Americké akcie ve čtvrtek při velmi nízké aktivitě investorů pokračovaly v sestupu z historických maxim
|

Americké akcie ve čtvrtek při velmi nízké aktivitě investorů pokračovaly v sestupu z historických maxim

Americké akcie se v úvodu čtvrtečního obchodování pohybovaly mírně v mínusu a během první poloviny obchodování své ztráty dále prohlubovaly. Indexy Dow a S&P 500 tak pokračovaly v poklesu ze svých historických maxim, na která vystoupily během úterý. Pro investory byly velkým zklamáním zejména hospodářské výsledky maloobchodního řetězce Wal-Mart, které na úrovni zisku i tržeb zaostaly za odhady trhu. V druhé polovině obchodování se pokles trhů zastavil a akcie začaly mírně posilovat, z červených čísel se již ale dostat nedokázaly.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 1,01 % na 16 446,81 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,94 % na 1 870,85 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,76 % na 4 069,29 bodu. Ztráty zasáhly všechny hlavní sektory, nejvíce zlevnily tituly ze sektoru základních materiálů, akcie z odvětví financí a emise ze sektoru cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (15. května 2014)

"Objem obchodování byl ve čtvrtek extrémně nízký," uvedl Art Cashin z UBS Financial Services. "Rád bych řekl, že trend trhu dokáže diktovat pouze velký zájem investorů, ale dobře vím, že to není vždy pravda. Někdy se zkrátka loď může začít potápět i na klidném moři."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Wal-Mart v 1Q2014: Zisk na akcii 1,10 USD (odhad: 1,15 USD), tržby 114,96 miliardy USD (odhad: 116,28 miliardy USD).
  • Výsledky Kohl's v 1Q2014: Zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 4,07 miliardy USD (odhad: 4,23 miliardy USD).
  • Výsledky J.C. Penney v 1Q2014: Ztráta na akcii 1,15 USD (odhad: ztráta 1,25 USD), tržby 2,8 miliardy USD (odhad: 2,71 miliardy USD).
  • Výsledky Applied Materials v 2QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,19 USD (odhad: 0,18 USD), tržby 1,99 miliardy USD (odhad: 1,98 miliardy USD).
  • Výsledky Nordstrom v 1Q2014: Zisk na akcii 0,72 USD (odhad společnosti: 0,60 až 0,70 USD), tržby 2,93 miliardy USD.

Z indexu Dow ve čtvrtek zlevnila drtivá většina titulů. Nejvíce klesla cena akcií maloobchodního řetězce Wal-Mart (-2,43 %), banky Goldman Sachs (-1,76 %) a softwarové společnosti Microsoft (-1,59 %). V zelených číslech uzavřely pouze cenné papíry technologické společnosti Cisco Systems (+6,01 %) a mobilního operátora AT&T (+0,36 %).

Akcie technologické společnosti Cisco Systems (+6,01 %) posílily o více než šest procent poté, co firma již ve středu po závěru trhů oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla upraveného zisku 0,51 USD na akcii při tržbách 11,5 miliardy dolarů. Podnik svými kvartálními výsledky na obou úrovních překonal odhady analytiků, které počítaly s upraveným ziskem 0,48 USD na akcii a tržbami 11,36 miliardy USD. Firma investory pozitivně překvapila i výhledem na aktuální čtvrtletí. Cisco očekává, že zisk v druhém kvartále meziročně klesne jen o 1 až 3 %, zatímco trh předpokládal meziroční pokles zisku o šest procent.

Dařilo se i cenným papírům výrobce palivových článků Plug Power (+5,50 %). Analytici ze společnosti Cowen ve čtvrtek uvedli, že je firma ve velmi dobré kondici, v důsledku čehož na její akcie zvýšili své investiční doporučení na "outperform" z "market perform", avšak snížili 12měsíční cílovou cenu na 6 ze 7,50 USD. "Naše nedávná návštěva společnosti potvrdila vysokou výrobní aktivitu. Dobrá hotovostní pozice navíc svědčí o tom, že by firma v brzké době mohla expandovat na čínský trh nebo začít vyvíjet nové produkty," uvedli analytici. Snížení cílové ceny vysvětlili očekáváním růstu nákladů.

Navzdory absenci kurzotvorných zpráv se dařilo cenným papírům telekomunikační společnosti Windstream Holdings (+2,25 %), které ve čtvrtek zdražily třetím dnem v řadě a od začátku letošního roku posílily již o 19,8 %.

Do červených čísel naopak spadly akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (-2,43 %), který před začátkem obchodování zveřejnil slabší než očekávané kvartální finanční výsledky. "Podobně jako u jiných maloobchodníků v USA neobvykle chladné a ničivé počasí nepříznivě zasáhlo tržby a provozní náklady zvýšilo více, než se čekalo," uvedl generální ředitel Doug McMillon.

V reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky oslabily i akcie diskontního řetězce Kohl's (-3,37 %). "V prvním čtvrtletí letošního roku se nám sice nepodařilo naplnit svá očekávání, pozitivně ale vnímáme to, že naše tržby v průběhu kvartálu směrem k jeho konci stabilně rostly," uvedl v komentáři k výsledkům šéf řetězce Kevin Mansell.

Dále zlevnily například akcie předního výrobce počítačových paměťových čipů DRAM Micron Technology (-3,72 %). Akcie tak reagovaly na středeční zprávu serveru DRAMexchange, podle které v prvním čtvrtletí letošního roku podíl firmy na trhu s paměťovými čipy DRAM klesl na 28 %, v důsledku čehož podnik v žebříčku největších světových dodavatelů těchto pamětí sestoupil na třetí příčku za konkurenční korejskou firmu SK Hynix.

Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti J.C. Penney, Nordstrom a Applied Materials.

Maloobchodní řetězec J.C. Penney (v řádném obchodování -2,79 %) za první čtvrtletí vykázal ztrátu 352 milionů USD (loni: 348 milionů USD) při růstu tržeb na 2,8 miliardy USD z 2,64 miliardy USD ve stejném období v minulém roce. Ztráta na akcii meziročně klesla na 1,15 USD z 1,58 USD. Odhady očekávaly ztrátu 1,25 USD na akcii a tržby 2,71 miliardy USD. Akcie J.C. Penney v after-marketu v reakci na výsledky vyskočily prudce vzhůru a zdražovaly až o 25 %.

Výrobce čipů Applied Materials (v řádném obchodování -1,37 %) v období od ledna do března hospodařil se ziskem 183 milionů USD neboli 0,15 USD na akcii (loni: 0,41 USD na akcii) při tržbách 1,99 miliardy USD (loni: 1,65 miliardy USD). Po očištění výsledků firma vykázala upravený zisk na akcii 0,19 USD. Odhady počítaly s upraveným ziskem 0,18 USD na akcii při tržbách 1,98 miliardy USD. Pro aktuální čtvrtletí společnost očekává růst tržeb na 2,05 až 2,19 miliardy USD a růst upraveného zisku na akcii na 0,20 až 0,24 USD (odhad trhu: zisk 0,24 USD na akcii a tržby 2,2 miliardy USD). Akcie Applied Materials v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o více než tři procenta.

Maloobchodní řetězec s luxusním zbožím Nordstrom (v řádném obchodování -0,63 %) vykázal za první čtvrtletí letošního roku zisk 140 milionů USD neboli 0,72 USD na akcii (loni: 0,73 USD na akcii). Tržby společnosti meziročně vzrostly o 6,6 % na 2,93 miliardy USD. Firma odhadovala, že dosáhne zisku 0,60 až 0,70 USD na akcii při meziročním růstu tržeb o 3,5 až 5,5 %. Akcie Nordstrom v after-marketu posilovaly o více než deset procent.

Dolar podpořila evropská, ale podkopala americká makrodata

Dolar ve čtvrtek v páru k euru v úvodu obchodování stagnoval kolem 1,372 EUR/USD. Poté sice americká měna po slabších údajích o vývoji HDP eurozóny, které mezi investory znovu vyvolaly spekulace, že by ECB již na svém červnovém zasedání mohla oznámit nová opatření na podporu evropského hospodářství, posílila až k 1,365 EUR/USD, nakonec ale dolar pod tlakem špatné zprávy z amerického průmyslu většinu zisků odevzdal a kolem desáté hodiny se obchodoval za 1,371 EUR/USD.

Rychlý odhad statistického úřadu Eurostat ukázal, že ekonomika eurozóny v letošním prvním čtvrtletí stoupla jen o 0,2 %, což je stejné tempo, jakým expandovala v loňském čtvrtém kvartálu, a výrazně pomalejší, než čekali analytici. Představitel ECB Yves Mersch mezitím prohlásil, že ECB má ve svém arzenálu mimo jiné i zápornou sazbu na bankovní vklady a další opatření.

"Investoři se u eura připravují na červnový krok ECB. Jsou zde náznaky, že je ECB připravena jednat," řekl agentuře Reuters analytik Mark McCormick ze společnosti Crédit Agricole Corporate & Investment Bank v New Yorku.

K japonskému jenu dolar po úvodní stagnaci kolem 101,85 USD/JPY během dne oslabil až pod 101,40 USD/JPY a krátce po uzavření amerických burz se obchodoval za 101,58 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek stabilizovaly poblíž úrovní, na které se dostaly v minulých dnech. Trh nadále podporuje ukrajinská krize a známky rostoucího napětí kolem dodávek. Neochota prozatímních ukrajinských vůdců jednat s východoukrajinskými povstalci o větší autonomii oblasti vyvolává pochybnosti o účinnosti kroků, které mají zmírnit krizi v zemi, řekli analytici agentuře Reuters. Příští týden se mají setkat zástupci Ruska a Evropské unie k jednáním o cenách a dodávkách plynu pro Ukrajinu.

Cena severomořské ropy Brent klesla jen o 17 centů na 109,05 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o 72 centů na 101,10 USD za barel.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve čtvrteční měsíční zprávě uvedla, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) bude muset v druhé polovině letošního roku výrazně zvýšit těžbu. Jen tak podle ní bude schopna uspokojit rostoucí světovou poptávku.

Cena zlata ve čtvrtek klesla o více než deset dolarů na 1 295,55 USD za trojskou unci. Pokračoval pokles výnosů amerických státních dluhopisů.

Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch

TI: Slepý svěřenský fond není řešením Babišova střetu zájmů
před 28 minutami

TI: Slepý svěřenský fond není řešením Babišova střetu zájmů

Převedení Agrofertu do slepého svěřenského fondu není pro premiéra Andreje Babiše řešením, jak se při čerpání dotací...
Česká republika Politika
Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se zvýšila
Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se zvýšila
před hodinou

Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se zvýšila

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v prosinci druhý měsíc za sebou zvýšila a dostala se na nejlepší úroveň za...
Eurozóna Evropská ekonomika
Lufthansa dokončila prodej evropské části své cateringové divize
Lufthansa dokončila prodej evropské části své cateringové divize
před hodinou

Lufthansa dokončila prodej evropské části své cateringové divize

Německá letecká společnost Lufthansa dokončila prodej evropské části své cateringové divize LSG Group, včetně...
Deutsche Lufthansa Německo Evropské akcie
Celkový majetek státu v roce 2018 stoupl na 5,5 bilionu Kč
před hodinou

Celkový majetek státu v roce 2018 stoupl na 5,5 bilionu Kč

Celkový majetek České republiky ke konci roku 2018 činil 5,5 bilionu korun, meziročně tak stoupl o 4,8 procenta. Na...
Česká republika
Francouzská farmaceutická firma Sanofi kupuje americký Synthorx
12:58

Francouzská farmaceutická firma Sanofi kupuje americký Synthorx

Francouzská farmaceutická skupina Sanofi se dohodla na převzetí americké biotechnologické společnosti Synthorx, za...
Fúze a akvizice Sanofi Farmacie
Letos do konce září se v ČR začalo stavět o 87 procent bytů více
12:05

Letos do konce září se v ČR začalo stavět o 87 procent bytů více

Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce října stavbu 10 798 bytů v bytových domech, meziročně o 87 procent...
Česká republika Realitní trh Nemovitosti
Stavebnictví podle analytiků kleslo kvůli vysoké srovnávací základně
11:45

Stavebnictví podle analytiků kleslo kvůli vysoké srovnávací základně

Říjnový meziroční pokles stavebnictví o 1,7 procenta byl způsoben hlavně vysokou srovnávací základnou z loňského roku...
Česká republika Stavebnictví Česká ekonomika
Nezaměstnanost podle analytiků dosáhla dna, dále již poroste
11:23

Nezaměstnanost podle analytiků dosáhla dna, dále již poroste

Pondělní údaje o nezaměstnanosti ukazují, že na trhu práce postupně dochází k obratu. Trh práce tak podle analytiků...
Česká republika Česká ekonomika Nezaměstnanost
Analytici: Na český průmysl dolehl nepříznivý vývoj v zahraničí
11:04

Analytici: Na český průmysl dolehl nepříznivý vývoj v zahraničí

Na český průmysl dolehl nepříznivý vývoj v zahraničí, zejména v automobilovém průmyslu, shodli se analytici oslovení...
Česká republika Česká ekonomika Průmysl
Devizové rezervy ČNB v listopadu stouply na 133,1 miliardy eur
10:48

Devizové rezervy ČNB v listopadu stouply na 133,1 miliardy eur

Devizové rezervy České národní banky v listopadu stouply od října o více než miliardu eur na 133,1 miliardy eur....
ČNB Centrální banky
Asijské akcie v úvodu týdne zdražily, pozornost poutala čínská…
Asijské akcie v úvodu týdne zdražily, pozornost poutala čínská…
10:30

Asijské akcie v úvodu týdne zdražily, pozornost poutala čínská makrodata

Asijské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili na zveřejnění ...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: ČR nemá účinné daně ke splnění cílů v ochraně klimatu
10:04

NKÚ: ČR nemá účinné daně ke splnění cílů v ochraně klimatu

Česko nemá účinná daňová opatření, která by pomohla splnit cíle v ochraně klimatu, pokud jde o snížení emisí u...
Česká republika Ekologie a životní prostředí Daně
Stavebnictví v říjnu meziročně kleslo o 1,7 %
Stavebnictví v říjnu meziročně kleslo o 1,7 %
09:47

Stavebnictví v říjnu meziročně kleslo o 1,7 %

Stavebnictví v ČR v říjnu meziročně kleslo o 1,7 procenta po zářijovém revidovaném růstu o 2,4 procenta. Pokles...
Česká republika Česká ekonomika Stavebnictví
Český průmysl po zářijovém růstu klesl v říjnu o tři procenta
Český průmysl po zářijovém růstu klesl v říjnu o tři procenta
09:38

Český průmysl po zářijovém růstu klesl v říjnu o tři procenta

Průmyslová výroba v Česku v říjnu meziročně klesla o tři procenta po zářijovém revidovaném růstu o 4,6 procenta. K...
Česká republika Česká ekonomika Průmysl
Zahraniční obchod ČR se v říjnu přehoupl do přebytku 7,2 miliardy Kč
Zahraniční obchod ČR se v říjnu přehoupl do přebytku 7,2 miliardy Kč
09:30

Zahraniční obchod ČR se v říjnu přehoupl do přebytku 7,2 miliardy Kč

Zahraniční obchod Česka v říjnu vykázal přebytek 7,2 miliardy korun, zatímco před rokem byl 645 milionů ve schodku....
Česká republika Česká ekonomika Mezinárodní obchod
Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala na 2,6 procenta
Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala na 2,6 procenta
09:10

Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala na 2,6 procenta

Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala na říjnových 2,6 procenta. Počet lidí bez práce od října stoupl o 771 na...
Česká republika Nezaměstnanost Pracovní trh
Německá obchodní bilance skončila v říjnu s přebytkem 20,6 miliardy…
09:00

Německá obchodní bilance skončila v říjnu s přebytkem 20,6 miliardy EUR

Podle sezónně očištěných dat v říjnu skončila bilance zahraničního obchodu Německa s přebytkem 20,6 miliardy EUR ...
Německo Mezinárodní obchod
Co musíte ráno vědět (9. prosince)
Co musíte ráno vědět (9. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (9. prosince)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, proč by Čína mohla mít opět o něco větší zájem dohodnout se s USA na...
Musíte vědět