Americké akcie v úterý zastavily propad, investoři jsou však kvůli krizi na Ukrajině opatrní. Alcoa zahájila výsledkovou sezónu pozitivním překvapením

Americké akciové trhy v úterý přerušily třídenní pokles a uzavřely nad nulou. Technologické akcie po předchozím výprodeji mírně posilovaly, ačkoli investoři jsou kvůli eskalaci konfliktu na Ukrajině spíše opatrní.
Dow v úterý zakončil na nule s mírným ziskem 0,06 %, S&P 500 připsal 0,38 % a technologický Nasdaq 0,81 %.
Nejvíce se v indexu Dow dařilo společnostem Nike, Intel a Caterpillar, přes procento naopak odevzdaly Goldman Sachs, Boeing a Pfizer.
Akcie společností Yahoo!, eBay i Facebook posilovaly o více než dvě procenta poté, co technologický sektor v posledních dnech zažil silnou výprodejovou vlnu, která smazala indexu S&P 500 celý letošní zisk.
Po uzavření burz zahájil neoficiálně výsledkovou sezónu hliníkový gigant Alcoa, který byl loni vyřazen z indexu Dow. Očekával se zisk na akcii na 4 centech a více než 5% pokles tržeb na 5,56 miliardy dolarů. Alcoa však vcelku příjemně překvapila, dosáhla zisku na akcii 9 centů, ačkoli tržby mírně zaostaly za očekáváním a klesly na 5,45 miliardy dolarů. V řádném obchodování Alcoa připsala téměř půl procenta v after-marketu akcie posilují o téměř 3 %.
Podle dat společnosti FactSet více než 90 firem z indexu S&P 500 snížilo predikce svého zisku v uplynulém čtvrtletí. Podle analytiků by slabý první kvartál mohl nepříznivě ovlivnit celoroční výkon firem i celé ekonomiky. "Investoři už svá očekávání snížili, a nebudou to tedy zveřejněná čísla za první kvartál, ale výhled na příští měsíce, co bude pro trhy klíčové," upozornil Chris Gaffney, tržní stratég z EverBank.
Cena akcií společnosti Gigamon se v úterý propadla o 34 % poté, co firma snížila predikci svých tržeb. Cenné papíry těžařské firmy James River Coal odepsaly přes 60 % poté, co společnost v pondělí vyhlásila bankrot a požádala o ochranu před věřiteli. Zároveň firma dále hledá kupce nebo investora.
Naproti tomu akcie First Solar zpevnily o 7 %, a staly se tak v úterý lídrem indexu S&P 500. Analytici ze Citigroup v minulém týdnu označili First Solar za jednu z akcií, které budou profitovat ze zvýšeného zájmu investorů o obnovitelné zdroje.
Cenné papíry Yelp (+1,89 %) pozitivně reagovaly na zvýšení doporučení na "koupit" z "neutral" ze strany analytiků ze SunTrust. Podle Robinsona Humphreyho ze SunTrust nedávný pokles ceny vytvořil pro investory příznivou kupní příležitost. Doporučení zvýšili i analytici z Oppenheimer.
Akcie FireEye zpevnily o téměř 4 % díky zvýšení doporučení od Wedbush na "outperform" z "neutral". Výrobce bezpečnostních platforem na ochranu před kybernetickými útoky zlevnil kvůli výprodeji v technologickém sektoru a podle analytika Sanjita Singha se tak stal dobrou nákupní příležitostí.
Consol Energy posílila o více než tři procenta po uspokojivých hospodářských výsledcích a pozitivnímu výhledu na příští měsíce.
V úterý měli ve Spojených státech hlasovat finanční regulátoři o možnosti financování bank. Předmětem hlasování má být částka, kterou si banky budou moci půjčit na financování svého podnikání. Nová pravidla, která by měla být výrazně přísnější, by měla banky přimět financovat své obchody méně rizikověji, například skrze akcie, spíše než pomocí zadlužování.
CME Group v úterý oznámila, že kvůli technickým potížím pozastavila obchodování skrze elektronický systém Globex. Přerušení provozu mělo podle tiskového prohlášení vliv především na zemědělské kontrakty, nikoli na kontrakty s ropou nebo kovy.
Ceny ropy se kvůli novému napětí na Ukrajině vrátily k růstu
Světové ceny ropy se po pondělním výrazném poklesu v úterý vrátily k růstu. Trhy tak reagují na nejnovější nepokoje na východě Ukrajiny, které upozorňují na napětí mezi Ruskem a Západem. Cenám ropy však ve výraznějším zvýšení bránilo očekávání, že Libye brzy obnoví vývoz této strategické suroviny.
Severomořská ropa Brent v pondělí kolem 21.45 SELČ vykazovala nárůst o 1,78 dolaru na 107,61 USD za barel. Cena americké lehké ropy ve stejnou dobu stoupla o více než dva dolary na 102,53 USD za barel.
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v úterý varoval Moskvu před zásahem na východní Ukrajině. Pro vztah s NATO by to prý mělo vážné důsledky. Rusko je největším světovým producentem ropy a veškeré diplomatické spory mezi Západem a Moskvou znepokojují investory.
V pondělí ceny ropy klesaly kvůli nadějím na postupné odblokování dvou libyjských ropných přístavů, na kterém se v neděli dohodla libyjská vláda s povstalci. Blokáda východolibyjských přístavů trvá osm měsíců a snížila těžbu a vývoz ropy ze země na minimum. "Dohoda má na světové ceny ropy vliv i v úterý a brání jim ve výraznějším růstu," napsala agentura Reuters.
Zlato zdražilo téměř o procento, stříbro přidalo dokonce 1,7 %.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americké podniky v únoru nabízely 4,173 milionu pracovních pozic, nejvíce od ledna 2008. Meziměsíčně vzrostl počet volných pracovních pozic o 2,9 %. Uvedlo to v úterý americké ministerstvo práce. Čísla tak naznačují, že by zaměstnanost v USA mohla v následujících měsících solidně růst.
- Hospodářství Spojených států by letos mělo vzrůst o 2,8 % a v příštím roce by mělo přidat tři procenta. Ve svém novém výhledu vývoje světové ekonomiky to v úterý odhadl Mezinárodní měnový fond. Loni americký HDP vzrostl o 1,9 %.
- Americká automobilka General Motors plánuje investovat 450 milionů USD do posílení výzkumu a zvýšení kapacity výroby elektrických vozů. Informoval o tom list Detroit News s odvoláním na informované zdroje. Investice by měla vytvořit 1 400 nových pracovních míst a měla by směřovat do dvou závodů v Michiganu - do montážního závodu a do závodu na baterie -, upřesnil list. Mluvčí společnosti se odmítl ke zprávě vyjádřit, napsala agentura Reuters.
- Analytik Tobias Levkovich ze Citigroup se domnívá, že trh je mírně podhodnocený. V poznámce klientům minulý týden Citi lehce zvýšila predikci zisků, zároveň však upozornila na to, že v prvním čtvrtletí americké společnosti čelily množství problémů, které budou mít na vývoj ziskovosti negativní vliv.
- Čínské úřady povolily americké společnosti Microsoft převzít od finské firmy Nokia její výrobu mobilních telefonů. Byla tak odstraněna jedna z posledních velkých překážek k dokončení spojení. Oznámila to Nokia v úterním prohlášení. Microsoft se dohodl na převzetí divize Nokie za 5,4 miliardy eur loni v září. Transakci již schválily také Evropská komise a americké ministerstvo spravedlnosti a antimonopolní úřady v dalších zemích. Proces převzetí má být završen tento měsíc.
- Porota amerického soudu nařídila zaplatit dvěma velkým farmaceutickým společnostem Takeda a Eli Lilly pokutu v celkové výši devět miliard dolarů kvůli údajnému riziku rakoviny u přípravku pro léčbu cukrovky. Takeda, která je největším japonským výrobcem léčiv, v úterý uvedla, že bude proti verdiktu bojovat.
- Investoři v prvním čtvrtletí napumpovali do katastrofických (pojistných) dluhopisů 1,2 miliardy dolarů. Property Claim Services ve své čtvrtletní zprávě uvedla, že zaznamenala meziroční nárůst o 37 %, což z prvního kvartálu letošního roku dělá třetí nejobjemnější čtvrtletí v historii vydávání katastrofických dluhopisů. Investoři do katastrofických dluhopisů získávají úroky výměnou za nákup dluhopisů sponzorovaných pojišťovnami, které jsou navázané na specifické události, například hurikány na východním pobřeží Spojených států nebo zemětřesení v Kalifornii.
- Americká banka Citigroup zaplatí 1,2 miliardy dolarů za urovnání sporu kvůli nekvalitním hypotečním cenným papírům. Dohoda s 18 institucionálními investory podle ní řeší podstatný problém, který zbyl z finanční krize. Třetí největší banka v USA zároveň oznámila, že kvůli tomuto urovnání a souvisejícím nákladům v prvním čtvrtletí odepíše zhruba 100 milionů dolarů. Spor souvisí s cennými papíry krytými hypotékami z let 2005 až 2007. Dluhopisy po pádu amerického hypotečního trhu ztratily většinu původní hodnoty, což investorům způsobilo značné ztráty.
- Spojené státy varovaly Peking před snahami o manipulaci s kurzem čínského jüanu. O možnosti zapojení Číny do měnových válek se stále častěji hovoří v souvislosti s nedávným výrazným oslabením jüanu v páru s americkým dolarem. "Pokud je současné posilování jüanu spojeno se změnou postoje Číny v oblasti monetární politiky, pak je to pro světové finanční trhy jednoznačně znepokojující zpráva," řekl podle listu Financial Times nejmenovaný vysoký představitel amerického ministerstva financí.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch