Americké akcie ve čtvrtek při velmi nízké aktivitě investorů pokračovaly v sestupu z historických maxim
|

Americké akcie ve čtvrtek při velmi nízké aktivitě investorů pokračovaly v sestupu z historických maxim

Americké akcie se v úvodu čtvrtečního obchodování pohybovaly mírně v mínusu a během první poloviny obchodování své ztráty dále prohlubovaly. Indexy Dow a S&P 500 tak pokračovaly v poklesu ze svých historických maxim, na která vystoupily během úterý. Pro investory byly velkým zklamáním zejména hospodářské výsledky maloobchodního řetězce Wal-Mart, které na úrovni zisku i tržeb zaostaly za odhady trhu. V druhé polovině obchodování se pokles trhů zastavil a akcie začaly mírně posilovat, z červených čísel se již ale dostat nedokázaly.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 1,01 % na 16 446,81 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,94 % na 1 870,85 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,76 % na 4 069,29 bodu. Ztráty zasáhly všechny hlavní sektory, nejvíce zlevnily tituly ze sektoru základních materiálů, akcie z odvětví financí a emise ze sektoru cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (15. května 2014)

"Objem obchodování byl ve čtvrtek extrémně nízký," uvedl Art Cashin z UBS Financial Services. "Rád bych řekl, že trend trhu dokáže diktovat pouze velký zájem investorů, ale dobře vím, že to není vždy pravda. Někdy se zkrátka loď může začít potápět i na klidném moři."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Wal-Mart v 1Q2014: Zisk na akcii 1,10 USD (odhad: 1,15 USD), tržby 114,96 miliardy USD (odhad: 116,28 miliardy USD).
  • Výsledky Kohl's v 1Q2014: Zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 4,07 miliardy USD (odhad: 4,23 miliardy USD).
  • Výsledky J.C. Penney v 1Q2014: Ztráta na akcii 1,15 USD (odhad: ztráta 1,25 USD), tržby 2,8 miliardy USD (odhad: 2,71 miliardy USD).
  • Výsledky Applied Materials v 2QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,19 USD (odhad: 0,18 USD), tržby 1,99 miliardy USD (odhad: 1,98 miliardy USD).
  • Výsledky Nordstrom v 1Q2014: Zisk na akcii 0,72 USD (odhad společnosti: 0,60 až 0,70 USD), tržby 2,93 miliardy USD.

Z indexu Dow ve čtvrtek zlevnila drtivá většina titulů. Nejvíce klesla cena akcií maloobchodního řetězce Wal-Mart (-2,43 %), banky Goldman Sachs (-1,76 %) a softwarové společnosti Microsoft (-1,59 %). V zelených číslech uzavřely pouze cenné papíry technologické společnosti Cisco Systems (+6,01 %) a mobilního operátora AT&T (+0,36 %).

Akcie technologické společnosti Cisco Systems (+6,01 %) posílily o více než šest procent poté, co firma již ve středu po závěru trhů oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla upraveného zisku 0,51 USD na akcii při tržbách 11,5 miliardy dolarů. Podnik svými kvartálními výsledky na obou úrovních překonal odhady analytiků, které počítaly s upraveným ziskem 0,48 USD na akcii a tržbami 11,36 miliardy USD. Firma investory pozitivně překvapila i výhledem na aktuální čtvrtletí. Cisco očekává, že zisk v druhém kvartále meziročně klesne jen o 1 až 3 %, zatímco trh předpokládal meziroční pokles zisku o šest procent.

Dařilo se i cenným papírům výrobce palivových článků Plug Power (+5,50 %). Analytici ze společnosti Cowen ve čtvrtek uvedli, že je firma ve velmi dobré kondici, v důsledku čehož na její akcie zvýšili své investiční doporučení na "outperform" z "market perform", avšak snížili 12měsíční cílovou cenu na 6 ze 7,50 USD. "Naše nedávná návštěva společnosti potvrdila vysokou výrobní aktivitu. Dobrá hotovostní pozice navíc svědčí o tom, že by firma v brzké době mohla expandovat na čínský trh nebo začít vyvíjet nové produkty," uvedli analytici. Snížení cílové ceny vysvětlili očekáváním růstu nákladů.

Navzdory absenci kurzotvorných zpráv se dařilo cenným papírům telekomunikační společnosti Windstream Holdings (+2,25 %), které ve čtvrtek zdražily třetím dnem v řadě a od začátku letošního roku posílily již o 19,8 %.

Do červených čísel naopak spadly akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (-2,43 %), který před začátkem obchodování zveřejnil slabší než očekávané kvartální finanční výsledky. "Podobně jako u jiných maloobchodníků v USA neobvykle chladné a ničivé počasí nepříznivě zasáhlo tržby a provozní náklady zvýšilo více, než se čekalo," uvedl generální ředitel Doug McMillon.

V reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky oslabily i akcie diskontního řetězce Kohl's (-3,37 %). "V prvním čtvrtletí letošního roku se nám sice nepodařilo naplnit svá očekávání, pozitivně ale vnímáme to, že naše tržby v průběhu kvartálu směrem k jeho konci stabilně rostly," uvedl v komentáři k výsledkům šéf řetězce Kevin Mansell.

Dále zlevnily například akcie předního výrobce počítačových paměťových čipů DRAM Micron Technology (-3,72 %). Akcie tak reagovaly na středeční zprávu serveru DRAMexchange, podle které v prvním čtvrtletí letošního roku podíl firmy na trhu s paměťovými čipy DRAM klesl na 28 %, v důsledku čehož podnik v žebříčku největších světových dodavatelů těchto pamětí sestoupil na třetí příčku za konkurenční korejskou firmu SK Hynix.

Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti J.C. Penney, Nordstrom a Applied Materials.

Maloobchodní řetězec J.C. Penney (v řádném obchodování -2,79 %) za první čtvrtletí vykázal ztrátu 352 milionů USD (loni: 348 milionů USD) při růstu tržeb na 2,8 miliardy USD z 2,64 miliardy USD ve stejném období v minulém roce. Ztráta na akcii meziročně klesla na 1,15 USD z 1,58 USD. Odhady očekávaly ztrátu 1,25 USD na akcii a tržby 2,71 miliardy USD. Akcie J.C. Penney v after-marketu v reakci na výsledky vyskočily prudce vzhůru a zdražovaly až o 25 %.

Výrobce čipů Applied Materials (v řádném obchodování -1,37 %) v období od ledna do března hospodařil se ziskem 183 milionů USD neboli 0,15 USD na akcii (loni: 0,41 USD na akcii) při tržbách 1,99 miliardy USD (loni: 1,65 miliardy USD). Po očištění výsledků firma vykázala upravený zisk na akcii 0,19 USD. Odhady počítaly s upraveným ziskem 0,18 USD na akcii při tržbách 1,98 miliardy USD. Pro aktuální čtvrtletí společnost očekává růst tržeb na 2,05 až 2,19 miliardy USD a růst upraveného zisku na akcii na 0,20 až 0,24 USD (odhad trhu: zisk 0,24 USD na akcii a tržby 2,2 miliardy USD). Akcie Applied Materials v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o více než tři procenta.

Maloobchodní řetězec s luxusním zbožím Nordstrom (v řádném obchodování -0,63 %) vykázal za první čtvrtletí letošního roku zisk 140 milionů USD neboli 0,72 USD na akcii (loni: 0,73 USD na akcii). Tržby společnosti meziročně vzrostly o 6,6 % na 2,93 miliardy USD. Firma odhadovala, že dosáhne zisku 0,60 až 0,70 USD na akcii při meziročním růstu tržeb o 3,5 až 5,5 %. Akcie Nordstrom v after-marketu posilovaly o více než deset procent.

Dolar podpořila evropská, ale podkopala americká makrodata

Dolar ve čtvrtek v páru k euru v úvodu obchodování stagnoval kolem 1,372 EUR/USD. Poté sice americká měna po slabších údajích o vývoji HDP eurozóny, které mezi investory znovu vyvolaly spekulace, že by ECB již na svém červnovém zasedání mohla oznámit nová opatření na podporu evropského hospodářství, posílila až k 1,365 EUR/USD, nakonec ale dolar pod tlakem špatné zprávy z amerického průmyslu většinu zisků odevzdal a kolem desáté hodiny se obchodoval za 1,371 EUR/USD.

Rychlý odhad statistického úřadu Eurostat ukázal, že ekonomika eurozóny v letošním prvním čtvrtletí stoupla jen o 0,2 %, což je stejné tempo, jakým expandovala v loňském čtvrtém kvartálu, a výrazně pomalejší, než čekali analytici. Představitel ECB Yves Mersch mezitím prohlásil, že ECB má ve svém arzenálu mimo jiné i zápornou sazbu na bankovní vklady a další opatření.

"Investoři se u eura připravují na červnový krok ECB. Jsou zde náznaky, že je ECB připravena jednat," řekl agentuře Reuters analytik Mark McCormick ze společnosti Crédit Agricole Corporate & Investment Bank v New Yorku.

K japonskému jenu dolar po úvodní stagnaci kolem 101,85 USD/JPY během dne oslabil až pod 101,40 USD/JPY a krátce po uzavření amerických burz se obchodoval za 101,58 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek stabilizovaly poblíž úrovní, na které se dostaly v minulých dnech. Trh nadále podporuje ukrajinská krize a známky rostoucího napětí kolem dodávek. Neochota prozatímních ukrajinských vůdců jednat s východoukrajinskými povstalci o větší autonomii oblasti vyvolává pochybnosti o účinnosti kroků, které mají zmírnit krizi v zemi, řekli analytici agentuře Reuters. Příští týden se mají setkat zástupci Ruska a Evropské unie k jednáním o cenách a dodávkách plynu pro Ukrajinu.

Cena severomořské ropy Brent klesla jen o 17 centů na 109,05 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o 72 centů na 101,10 USD za barel.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve čtvrteční měsíční zprávě uvedla, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) bude muset v druhé polovině letošního roku výrazně zvýšit těžbu. Jen tak podle ní bude schopna uspokojit rostoucí světovou poptávku.

Cena zlata ve čtvrtek klesla o více než deset dolarů na 1 295,55 USD za trojskou unci. Pokračoval pokles výnosů amerických státních dluhopisů.

Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch

Conte se vzdal možnosti sestavovat italskou vládu, nejistota v zemi…
včera v 20:33

Conte se vzdal možnosti sestavovat italskou vládu, nejistota v zemi opět roste

Designovaný italský premiér Giuseppe Conte se v neděli vzdal jmenování do funkce. U prezidenta Sergia Mattarelly...
Itálie PIIGS Eurozóna
Ceny chat a chalup v ČR loni meziročně vzrostly téměř o desetinu
včera v 18:32

Ceny chat a chalup v ČR loni meziročně vzrostly téměř o desetinu

Ceny chat a chalup v Česku v posledních letech rostou, loni se meziročně zvýšily o pět až deset procent. Největší...
Nemovitosti Realitní trh Česká republika
Tři čtvrtiny evropských firem letos více investují do IT
včera v 13:31

Tři čtvrtiny evropských firem letos více investují do IT

Více než tři čtvrtiny evropských firem letos zvýšily rozpočty na IT a technologie. Zvýšení výdajů cílí na technologie...
Informační technologie Evropa
Analýza: Rozdíl v kurzu mezi bankami je až 50 haléřů za euro
včera v 13:11

Analýza: Rozdíl v kurzu mezi bankami je až 50 haléřů za euro

Rozdíl v kurzu se mezi českými bankami pohybuje až okolo 50 haléřů za euro. Kurz eura je stěžejní i při přepočtu měn...
Měny Česká koruna Spotřebitelé
Ze státního rozpočtu ČR je letos placeno 453 400 zaměstnanců,…
včera v 11:37

Ze státního rozpočtu ČR je letos placeno 453 400 zaměstnanců, meziročně o osm tisíc více

Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají letos 453 400 lidí, což je proti loňskému roku...
Česká republika Rozpočet
Putin a Abe se shodli na urychlení aktivit ohledně sporných Kuril
26. 5. 2018 18:11

Putin a Abe se shodli na urychlení aktivit ohledně sporných Kuril

Japonský premiér Šinzó Abe se v sobotu shodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, že je třeba urychlit společné...
Japonsko Rusko Politika
Babiš: Eurozóna není prioritou, s korunou jsem spokojený
26. 5. 2018 17:48

Babiš: Eurozóna není prioritou, s korunou jsem spokojený

Premiér v demisi Andrej Babiš v sobotu na festivalu Re:publika v Brně uvedl, že český vstup do eurozóny, a tedy...
Česká republika Česká koruna Eurozóna
RTR: Granite City je díky Trumpovým clům opět skvělé. Ale za jakou…
26. 5. 2018 11:08

RTR: Granite City je díky Trumpovým clům opět skvělé. Ale za jakou cenu?

Poté, co byl Donald Trump zvolen v roce 2016 prezidentem USA díky slibu, že Americe opět vrátí její velikost a oživí...
Ocelářské firmy Spojené státy americké (USA) Průmysl
Počet velkých fúzí, které loni posuzoval ÚOHS, mírně klesl
26. 5. 2018 09:16

Počet velkých fúzí, které loni posuzoval ÚOHS, mírně klesl

Počet velkých fúzí, které loni posuzoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), mírně klesl. Antimonopolní úřad...
Fúze a akvizice Česká republika Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale…
Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale…
25. 5. 2018 22:00

Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale udržely mírný zisk

Akcie na amerických trzích v pátek oslabily. Dolů je stáhl prudký pokles cen ropy a s ním spojený tlak na tituly...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Americké sankce jsou součástí boje, řekl šéf Hizballáhu
25. 5. 2018 20:16

Americké sankce jsou součástí boje, řekl šéf Hizballáhu

Americké sankce neohrozí libanonské hnutí Hizballáh, ale mohou mít negativní dopad na jeho podporovatele. Nová...
Spojené státy americké (USA) Izrael Blízký a Střední východ
USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat
25. 5. 2018 19:57

USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat

Vláda USA uzavřela s Čínou dohodu, která umožní čínské telekomunikační firmě ZTE Corp opět podnikat. Podle listu The...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy
25. 5. 2018 18:15

Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy

Dánská společnost Maersk Line, největší kontejnerový přepravce na světě, reaguje na růst cen ropy na nejvyšší úroveň...
Dánsko Ropa Doprava
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
25. 5. 2018 18:00

Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v mírném plusu, když je dolů tlačila politická nejistota v Itálii...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě
25. 5. 2018 17:46

Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě

Německý průmyslový koncern Siemens je další společností, která se rozhodla přispět k projektu firmy Northvolt na...
Siemens Investice Lithium
Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
25. 5. 2018 17:33

Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Více než 13 miliard dolarů se vypralo v letech 2012 až 2016 v estonských bankách, z nichž nejméně 7,3 miliard eur...
Estonsko Střední a východní Evropa Rusko
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
25. 5. 2018 17:18

Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat

Jednání s mocnostmi o ekonomickém balíčku, jehož cílem je zachování jaderné dohody z roku 2015, budou po pátečních...
Írán Politika Blízký a Střední východ
Ze světa investičních doporučení (25. května)
25. 5. 2018 17:00

Ze světa investičních doporučení (25. května)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
25. 5. 2018 16:45

Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %

Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,44 % na 1 087,5 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou
25. 5. 2018 16:30

Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou

Polská vládní strana Právo a spravedlnost rozšířila kontrolu státu nad energetickými podniky na dosud nebývalou...
Polsko Politika Energetika