Americké akcie ve čtvrtek při velmi nízké aktivitě investorů pokračovaly v sestupu z historických maxim
|

Americké akcie ve čtvrtek při velmi nízké aktivitě investorů pokračovaly v sestupu z historických maxim

Americké akcie se v úvodu čtvrtečního obchodování pohybovaly mírně v mínusu a během první poloviny obchodování své ztráty dále prohlubovaly. Indexy Dow a S&P 500 tak pokračovaly v poklesu ze svých historických maxim, na která vystoupily během úterý. Pro investory byly velkým zklamáním zejména hospodářské výsledky maloobchodního řetězce Wal-Mart, které na úrovni zisku i tržeb zaostaly za odhady trhu. V druhé polovině obchodování se pokles trhů zastavil a akcie začaly mírně posilovat, z červených čísel se již ale dostat nedokázaly.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 1,01 % na 16 446,81 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,94 % na 1 870,85 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,76 % na 4 069,29 bodu. Ztráty zasáhly všechny hlavní sektory, nejvíce zlevnily tituly ze sektoru základních materiálů, akcie z odvětví financí a emise ze sektoru cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (15. května 2014)

"Objem obchodování byl ve čtvrtek extrémně nízký," uvedl Art Cashin z UBS Financial Services. "Rád bych řekl, že trend trhu dokáže diktovat pouze velký zájem investorů, ale dobře vím, že to není vždy pravda. Někdy se zkrátka loď může začít potápět i na klidném moři."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Wal-Mart v 1Q2014: Zisk na akcii 1,10 USD (odhad: 1,15 USD), tržby 114,96 miliardy USD (odhad: 116,28 miliardy USD).
  • Výsledky Kohl's v 1Q2014: Zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 4,07 miliardy USD (odhad: 4,23 miliardy USD).
  • Výsledky J.C. Penney v 1Q2014: Ztráta na akcii 1,15 USD (odhad: ztráta 1,25 USD), tržby 2,8 miliardy USD (odhad: 2,71 miliardy USD).
  • Výsledky Applied Materials v 2QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,19 USD (odhad: 0,18 USD), tržby 1,99 miliardy USD (odhad: 1,98 miliardy USD).
  • Výsledky Nordstrom v 1Q2014: Zisk na akcii 0,72 USD (odhad společnosti: 0,60 až 0,70 USD), tržby 2,93 miliardy USD.

Z indexu Dow ve čtvrtek zlevnila drtivá většina titulů. Nejvíce klesla cena akcií maloobchodního řetězce Wal-Mart (-2,43 %), banky Goldman Sachs (-1,76 %) a softwarové společnosti Microsoft (-1,59 %). V zelených číslech uzavřely pouze cenné papíry technologické společnosti Cisco Systems (+6,01 %) a mobilního operátora AT&T (+0,36 %).

Akcie technologické společnosti Cisco Systems (+6,01 %) posílily o více než šest procent poté, co firma již ve středu po závěru trhů oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla upraveného zisku 0,51 USD na akcii při tržbách 11,5 miliardy dolarů. Podnik svými kvartálními výsledky na obou úrovních překonal odhady analytiků, které počítaly s upraveným ziskem 0,48 USD na akcii a tržbami 11,36 miliardy USD. Firma investory pozitivně překvapila i výhledem na aktuální čtvrtletí. Cisco očekává, že zisk v druhém kvartále meziročně klesne jen o 1 až 3 %, zatímco trh předpokládal meziroční pokles zisku o šest procent.

Dařilo se i cenným papírům výrobce palivových článků Plug Power (+5,50 %). Analytici ze společnosti Cowen ve čtvrtek uvedli, že je firma ve velmi dobré kondici, v důsledku čehož na její akcie zvýšili své investiční doporučení na "outperform" z "market perform", avšak snížili 12měsíční cílovou cenu na 6 ze 7,50 USD. "Naše nedávná návštěva společnosti potvrdila vysokou výrobní aktivitu. Dobrá hotovostní pozice navíc svědčí o tom, že by firma v brzké době mohla expandovat na čínský trh nebo začít vyvíjet nové produkty," uvedli analytici. Snížení cílové ceny vysvětlili očekáváním růstu nákladů.

Navzdory absenci kurzotvorných zpráv se dařilo cenným papírům telekomunikační společnosti Windstream Holdings (+2,25 %), které ve čtvrtek zdražily třetím dnem v řadě a od začátku letošního roku posílily již o 19,8 %.

Do červených čísel naopak spadly akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (-2,43 %), který před začátkem obchodování zveřejnil slabší než očekávané kvartální finanční výsledky. "Podobně jako u jiných maloobchodníků v USA neobvykle chladné a ničivé počasí nepříznivě zasáhlo tržby a provozní náklady zvýšilo více, než se čekalo," uvedl generální ředitel Doug McMillon.

V reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky oslabily i akcie diskontního řetězce Kohl's (-3,37 %). "V prvním čtvrtletí letošního roku se nám sice nepodařilo naplnit svá očekávání, pozitivně ale vnímáme to, že naše tržby v průběhu kvartálu směrem k jeho konci stabilně rostly," uvedl v komentáři k výsledkům šéf řetězce Kevin Mansell.

Dále zlevnily například akcie předního výrobce počítačových paměťových čipů DRAM Micron Technology (-3,72 %). Akcie tak reagovaly na středeční zprávu serveru DRAMexchange, podle které v prvním čtvrtletí letošního roku podíl firmy na trhu s paměťovými čipy DRAM klesl na 28 %, v důsledku čehož podnik v žebříčku největších světových dodavatelů těchto pamětí sestoupil na třetí příčku za konkurenční korejskou firmu SK Hynix.

Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti J.C. Penney, Nordstrom a Applied Materials.

Maloobchodní řetězec J.C. Penney (v řádném obchodování -2,79 %) za první čtvrtletí vykázal ztrátu 352 milionů USD (loni: 348 milionů USD) při růstu tržeb na 2,8 miliardy USD z 2,64 miliardy USD ve stejném období v minulém roce. Ztráta na akcii meziročně klesla na 1,15 USD z 1,58 USD. Odhady očekávaly ztrátu 1,25 USD na akcii a tržby 2,71 miliardy USD. Akcie J.C. Penney v after-marketu v reakci na výsledky vyskočily prudce vzhůru a zdražovaly až o 25 %.

Výrobce čipů Applied Materials (v řádném obchodování -1,37 %) v období od ledna do března hospodařil se ziskem 183 milionů USD neboli 0,15 USD na akcii (loni: 0,41 USD na akcii) při tržbách 1,99 miliardy USD (loni: 1,65 miliardy USD). Po očištění výsledků firma vykázala upravený zisk na akcii 0,19 USD. Odhady počítaly s upraveným ziskem 0,18 USD na akcii při tržbách 1,98 miliardy USD. Pro aktuální čtvrtletí společnost očekává růst tržeb na 2,05 až 2,19 miliardy USD a růst upraveného zisku na akcii na 0,20 až 0,24 USD (odhad trhu: zisk 0,24 USD na akcii a tržby 2,2 miliardy USD). Akcie Applied Materials v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o více než tři procenta.

Maloobchodní řetězec s luxusním zbožím Nordstrom (v řádném obchodování -0,63 %) vykázal za první čtvrtletí letošního roku zisk 140 milionů USD neboli 0,72 USD na akcii (loni: 0,73 USD na akcii). Tržby společnosti meziročně vzrostly o 6,6 % na 2,93 miliardy USD. Firma odhadovala, že dosáhne zisku 0,60 až 0,70 USD na akcii při meziročním růstu tržeb o 3,5 až 5,5 %. Akcie Nordstrom v after-marketu posilovaly o více než deset procent.

Dolar podpořila evropská, ale podkopala americká makrodata

Dolar ve čtvrtek v páru k euru v úvodu obchodování stagnoval kolem 1,372 EUR/USD. Poté sice americká měna po slabších údajích o vývoji HDP eurozóny, které mezi investory znovu vyvolaly spekulace, že by ECB již na svém červnovém zasedání mohla oznámit nová opatření na podporu evropského hospodářství, posílila až k 1,365 EUR/USD, nakonec ale dolar pod tlakem špatné zprávy z amerického průmyslu většinu zisků odevzdal a kolem desáté hodiny se obchodoval za 1,371 EUR/USD.

Rychlý odhad statistického úřadu Eurostat ukázal, že ekonomika eurozóny v letošním prvním čtvrtletí stoupla jen o 0,2 %, což je stejné tempo, jakým expandovala v loňském čtvrtém kvartálu, a výrazně pomalejší, než čekali analytici. Představitel ECB Yves Mersch mezitím prohlásil, že ECB má ve svém arzenálu mimo jiné i zápornou sazbu na bankovní vklady a další opatření.

"Investoři se u eura připravují na červnový krok ECB. Jsou zde náznaky, že je ECB připravena jednat," řekl agentuře Reuters analytik Mark McCormick ze společnosti Crédit Agricole Corporate & Investment Bank v New Yorku.

K japonskému jenu dolar po úvodní stagnaci kolem 101,85 USD/JPY během dne oslabil až pod 101,40 USD/JPY a krátce po uzavření amerických burz se obchodoval za 101,58 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek stabilizovaly poblíž úrovní, na které se dostaly v minulých dnech. Trh nadále podporuje ukrajinská krize a známky rostoucího napětí kolem dodávek. Neochota prozatímních ukrajinských vůdců jednat s východoukrajinskými povstalci o větší autonomii oblasti vyvolává pochybnosti o účinnosti kroků, které mají zmírnit krizi v zemi, řekli analytici agentuře Reuters. Příští týden se mají setkat zástupci Ruska a Evropské unie k jednáním o cenách a dodávkách plynu pro Ukrajinu.

Cena severomořské ropy Brent klesla jen o 17 centů na 109,05 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o 72 centů na 101,10 USD za barel.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve čtvrteční měsíční zprávě uvedla, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) bude muset v druhé polovině letošního roku výrazně zvýšit těžbu. Jen tak podle ní bude schopna uspokojit rostoucí světovou poptávku.

Cena zlata ve čtvrtek klesla o více než deset dolarů na 1 295,55 USD za trojskou unci. Pokračoval pokles výnosů amerických státních dluhopisů.

Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch

Británie kvůli pandemii čeká největší rozpočtový deficit od války
před 26 minutami

Británie kvůli pandemii čeká největší rozpočtový deficit od války

Britská vláda si v letošním fiskálním roce kvůli koronavirové krizi půjčí až 394 miliard liber, což odpovídá zhruba...
Spojené království Rozpočet Koronavirus
EK schválila smlouvu s Modernou, EU získá až 160 milionů dávek
před 31 minutami

EK schválila smlouvu s Modernou, EU získá až 160 milionů dávek

Evropská komise ve středu schválila smlouvu na nákup vakcíny proti covidu-19 od americké farmaceutické společností...
Evropská unie Koronavirus Farmacie
Zdravotní divize JD.com chce z prodeje akcií až 3,5 miliardy USD
před 37 minutami

Zdravotní divize JD.com chce z prodeje akcií až 3,5 miliardy USD

Společnost JD Health International, což je zdravotní divize čínské dvojky internetového obchodu JD.com, chce z...
Zdravotnictví a zdravotní péče Primární úpis akcií (IPO) Asijské akcie
MF prodalo dluhopisy za devět miliard korun, zájem byl opět větší
před hodinou

MF prodalo dluhopisy za devět miliard korun, zájem byl opět větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za devět miliard korun. Vyplývá to z údajů...
České státní dluhopisy
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA opět vzrostl
před hodinou

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA opět vzrostl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 21. listopadu nově 778 tisíc lidí. Oznámilo to ve středu...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost Pracovní trh
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v říjnu opět rostly nad…
před hodinou

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v říjnu opět rostly nad očekávání

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v říjnu rychlejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
Zpřesněná zpráva potvrdila růst americké ekonomiky ve třetím…
Zpřesněná zpráva potvrdila růst americké ekonomiky ve třetím…
před hodinou

Zpřesněná zpráva potvrdila růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí o 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle zpřesněných údajů vykázala rekordní vzestup. Hrubý domácí produkt...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
FT: Francie žádá po technologických firmách z USA digitální daň
13:20

FT: Francie žádá po technologických firmách z USA digitální daň

Francouzský daňový úřad už začal po amerických technologických firmách vyžadovat miliony eur v rámci nové daně z...
Francie Spojené státy americké (USA) Technologie
Von der Leyenová: Ať spory o spojení vlády práva s penězi řeší soud
12:06

Von der Leyenová: Ať spory o spojení vlády práva s penězi řeší soud

Maďarsko a Polsko by měly přestat blokovat schválení sedmiletého rozpočtu a fondu krizové pomoci ekonomikám a...
Evropská unie Polsko Maďarsko
Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend…
Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend…
12:05

Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend, zní z ECB

Člen rady guvernérů Evropské centrální banky Yves Mersch v úterý v rozhovoru pro Financial Times řekl, že banky v...
Evropské banky Evropské akcie Dividendy
Reuters: Akcionáři Metra jednají o návrhu na nového šéfa
11:14

Reuters: Akcionáři Metra jednají o návrhu na nového šéfa

Hlavní akcionáři německé obchodní společnosti Metro jednají o společném návrhu na budoucí obsazení funkce předsedy...
Evropské akcie Management
ECB varuje: Úvěrování je ohroženo, zisky evropských bank v příštím…
ECB varuje: Úvěrování je ohroženo, zisky evropských bank v příštím…
10:45

ECB varuje: Úvěrování je ohroženo, zisky evropských bank v příštím roce zůstanou slabé

Zisky evropských finančních domů zůstanou v příštím roce slabé. Pokud by přitom banky byly slabou ziskovostí stižené...
Evropské banky Banky Finanční sektor
USA kvůli podhodnocení jüanu zavedou cla na vázací drátky z Číny
10:38

USA kvůli podhodnocení jüanu zavedou cla na vázací drátky z Číny

Spojené státy zavedou clo na čínské vázací drátky, které se používají například k uzavření sáčků s pečivem či ke...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
10:30

Asijské akcie se ve středu na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v polovině týdne skončilo smíšeně. Akcie čínského výrobce mobilních...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK
10:02

Koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK. Naposledy byla takto silná koncem září 2018. Mezi...
Česká koruna USD/CZK Forex (FX)
Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu
08:44

Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu

Budoucnost letadel Boeing 737 MAX, která získala povolení vrátit se po určitých úpravách do provozu, je nyní v rukou...
Boeing Doprava Spojené státy americké (USA)