Americké akcie ve čtvrtek při smíšených makrodatech pokračovaly ve zdražování
|

Americké akcie ve čtvrtek při smíšených makrodatech pokračovaly ve zdražování

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovaly kolem nuly, již během prvních minut ale všechny tři hlavní indexy zamířily do zelených čísel a pomalu stoupaly vstříc historickým maximům, na něž se indexy Dow a S&P 500 dostaly minulý týden. Po slibném začátku se ovšem růst zastavil a akcie přešly do bočního trendu, ve kterém setrvaly. Investoři mimo jiné zpracovávali statistiku, podle které se v USA v dubnu poprvé v letošním roce zvýšily prodeje existujících domů. Naopak slabší čísla přišla z amerického trhu práce.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,06 % na 16 543,08 bodu, širší S&P 500 přidal 0,24 % na 1 892,49 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,55 % na 4 154,34 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou odvětví necyklického spotřebního zboží. Největší zisky si připsaly tituly ze sektoru služeb, cyklického spotřebního zboží a z odvětví zdravotnictví.

Americké akcie (22. května 2014)

"Je povzbudivé, že se americkým akciím ve čtvrtek podařilo navzdory sérii smíšených statistik ze Spojených států i Evropy udržet předešlé zisky," řekl Jim Russell ze společnosti US Bank Wealth Management. "Zůstává ale otázkou, co trhy podporuje v dalším růstu. V úvahu přichází snad jen ve středu zveřejněný zápis z jednání FOMC, podle kterého chce Fed při zvyšování úrokových sazeb postupovat velmi opatrně."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Best Buy v 1Q2014: Zisk na akcii 0,33 USD (odhad: 0,19 USD), tržby 9,04 miliardy USD (odhad: 9,22 miliardy USD).
  • Výsledky Dollar Tree v 1Q2014: Zisk na akcii 0,67 USD (odhad společnosti: 0,63 až 0,68 USD), tržby 2 miliardy USD (odhad společnosti: 1,98 až 2,04 miliardy USD).
  • Výsledky Hewlett-Packard v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,88 USD (odhad: 0,88 USD), tržby 27,3 miliardy USD (odhad: 27,4 miliardy USD.
  • Výsledky Aeropostale v 1Q2014: Upravená ztráta na akcii 0,52 USD (odhad: ztráta 0,72 USD), tržby 395,9 milionu USD (odhad: 409 milionů USD).
  • Výsledky TiVo v 1Q2014: Zisk na akcii 0,07 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 107 milionů USD (odhad: 109 milionů USD.)

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+0,92 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+0,90 %) a zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,81 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (-0,69 %), softwarové společnosti Microsoft (-0,62 %) nebo ropného koncernu ExxonMobil (-0,49 %).

Zpravodajská agentura Reuters již ve středu po závěru obchodování uvedla, že americká tabáková společnost Reynolds American (-2,07 %) jedná o akvizici konkurenční společnosti Lorillard (-4,98 %). Podle analytiků by spojením obou firem došlo k vytvoření velmi silného hráče, který by významným způsobem mohl změnit současnou podobu amerického tabákového trhu. Jednání se podle Reuters přímo účastní i společnost British American Tobacco, která v Reynolds American vlastní 42% podíl.

Akcie diskontního maloobchodníka Dollar Tree (+6,62 %) posílily o více než šest procent poté, co společnost oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla zisku 138,3 milionu USD neboli 0,67 USD na akcii při tržbách 2 miliardy USD. Firma zároveň zlepšila celoroční výhled svého hospodaření, když zvýšila odhad zisku na akcii na 3,12 USD z 2,94 USD a odhad tržeb na 8,54 miliardy USD z 8,37 miliardy USD.

Rovných šest procent si připsaly cenné papíry farmaceutické společnosti Vertex Pharmaceuticals, jejíž lék Kalydeco pro pacienty s cystickou fibrózou prochází klinickými testy a podle analytiků by případné příznivé výsledky mohly mít pozitivní vliv na vývoj ceny akcií firmy.

Z indexu S&P 500 ale nejvíce zdražily akcie firmy Salesforce.com (+6,14 %), které se tak vzpamatovaly z dvoudenního poklesu, během něhož zlevnily zhruba o osm procent. V úterý společnost oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,11 USD při tržbách 1,23 miliardy USD.

S více než tříprocentním ziskem uzavřely cenné papíry maloobchodního prodejce elektroniky Best Buy (+3,43 %). Společnost před otevřením trhů oznámila, že v období od ledna do března hospodařila s upraveným ziskem 0,33 USD na akcii při tržbách 9,04 miliardy USD. Na úrovni zisku společnost odhady analytiků 0,19 USD na akcii překonala, tržby ale za odhady nastavenými na 9,22 miliardy USD zaostaly.

Mírně zdražily i akcie producenta ropy a zemního plynu Hess (+1,11 %), jehož maloobchodní aktivity plánuje za 2,87 miliardy dolarů převzít rafinérská společnost Marathon Petroleum (-0,89 %). Dohoda zahrnuje všechny čerpací stanice a obchody se smíšeným zbožím a přepravní aktivity firmy Hess a transakce by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí letošního roku. Společnost Marathon Petroleum své maloobchodní aktivity díky akvizici rozšíří z 9 do 23 amerických států.

Cena akcií čínské internetové společnosti JD.com během jejich debutu na americkém burzovním trhu Nasdaq v řádném obchodování stoupla o 10 % na 20,90 USD. JD.com je druhým největším čínským internetovým obchodem po gigantu Alibaba. Cena jedné akcie JD.com byla na počátku čtvrtečního obchodování nastavena na 19 dolarů a během dne se vyšplhala až na 21 USD. Společnost oznámila, že při primární emisi prodala 69 milionů akcií, což ji ohodnotilo na 25 miliard USD. Vydělala přitom 1,8 miliardy dolarů. Výtěžek z primární emise chce použít na stavbu nových skladů a dalších zařízení. Kromě toho hodlá založit fond, z nějž by financovala případné investice a převzetí jiných firem.

Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti Hewlett-Packard, Aeropostale nebo TiVo.

Výrobce počítačů a tiskáren Hewlett-Packard (v řádném obchodování -2,28 %) oznámil, že v období od ledna do března hospodařil se ziskem 1,27 miliardy USD neboli 0,66 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně klesly na 27,3 miliardy USD (odhad: 27,4 miliardy USD) z 27,6 miliardy USD. Upravený zisk dosáhl v souladu s odhady 0,88 USD na akcii. Firma současně oznámila, že v rámci restrukturalizačního plánu zruší dalších 11 až 16 tisíc pracovních pozic. Již dříve společnost v rámci reorganizace oznámila plány na zrušení 34 tisíc pracovních míst. Akcie Hewlett-Packard v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly o další dvě procenta.

Oděvní společnost Aeropostale (v řádném obchodování +1,80 %) za první čtvrtletí vykázala upravenou ztrátu 0,52 USD na akcii. Tržby podniku meziročně klesly o 12 % na 395,9 milionu USD. Odhady trhu byly nastaveny na upravenou ztrátu 0,72 USD na akcii a tržby 409 milionů USD. Akcie Aeropostale v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly až o 17 %.

Výrobce videorekordérů, set-top boxů a poskytovatel služeb pro streamování videa TiVo (v řádném obchodování +1,53 %) v prvním čtvrtletí dosáhl zisku 0,07 USD na akcii nad odhadem trhu 0,06 USD na akcii při tržbách 107 milionů USD pod odhadem 109 milionů USD. Akcie TiVo v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o čtyři procenta.

Dolar posílil, podpořily ho vyšší výnosy amerických dluhopisů

Dolar ve čtvrtek k hlavním světovým měnám posiloval. Zájem investorů o něj podpořily vyšší výnosy amerických dluhopisů, výraznějšímu nárůstu americké měny ale bránila nejnovější statistika, podle které počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden stoupl více, než se čekalo. Výnosy desetiletých amerických vládních dluhopisů stouply na 2,54 %, přičemž ještě v minulém týdnu klesly až na 2,47 %, čímž se dostaly nejníže od října loňského roku.

Eurodolar ve čtvrtek zahajoval poblíž 1,368 a krátce po uzavření amerických burz se americká měna obchodovala za 1,365 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar vzrostl o více než 0,3 % na 101,75 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně, když severomořská ropa Brent zdražila o 16 centů na 110,47 USD za barel, avšak severoamerická lehká ropa WTI naopak zlevnila. Růst ceny severomořského Brentu podpořily přetrvávající výpadek těžby v Libyi a nejnovější statistika z Číny, podle které aktivita v tamním zpracovatelském průmyslu sice v květnu dál klesala, avšak výrazně mírnějším tempem. Zpráva mimo jiné naznačila, že by v zemi, která je druhým největším konzumentem ropy na světě, mohla poptávka po této strategické surovině růst.

Severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o 24 centů na 103,79 USD za barel, přestože podle středečních údajů vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) zásoby suroviny v USA minulý týden klesly o 7,2 milionu barelů. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters odhadovali mírné zvýšení zásob o 750 tisíc barelů.

Zlato ve čtvrtek zdražilo o necelé tři dolary na 1 294,75 USD na akcii.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

ČR: Objem veřejných stavebních zakázek za první čtyři měsíce roku…
11:16

ČR: Objem veřejných stavebních zakázek za první čtyři měsíce roku vzrostl meziročně o 73 %

Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1 737 zakázek za 64,5 miliardy korun. Jejich hodnota...
Česká republika Stavebnictví Infrastruktura
Řecko se dohodlo s věřiteli ohledně reforem
včera v 21:14

Řecko se dohodlo s věřiteli ohledně reforem

Zástupci Řecka a mezinárodních věřitelů dosáhli technické dohody ohledně reforem požadovaných pro úspěšné dokončení...
Řecko Eurozóna Dluhová krize
USA a Čína se dohodly na snížení amerického obchodního schodku
včera v 20:41

USA a Čína se dohodly na snížení amerického obchodního schodku

Spojené státy a Čína se dohodly na opatřeních zaměřených na výrazné snížení amerického obchodního deficitu. Vyplývá...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Šéf Bundesbanky Weidmann signalizoval, že je připraven řídit ECB
včera v 18:07

Šéf Bundesbanky Weidmann signalizoval, že je připraven řídit ECB

Šéf německé centrální banky Jens Weidmann signalizoval, že je na podzim příštího roku připraven vystřídat Maria...
ECB Centrální banky Evropská ekonomika
Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T
včera v 11:04

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na Twitteru potvrdil, že CITIC Group v dohodnutém termínu...
Čína Česká republika Finanční sektor
USA rozšířily sankce na druhého nejmocnějšího politika Venezuely
včera v 08:33

USA rozšířily sankce na druhého nejmocnějšího politika Venezuely

Spojené státy v pátek uvalily sankce na místopředsedu venezuelské vládní socialistické strany, jenž je považován za...
Spojené státy americké (USA) Latinská Amerika Politika
Americké akcie v pátek převážně klesaly, slabý výkon podaly hlavní…
Americké akcie v pátek převážně klesaly, slabý výkon podaly hlavní…
18. 5. 2018 22:30

Americké akcie v pátek převážně klesaly, slabý výkon podaly hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek převážně oslabovaly. Investoři jsou opatrní kvůli vývoji výnosů dluhopisů vlády Spojených...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fujifilm hodlá žalovat Xerox kvůli odstoupení od dohody o spojení
18. 5. 2018 21:54

Fujifilm hodlá žalovat Xerox kvůli odstoupení od dohody o spojení

Japonská společnost Fujifilm Holdings plánuje zažalovat amerického výrobce kopírek a tiskáren Xerox kvůli jeho...
Japonské akcie Fúze a akvizice Americké akcie
Daimler bude ve Francii vyrábět elektromobily Mercedes-Benz
18. 5. 2018 21:21

Daimler bude ve Francii vyrábět elektromobily Mercedes-Benz

Německý automobilový koncern Daimler investuje 500 milionů eur do výroby malých elektromobilů Mercedes-Benz ve své...
Daimler Auta Francie
Írán vyzval muslimské země k revizi ekonomických vztahů s USA
18. 5. 2018 20:56

Írán vyzval muslimské země k revizi ekonomických vztahů s USA

Íránský prezident Hasan Rúhání v pátek vyzval muslimské země, aby kvůli rozhodnutí Washingtonu přesunout své...
Írán Blízký a Střední východ Mezinárodní obchod
Nábytkářský řetězec IKEA vstupuje na jihoamerický trh
18. 5. 2018 19:48

Nábytkářský řetězec IKEA vstupuje na jihoamerický trh

Největší nábytkářský řetězec na světě IKEA vstupuje na jihoamerický trh. Uzavřel franšízovou dohodu s chilskou...
Bydlení Chile Kolumbie
Apple začal irské vládě splácet rozsáhlý daňový nedoplatek
18. 5. 2018 19:41

Apple začal irské vládě splácet rozsáhlý daňový nedoplatek

Americká technologická společnost Apple začala irské vládě splácet daňový nedoplatek v objemu 13 miliard eur. Irský...
Apple Daně Irsko
Děripaska odstoupil z představenstva své společnosti En+
18. 5. 2018 19:12

Děripaska odstoupil z představenstva své společnosti En+

Ruský miliardář Oleg Děripaska, který se stal jedním z terčů sankcí ze strany Spojených států, odstoupil z...
Rusko Management
Cambridge Analytica podala návrh na likvidaci svých aktivit v USA
18. 5. 2018 18:35

Cambridge Analytica podala návrh na likvidaci svých aktivit v USA

Britská analytická společnost Cambridge Analytica, která se tento měsíc rozhodla ukončit svou činnost kvůli skandálu...
Spojené království Internet Facebook
Porsche celosvětově svolá 60 000 vozů kvůli nelegálnímu softwaru
18. 5. 2018 18:21

Porsche celosvětově svolá 60 000 vozů kvůli nelegálnímu softwaru

Německá automobilka Porsche celosvětově svolá na 60 000 dieselových vozů modelu Cayenne a Macan. Nařídil jí to...
Auta Německo Životní prostředí
Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden však o necelé…
Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden však o necelé…
18. 5. 2018 18:00

Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden však o necelé procento stouply

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v negativním pásmu, když investory znervóznilo napětí mezi Čínou a...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EPH a Seven Energy údajně chtějí získat německé elektrárny Engie
18. 5. 2018 17:05

EPH a Seven Energy údajně chtějí získat německé elektrárny Engie

České společnosti Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského a holding Seven Energy Pavla Tykače předložily...
EPH Energetika Fúze a akvizice
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 0,2 %
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 0,2 %
18. 5. 2018 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 0,2 %

Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX přišel o 0,26 % na 1 104,56 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ukrajina nepřijde o tranzit plynu, shodli se Merkelová a Putin
18. 5. 2018 16:18

Ukrajina nepřijde o tranzit plynu, shodli se Merkelová a Putin

Rusko bude i po spuštění plynovodu North Stream 2 posílat část plynu přes Ukrajinu. Po setkání s německou kancléřkou...
Ukrajina Rusko Německo
Akcionáři Kofoly ČeskoSlovensko schválili rekordní výplatu dividend
Akcionáři Kofoly ČeskoSlovensko schválili rekordní výplatu dividend
18. 5. 2018 15:59

Akcionáři Kofoly ČeskoSlovensko schválili rekordní výplatu dividend

Akcionáři Kofoly si letos rozdělí na dividendách rekordních 361,18 milionu Kč. Na jednu akcii připadne před zdaněním...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Dividendy