Americké akcie ve čtvrtek při smíšených makrodatech pokračovaly ve zdražování
|

Americké akcie ve čtvrtek při smíšených makrodatech pokračovaly ve zdražování

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovaly kolem nuly, již během prvních minut ale všechny tři hlavní indexy zamířily do zelených čísel a pomalu stoupaly vstříc historickým maximům, na něž se indexy Dow a S&P 500 dostaly minulý týden. Po slibném začátku se ovšem růst zastavil a akcie přešly do bočního trendu, ve kterém setrvaly. Investoři mimo jiné zpracovávali statistiku, podle které se v USA v dubnu poprvé v letošním roce zvýšily prodeje existujících domů. Naopak slabší čísla přišla z amerického trhu práce.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,06 % na 16 543,08 bodu, širší S&P 500 přidal 0,24 % na 1 892,49 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,55 % na 4 154,34 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou odvětví necyklického spotřebního zboží. Největší zisky si připsaly tituly ze sektoru služeb, cyklického spotřebního zboží a z odvětví zdravotnictví.

Americké akcie (22. května 2014)

"Je povzbudivé, že se americkým akciím ve čtvrtek podařilo navzdory sérii smíšených statistik ze Spojených států i Evropy udržet předešlé zisky," řekl Jim Russell ze společnosti US Bank Wealth Management. "Zůstává ale otázkou, co trhy podporuje v dalším růstu. V úvahu přichází snad jen ve středu zveřejněný zápis z jednání FOMC, podle kterého chce Fed při zvyšování úrokových sazeb postupovat velmi opatrně."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Best Buy v 1Q2014: Zisk na akcii 0,33 USD (odhad: 0,19 USD), tržby 9,04 miliardy USD (odhad: 9,22 miliardy USD).
  • Výsledky Dollar Tree v 1Q2014: Zisk na akcii 0,67 USD (odhad společnosti: 0,63 až 0,68 USD), tržby 2 miliardy USD (odhad společnosti: 1,98 až 2,04 miliardy USD).
  • Výsledky Hewlett-Packard v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,88 USD (odhad: 0,88 USD), tržby 27,3 miliardy USD (odhad: 27,4 miliardy USD.
  • Výsledky Aeropostale v 1Q2014: Upravená ztráta na akcii 0,52 USD (odhad: ztráta 0,72 USD), tržby 395,9 milionu USD (odhad: 409 milionů USD).
  • Výsledky TiVo v 1Q2014: Zisk na akcii 0,07 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 107 milionů USD (odhad: 109 milionů USD.)

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+0,92 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+0,90 %) a zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,81 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (-0,69 %), softwarové společnosti Microsoft (-0,62 %) nebo ropného koncernu ExxonMobil (-0,49 %).

Zpravodajská agentura Reuters již ve středu po závěru obchodování uvedla, že americká tabáková společnost Reynolds American (-2,07 %) jedná o akvizici konkurenční společnosti Lorillard (-4,98 %). Podle analytiků by spojením obou firem došlo k vytvoření velmi silného hráče, který by významným způsobem mohl změnit současnou podobu amerického tabákového trhu. Jednání se podle Reuters přímo účastní i společnost British American Tobacco, která v Reynolds American vlastní 42% podíl.

Akcie diskontního maloobchodníka Dollar Tree (+6,62 %) posílily o více než šest procent poté, co společnost oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla zisku 138,3 milionu USD neboli 0,67 USD na akcii při tržbách 2 miliardy USD. Firma zároveň zlepšila celoroční výhled svého hospodaření, když zvýšila odhad zisku na akcii na 3,12 USD z 2,94 USD a odhad tržeb na 8,54 miliardy USD z 8,37 miliardy USD.

Rovných šest procent si připsaly cenné papíry farmaceutické společnosti Vertex Pharmaceuticals, jejíž lék Kalydeco pro pacienty s cystickou fibrózou prochází klinickými testy a podle analytiků by případné příznivé výsledky mohly mít pozitivní vliv na vývoj ceny akcií firmy.

Z indexu S&P 500 ale nejvíce zdražily akcie firmy Salesforce.com (+6,14 %), které se tak vzpamatovaly z dvoudenního poklesu, během něhož zlevnily zhruba o osm procent. V úterý společnost oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,11 USD při tržbách 1,23 miliardy USD.

S více než tříprocentním ziskem uzavřely cenné papíry maloobchodního prodejce elektroniky Best Buy (+3,43 %). Společnost před otevřením trhů oznámila, že v období od ledna do března hospodařila s upraveným ziskem 0,33 USD na akcii při tržbách 9,04 miliardy USD. Na úrovni zisku společnost odhady analytiků 0,19 USD na akcii překonala, tržby ale za odhady nastavenými na 9,22 miliardy USD zaostaly.

Mírně zdražily i akcie producenta ropy a zemního plynu Hess (+1,11 %), jehož maloobchodní aktivity plánuje za 2,87 miliardy dolarů převzít rafinérská společnost Marathon Petroleum (-0,89 %). Dohoda zahrnuje všechny čerpací stanice a obchody se smíšeným zbožím a přepravní aktivity firmy Hess a transakce by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí letošního roku. Společnost Marathon Petroleum své maloobchodní aktivity díky akvizici rozšíří z 9 do 23 amerických států.

Cena akcií čínské internetové společnosti JD.com během jejich debutu na americkém burzovním trhu Nasdaq v řádném obchodování stoupla o 10 % na 20,90 USD. JD.com je druhým největším čínským internetovým obchodem po gigantu Alibaba. Cena jedné akcie JD.com byla na počátku čtvrtečního obchodování nastavena na 19 dolarů a během dne se vyšplhala až na 21 USD. Společnost oznámila, že při primární emisi prodala 69 milionů akcií, což ji ohodnotilo na 25 miliard USD. Vydělala přitom 1,8 miliardy dolarů. Výtěžek z primární emise chce použít na stavbu nových skladů a dalších zařízení. Kromě toho hodlá založit fond, z nějž by financovala případné investice a převzetí jiných firem.

Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti Hewlett-Packard, Aeropostale nebo TiVo.

Výrobce počítačů a tiskáren Hewlett-Packard (v řádném obchodování -2,28 %) oznámil, že v období od ledna do března hospodařil se ziskem 1,27 miliardy USD neboli 0,66 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně klesly na 27,3 miliardy USD (odhad: 27,4 miliardy USD) z 27,6 miliardy USD. Upravený zisk dosáhl v souladu s odhady 0,88 USD na akcii. Firma současně oznámila, že v rámci restrukturalizačního plánu zruší dalších 11 až 16 tisíc pracovních pozic. Již dříve společnost v rámci reorganizace oznámila plány na zrušení 34 tisíc pracovních míst. Akcie Hewlett-Packard v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly o další dvě procenta.

Oděvní společnost Aeropostale (v řádném obchodování +1,80 %) za první čtvrtletí vykázala upravenou ztrátu 0,52 USD na akcii. Tržby podniku meziročně klesly o 12 % na 395,9 milionu USD. Odhady trhu byly nastaveny na upravenou ztrátu 0,72 USD na akcii a tržby 409 milionů USD. Akcie Aeropostale v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly až o 17 %.

Výrobce videorekordérů, set-top boxů a poskytovatel služeb pro streamování videa TiVo (v řádném obchodování +1,53 %) v prvním čtvrtletí dosáhl zisku 0,07 USD na akcii nad odhadem trhu 0,06 USD na akcii při tržbách 107 milionů USD pod odhadem 109 milionů USD. Akcie TiVo v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o čtyři procenta.

Dolar posílil, podpořily ho vyšší výnosy amerických dluhopisů

Dolar ve čtvrtek k hlavním světovým měnám posiloval. Zájem investorů o něj podpořily vyšší výnosy amerických dluhopisů, výraznějšímu nárůstu americké měny ale bránila nejnovější statistika, podle které počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden stoupl více, než se čekalo. Výnosy desetiletých amerických vládních dluhopisů stouply na 2,54 %, přičemž ještě v minulém týdnu klesly až na 2,47 %, čímž se dostaly nejníže od října loňského roku.

Eurodolar ve čtvrtek zahajoval poblíž 1,368 a krátce po uzavření amerických burz se americká měna obchodovala za 1,365 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar vzrostl o více než 0,3 % na 101,75 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně, když severomořská ropa Brent zdražila o 16 centů na 110,47 USD za barel, avšak severoamerická lehká ropa WTI naopak zlevnila. Růst ceny severomořského Brentu podpořily přetrvávající výpadek těžby v Libyi a nejnovější statistika z Číny, podle které aktivita v tamním zpracovatelském průmyslu sice v květnu dál klesala, avšak výrazně mírnějším tempem. Zpráva mimo jiné naznačila, že by v zemi, která je druhým největším konzumentem ropy na světě, mohla poptávka po této strategické surovině růst.

Severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o 24 centů na 103,79 USD za barel, přestože podle středečních údajů vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) zásoby suroviny v USA minulý týden klesly o 7,2 milionu barelů. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters odhadovali mírné zvýšení zásob o 750 tisíc barelů.

Zlato ve čtvrtek zdražilo o necelé tři dolary na 1 294,75 USD na akcii.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
před hodinou

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
před hodinou

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem
10:50

S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila rating pro VIG na úrovni A+. Výhled ponechala jako...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Rating
Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní
10:48

Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's změnila výhled pro hodnocení Avastu na pozitivní, rating potvrdila na úrovni...
Avast Akcie ČR Rating
O2 bude mít právo využívat ochranné známky do roku 2036
10:46

O2 bude mít právo využívat ochranné známky do roku 2036

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic oznámila, že prodloužila dobu, po kterou bude mít právo využívat...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace
Philip Morris představil novou e-cigaretu
10:40

Philip Morris představil novou e-cigaretu

Philip Morris International a Philip Morris ČR oznámily prodej e-cigarety IQOS VEEV v České republice jako na prvním...
Tabák a cigarety Philip Morris ČR
Asijské akcie týden zakončily většinou růstem, pod nulou skončila jen…
Asijské akcie týden zakončily většinou růstem, pod nulou skončila jen…
10:30

Asijské akcie týden zakončily většinou růstem, pod nulou skončila jen tokijská burza

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo převážně v plusu. Pod nulou uzavřela jen burza v japonském...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bankroty v USA jsou navzdory pandemii na 14letém minimu
09:25

Bankroty v USA jsou navzdory pandemii na 14letém minimu

Bankroty ve Spojených státech jsou navzdory opětovnému nárůstu počtu nových onemocnění covidem-19 a zhoršujícímu se...
Spojené státy americké (USA) Byznys a podnikání Bankrot
Mzdy v ČR v letošním třetím čtvrtletí vzrostly reálně o 1,7 %
09:18

Mzdy v ČR v letošním třetím čtvrtletí vzrostly reálně o 1,7 %

Průměrná mzda v Česku letos ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,1 % na 35 402 korun. Zaměstnanci tak brali o 1...
Platy a osobní ohodnocení Česká republika Pracovní trh
Nezaměstnanost v Česku v listopadu stoupla na 3,8 %
Nezaměstnanost v Česku v listopadu stoupla na 3,8 %
09:15

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stoupla na 3,8 %

Nezaměstnanost v Česku po říjnovém poklesu na 3,7 % stoupla v listopadu na 3,8 %. Bez práce bylo přes 274 500 lidí,...
Česká ekonomika Česká republika Nezaměstnanost
Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí snížila tempo poklesu na 2,4 %
09:09

Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí snížila tempo poklesu na 2,4 %

Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí snížila tempo meziročního poklesu na 2,4 % z propadu o 12,1 % ve druhém...
Slovensko HDP
Warner Bros nabídne filmy na HBO Max ve stejný čas jako v kinech
08:28

Warner Bros nabídne filmy na HBO Max ve stejný čas jako v kinech

Hollywoodské studio Warner Bros bude nabízet všechny nové filmy na streamovací službě HBO Max ve stejný čas jako v...
Filmy Zábava a zábavní průmysl Média
Lufthansa rozšíří během vánočních svátků svůj letový řád
07:29

Lufthansa rozšíří během vánočních svátků svůj letový řád

Letecká společnost Lufthansa rozšíří svůj vánoční letový řád, aby uspokojila přibývající rezervace německých turistů....
Deutsche Lufthansa Doprava
WSJ: USA jednají o možném návratu finanční šéfky firmy Huawei do…
07:21

WSJ: USA jednají o možném návratu finanční šéfky firmy Huawei do vlasti

Americké ministerstvo spravedlnosti údajně jedná s právníky zadržované finanční ředitelky čínské telekomunikační...
Spojené státy americké (USA) Čína Technologie
Co musíte ráno vědět (4. prosince)
Co musíte ráno vědět (4. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (4. prosince)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, kdo si zase vyšlápne na Facebook a jak vypadá optimismus na...
Musíte vědět