Americké akcie ve čtvrtek při smíšených makrodatech pokračovaly ve zdražování
|

Americké akcie ve čtvrtek při smíšených makrodatech pokračovaly ve zdražování

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovaly kolem nuly, již během prvních minut ale všechny tři hlavní indexy zamířily do zelených čísel a pomalu stoupaly vstříc historickým maximům, na něž se indexy Dow a S&P 500 dostaly minulý týden. Po slibném začátku se ovšem růst zastavil a akcie přešly do bočního trendu, ve kterém setrvaly. Investoři mimo jiné zpracovávali statistiku, podle které se v USA v dubnu poprvé v letošním roce zvýšily prodeje existujících domů. Naopak slabší čísla přišla z amerického trhu práce.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,06 % na 16 543,08 bodu, širší S&P 500 přidal 0,24 % na 1 892,49 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,55 % na 4 154,34 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou odvětví necyklického spotřebního zboží. Největší zisky si připsaly tituly ze sektoru služeb, cyklického spotřebního zboží a z odvětví zdravotnictví.

Americké akcie (22. května 2014)

"Je povzbudivé, že se americkým akciím ve čtvrtek podařilo navzdory sérii smíšených statistik ze Spojených států i Evropy udržet předešlé zisky," řekl Jim Russell ze společnosti US Bank Wealth Management. "Zůstává ale otázkou, co trhy podporuje v dalším růstu. V úvahu přichází snad jen ve středu zveřejněný zápis z jednání FOMC, podle kterého chce Fed při zvyšování úrokových sazeb postupovat velmi opatrně."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Best Buy v 1Q2014: Zisk na akcii 0,33 USD (odhad: 0,19 USD), tržby 9,04 miliardy USD (odhad: 9,22 miliardy USD).
  • Výsledky Dollar Tree v 1Q2014: Zisk na akcii 0,67 USD (odhad společnosti: 0,63 až 0,68 USD), tržby 2 miliardy USD (odhad společnosti: 1,98 až 2,04 miliardy USD).
  • Výsledky Hewlett-Packard v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,88 USD (odhad: 0,88 USD), tržby 27,3 miliardy USD (odhad: 27,4 miliardy USD.
  • Výsledky Aeropostale v 1Q2014: Upravená ztráta na akcii 0,52 USD (odhad: ztráta 0,72 USD), tržby 395,9 milionu USD (odhad: 409 milionů USD).
  • Výsledky TiVo v 1Q2014: Zisk na akcii 0,07 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 107 milionů USD (odhad: 109 milionů USD.)

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+0,92 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+0,90 %) a zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,81 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (-0,69 %), softwarové společnosti Microsoft (-0,62 %) nebo ropného koncernu ExxonMobil (-0,49 %).

Zpravodajská agentura Reuters již ve středu po závěru obchodování uvedla, že americká tabáková společnost Reynolds American (-2,07 %) jedná o akvizici konkurenční společnosti Lorillard (-4,98 %). Podle analytiků by spojením obou firem došlo k vytvoření velmi silného hráče, který by významným způsobem mohl změnit současnou podobu amerického tabákového trhu. Jednání se podle Reuters přímo účastní i společnost British American Tobacco, která v Reynolds American vlastní 42% podíl.

Akcie diskontního maloobchodníka Dollar Tree (+6,62 %) posílily o více než šest procent poté, co společnost oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla zisku 138,3 milionu USD neboli 0,67 USD na akcii při tržbách 2 miliardy USD. Firma zároveň zlepšila celoroční výhled svého hospodaření, když zvýšila odhad zisku na akcii na 3,12 USD z 2,94 USD a odhad tržeb na 8,54 miliardy USD z 8,37 miliardy USD.

Rovných šest procent si připsaly cenné papíry farmaceutické společnosti Vertex Pharmaceuticals, jejíž lék Kalydeco pro pacienty s cystickou fibrózou prochází klinickými testy a podle analytiků by případné příznivé výsledky mohly mít pozitivní vliv na vývoj ceny akcií firmy.

Z indexu S&P 500 ale nejvíce zdražily akcie firmy Salesforce.com (+6,14 %), které se tak vzpamatovaly z dvoudenního poklesu, během něhož zlevnily zhruba o osm procent. V úterý společnost oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,11 USD při tržbách 1,23 miliardy USD.

S více než tříprocentním ziskem uzavřely cenné papíry maloobchodního prodejce elektroniky Best Buy (+3,43 %). Společnost před otevřením trhů oznámila, že v období od ledna do března hospodařila s upraveným ziskem 0,33 USD na akcii při tržbách 9,04 miliardy USD. Na úrovni zisku společnost odhady analytiků 0,19 USD na akcii překonala, tržby ale za odhady nastavenými na 9,22 miliardy USD zaostaly.

Mírně zdražily i akcie producenta ropy a zemního plynu Hess (+1,11 %), jehož maloobchodní aktivity plánuje za 2,87 miliardy dolarů převzít rafinérská společnost Marathon Petroleum (-0,89 %). Dohoda zahrnuje všechny čerpací stanice a obchody se smíšeným zbožím a přepravní aktivity firmy Hess a transakce by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí letošního roku. Společnost Marathon Petroleum své maloobchodní aktivity díky akvizici rozšíří z 9 do 23 amerických států.

Cena akcií čínské internetové společnosti JD.com během jejich debutu na americkém burzovním trhu Nasdaq v řádném obchodování stoupla o 10 % na 20,90 USD. JD.com je druhým největším čínským internetovým obchodem po gigantu Alibaba. Cena jedné akcie JD.com byla na počátku čtvrtečního obchodování nastavena na 19 dolarů a během dne se vyšplhala až na 21 USD. Společnost oznámila, že při primární emisi prodala 69 milionů akcií, což ji ohodnotilo na 25 miliard USD. Vydělala přitom 1,8 miliardy dolarů. Výtěžek z primární emise chce použít na stavbu nových skladů a dalších zařízení. Kromě toho hodlá založit fond, z nějž by financovala případné investice a převzetí jiných firem.

Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti Hewlett-Packard, Aeropostale nebo TiVo.

Výrobce počítačů a tiskáren Hewlett-Packard (v řádném obchodování -2,28 %) oznámil, že v období od ledna do března hospodařil se ziskem 1,27 miliardy USD neboli 0,66 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně klesly na 27,3 miliardy USD (odhad: 27,4 miliardy USD) z 27,6 miliardy USD. Upravený zisk dosáhl v souladu s odhady 0,88 USD na akcii. Firma současně oznámila, že v rámci restrukturalizačního plánu zruší dalších 11 až 16 tisíc pracovních pozic. Již dříve společnost v rámci reorganizace oznámila plány na zrušení 34 tisíc pracovních míst. Akcie Hewlett-Packard v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly o další dvě procenta.

Oděvní společnost Aeropostale (v řádném obchodování +1,80 %) za první čtvrtletí vykázala upravenou ztrátu 0,52 USD na akcii. Tržby podniku meziročně klesly o 12 % na 395,9 milionu USD. Odhady trhu byly nastaveny na upravenou ztrátu 0,72 USD na akcii a tržby 409 milionů USD. Akcie Aeropostale v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly až o 17 %.

Výrobce videorekordérů, set-top boxů a poskytovatel služeb pro streamování videa TiVo (v řádném obchodování +1,53 %) v prvním čtvrtletí dosáhl zisku 0,07 USD na akcii nad odhadem trhu 0,06 USD na akcii při tržbách 107 milionů USD pod odhadem 109 milionů USD. Akcie TiVo v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o čtyři procenta.

Dolar posílil, podpořily ho vyšší výnosy amerických dluhopisů

Dolar ve čtvrtek k hlavním světovým měnám posiloval. Zájem investorů o něj podpořily vyšší výnosy amerických dluhopisů, výraznějšímu nárůstu americké měny ale bránila nejnovější statistika, podle které počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden stoupl více, než se čekalo. Výnosy desetiletých amerických vládních dluhopisů stouply na 2,54 %, přičemž ještě v minulém týdnu klesly až na 2,47 %, čímž se dostaly nejníže od října loňského roku.

Eurodolar ve čtvrtek zahajoval poblíž 1,368 a krátce po uzavření amerických burz se americká měna obchodovala za 1,365 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar vzrostl o více než 0,3 % na 101,75 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně, když severomořská ropa Brent zdražila o 16 centů na 110,47 USD za barel, avšak severoamerická lehká ropa WTI naopak zlevnila. Růst ceny severomořského Brentu podpořily přetrvávající výpadek těžby v Libyi a nejnovější statistika z Číny, podle které aktivita v tamním zpracovatelském průmyslu sice v květnu dál klesala, avšak výrazně mírnějším tempem. Zpráva mimo jiné naznačila, že by v zemi, která je druhým největším konzumentem ropy na světě, mohla poptávka po této strategické surovině růst.

Severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o 24 centů na 103,79 USD za barel, přestože podle středečních údajů vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) zásoby suroviny v USA minulý týden klesly o 7,2 milionu barelů. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters odhadovali mírné zvýšení zásob o 750 tisíc barelů.

Zlato ve čtvrtek zdražilo o necelé tři dolary na 1 294,75 USD na akcii.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

Fed v prosinci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny
Fed v prosinci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny
20:00

Fed v prosinci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny

Měnový výbor americké centrální banky v prosinci podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 1,50-1,75...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Úrokové sazby
Evropské akcie v polovině týdne zpevnily při čekání na výsledek…
Evropské akcie v polovině týdne zpevnily při čekání na výsledek…
18:00

Evropské akcie v polovině týdne zpevnily při čekání na výsledek zasedání Fedu

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v zelených číslech, když investoři čekali na novinky týkající...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
TUI kvůli zákazu létaní Boeingů 737 výrazně klesl zisk
17:46

TUI kvůli zákazu létaní Boeingů 737 výrazně klesl zisk

Cestovní kancelář TUI výrazně poškodil zákaz provozu strojů Boeing 737 MAX. Největšímu turistickému koncernu na světě...
Turismus a cestovní ruch Výsledková sezóna Německo
Škoda Auto dodala v listopadu 109 000 aut, meziročně méně
Škoda Auto dodala v listopadu 109 000 aut, meziročně méně
17:20

Škoda Auto dodala v listopadu 109 000 aut, meziročně méně

Automobilka Škoda Auto dodala v listopadu zákazníkům 109 000 vozů, meziročně o jedno procento méně. Na největším trhu...
Volkswagen Auta Česká republika
PKN požádala ruské dodavatele o odškodné za kontaminaci Družby
PKN požádala ruské dodavatele o odškodné za kontaminaci Družby
17:02

PKN požádala ruské dodavatele o odškodné za kontaminaci Družby

Největší polská rafinérská společnost PKN Orlen požádala své ruské dodavatele o odškodné za potíže způsobené na jaře...
Ropa PKN Orlen Rusko
Pražská burza ve středu znovu oslabila, táhly ji dolů ČEZ, Avast a…
Pražská burza ve středu znovu oslabila, táhly ji dolů ČEZ, Avast a…
16:45

Pražská burza ve středu znovu oslabila, táhly ji dolů ČEZ, Avast a banky

Pražská burza ve středu oslabila třetí den v řadě, index PX klesl o 0,49 % na 1 079,96 bodu. Nejvýrazněji, zhruba 1,5...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Libanonská ekonomika je vlivem politické krize ve vážné krizi
16:21

Libanonská ekonomika je vlivem politické krize ve vážné krizi

Libanonská ekonomika přichází kvůli politické krizi denně o 70 až 80 milionů dolarů. Řekl to ve středu v Paříži...
Blízký a Střední východ Politika HDP
Ze světa investičních doporučení (11. prosince)
16:00

Ze světa investičních doporučení (11. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Šéfka EK představila klimatický plán, počítá se zákonem i fondem
14:51

Šéfka EK představila klimatický plán, počítá se zákonem i fondem

Evropská komise chce v rámci přechodu ke klimaticky odpovědnému hospodářství v nejbližších měsících přijít s řadou...
Evropská unie Ekologie a životní prostředí
Růst spotřebitelských cen v USA v listopadu překonal očekávání
Růst spotřebitelských cen v USA v listopadu překonal očekávání
14:40

Růst spotřebitelských cen v USA v listopadu překonal očekávání

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v listopadu zvýšily proti předchozímu měsíci o 0,3 procenta, oznámilo ve...
Spojené státy americké (USA) Inflace Americká ekonomika
Kofola koupila Karlovarskou Korunní a Ondrášovku
Kofola koupila Karlovarskou Korunní a Ondrášovku
14:31

Kofola koupila Karlovarskou Korunní a Ondrášovku

Skupina Kofola ČeskoSlovensko koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci...
Kofola ČeskoSlovensko Fúze a akvizice Akcie ČR
Havlíček jednal o příležitostech pro české firmy na severu Afriky
14:13

Havlíček jednal o příležitostech pro české firmy na severu Afriky

Geologické průzkumy pro hledání nerostných surovin, jejich těžba a zpracování, ale i dodávky nových technologií jsou...
Česká republika Byznys a podnikání Afrika
Babiš: Uhlíková neutralita v ČR bude stát 675 miliard korun
13:55

Babiš: Uhlíková neutralita v ČR bude stát 675 miliard korun

Náklady na dosažení uhlíkové neutrality v Česku budou činit 675 miliard korun. Evropská unie by to měla zohlednit v...
Česká republika Ekologie a životní prostředí Energetika
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 6. prosince stoupl o 3,8 % …
13:15

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 6. prosince stoupl o 3,8 % (předchozí týden: -9,2 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 6. prosince po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
Bild: Tesla chce v Německu vyrábět 500 000 aut ročně
13:03

Bild: Tesla chce v Německu vyrábět 500 000 aut ročně

Americký výrobce elektromobilů Tesla plánuje ve svém novém závodě v Německu vyrábět 500 000 vozů ročně. Uvedl to ve...
Tesla Auta Německo
Euler Hermes: Globální ekonomická recese v příštím roce nepřijde
Euler Hermes: Globální ekonomická recese v příštím roce nepřijde
12:34

Euler Hermes: Globální ekonomická recese v příštím roce nepřijde

Přes potíže, se kterými se globální ekonomika letos potýkala, v příštím roce nepřijde plnohodnotná hospodářská recese...
Světová ekonomika Výhled na rok 2020 Investiční a ekonomický výhled
Německá vláda odškodní klienty německé CK Thomas Cook
12:07

Německá vláda odškodní klienty německé CK Thomas Cook

Spolková vláda odškodní klienty německé pobočky zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook. Dohodla se na tom...
Turismus a cestovní ruch Německo
Chevron odepíše majetek až za 11 miliard USD, čeká nízké ceny ropy
11:45

Chevron odepíše majetek až za 11 miliard USD, čeká nízké ceny ropy

Americká energetická společnost Chevron plánuje v tomto čtvrtletí odepsat majetek až za 11 miliard dolarů a zvažuje...
Chevron Ropa