v roce 2004. Zahraniční společnosti ČEZ v posledních pěti letech stabilně vytvářejí osm až 12 % provozního zisku Skupiny. Podíl zahraničních aktiv na celkových aktivech Skupiny ČEZ klesl z 25 % na 17 %. Společnost nejvíce investovala v roce 2009. Kumulovaný provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl v roce 2013 výše 61,3 miliardy korun, čímž pokryl 90 % investic.
Zdroj: ČTK